Trwa ładowanie...
d1pydft

Titanic

Najnowsze informacje
4.5
(99 głosów)
Oceń:
5
2
d1pydft
Youtube.com - stopklatki
Źródło: Youtube.com - stopklatki

"Titanic" z 1953 roku to jeden z pierwszych filmów fabularnych o katastrofie statku pasażerskiego RMS Titanic. Ten dramat w reżyserii Jeana Negulesco zdobył Oscara w kategorii Najlepszy scenariusz oryginalny.

Titanic – informacje o filmie

Dramat filmowy "Titanic" (1953) to produkcja czarno-biała Jeana Negulesco inspirowana wydarzeniami, które towarzyszyły zatonięciu transatlantyku "Titanic" w 1912 roku. Film był nominowany do Oscara dla najlepszej scenografii, przy czym udało mu się zdobyć statuetkę Akademii Filmowej za scenariusz oryginalny. Produkcję nominowano też do nagrody reżyserskiej Directors Guild of America.

Nad scenariuszem do filmu pracowali Charles Brackett, Walter Reisch i Richard L. Breen, a dystrybucją zajęło się studio 20th Century Fox.

Titanic – zarys fabuły

Julia Sturges (Barbara Stanwyck) żyje w nieszczęśliwym z Richardem (Clifton Webb), decyduje się więc na ucieczkę razem z dwójką dzieci. Kobieta kupuje bilety na pierwszy rejs statku pasażerskiego "Titanic", lecz o całej sytuacji w ostatniej chwili dowiaduje się jej mąż i również udaje mu się wsiąść na pokład. Dramat rodzinny stopniowo się rozwija, jednak nikt nie spodziewa się, jaka tragedia spotka wszystkich pasażerów "Titanica".

W filmie zagrali też Thelma Ritter, Robert Wagner, Harper Carter, Audrey Dalton, Brian Aherne i Richard Basehart.

Titanic – ciekawostki

  • Powstało kilka innych produkcji również zatytułowanych jako "Titanic", w tym niemiecki dramat propagandowy z 1943 roku, dwuczęściowy film telewizyjny z 1996 roku z Catherine Zetą-Jones, a także słynny "Titanic" (1997) w reżyserii Jamesa Camerona.
  • W filmie "Titanic" (1953) jedyna muzyka, jaką można usłyszeć, to utwory grane przez muzyków obecnych na statku. Zabieg ten miał zwiększyć autentyczność wydarzeń, ponieważ również w rzeczywistości na tonącym "Titanicu" grała orkiestra.
  • Grana przez Thelmę Ritter postać Maude Young była wzorowana na Niezatapialnej Molly Brown, jednej z pasażerek prawdziwego "Titanica", która przeżyła katastrofę.
  • Niektóre plany zdjęciowe z dramatu "Titanic" z 1953 roku wykorzystano również w innych filmach: dreszczowcu "Dangerous Crossing" (1953), musicalu "Mężczyźni wolą blondynki" (1953), dramacie kryminalnym "A Blueprint for Murder" (1953) i dramacie "Kobiecy świat" (1954).
Titanic
Tytuł oryginalny

Titanic

Gatunek

dramat, romans, katastroficzny

Kraj produkcji

USA

Rok produkcji

1953

Data światowej premiery

11.04.1953

Czas trwania

98 min.

Reżyser
Muzyka
Scenarzysta
Operator
Obsada

Podziel się opinią

5
2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pydft
d1pydft
d1pydft