Trwa ładowanie...
d1c7v2t

Tom Waits

Najnowsze informacje
4.8
(14 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Pomona, Kalifornia, USA

Filmografia:
Dyskografia:

Closing Time (1973), The Heart of Saturday Night (1974), Nighthawks at the Diner (1975), Small Change (1976), Foreign Affairs (1977), Blue Valentine (1978), Heartattack and Vine (1979), Swordfishtrombones (1983), Rain Dogs (1985), Franks Wild Years (1987), Big Time (1988), Night on Earth (1991), Bone Machine (1992), The Black Rider (1993), Mule Variations (1999), Blood Money (2002), Alice (2002), Real Gone (2004), Orphans: Brawlers, Bawlers & Bastards (2006), Glitter and Doom Live (2009), Bad as Me (2011).

d1c7v2t
WP Film
Źródło: WP Film

Tom Waits - przede wszystkim muzyk

Thomas Alan Waits, urodził się 07.12.1949 roku w Pomonie (Kalifornia). Tom Waits jest przede wszystkim wokalistą, kompozytorem, autorem tekstów oraz instrumentalistą. Aktorem jest w drugiej kolejności.

Rodzice Waitsa byli nauczycielami, dlatego to, przez kilka lat, Tom wraz z rodzicami, krążyli po całej Kalifornii. Kariera muzyczna Waitsa rozpoczęła się na początku lat 70'. Po zdanej maturze, włóczył się po podejrzanych miejscach w Los Angeles. W tym okresie mieszkał w Tropicana Hotel (Bulwar Saint Monica), zarabiając na życie dzięki dorywczym pracom. Oprócz tego nie stronił od nocnych wędrówek po klubach i barach, w których nie tylko pił, ale też grał. W muzyce z tego okresu mamy więc piosenki, opisujące speluny, podejrzanych typów, dekadenckie zabawy oraz nocne wybryki.

Powstałe w latach 80' albumy: Swordfishtrombone, Rain Dogs, Big Time, świadczą o nowym ,może bardziej dojrzałym warsztacie Waitsa. Utwory z tych płyt posiadają kunsztowną orkiestrację, Tom używa wielu egzotycznych, mało znanych instrumentów, z których wydobywa nietypowe dźwięki. Teksty zaś są coraz mroczniejsze, a otoczka bardziej surrealistyczna.

Tom Waits - przygoda z filmem

Bardzo ważnym momentem w życiu Waitsa okazało się spotkanie z Francisem Fordem Coppolą, który wystąpił z propozycją, aby Tom skomponował muzykę do filmu Ten od serca (1982). Waits nie tylko miał możliwość przypatrzeniu się sztuce filmowej i jej współtworzeniu, podczas pracy nad filmem poznał scenarzystkę Kathleen Brenner (przyszła żona i współpracowniczka). Miłość, którą darzył Kathleen, została uwieczniona w utworze Johnsburg, Illinois (miejsce urodzin kobiety).

Tom Waits zazwyczaj grał role epizodyczne, ma też na koncie parę charakterystycznych ról w filmach kinowych. Ciągle też komponuje muzykę filmową. Również piosenki Waitsa – z muzyką, tekstem i jego wykonaniem – pojawiają się w produkcjach filmowych.

Tom Waits pracował z wieloma reżyserami, wymieńmy najważniejszych: Jim Jarmusch, Francis Ford Coppola, Hector Babenco, Terry Gilliam, Robert Altman.

Tom Waits - ciekawostki

  • W 2000 roku, wiosną, Tom Waits wystąpił w Sali Kongresowej w Polsce.
  • Na rynku polskim istnieją dwie biografie Toma Waitsa: To fortepian jest pijany, nie ja... autorstwa Patricka Huphiersa oraz Dzikie lata. Muzyka i mit Toma Waitsa, autorstwa Jaya S. Jacobsa.
  • Utwory Waitsa inspirowane są literackim dorobkiem pisarzy amerykańskich: Jacka Kerouac'a i Charlesa Bukowskiego.
  • Niektórzy nazywają Waitsa ostatnim żyjącym beatnikiem (niegdyś było to nieformalne grono, ruch awangardowy panujący w literaturze i kulturze. Propagował on anarchistyczny indywidualizm, postawę nonkonformistyczną i swobodę twórczą. Ruch ten powstał na początku II połowy XX wieku na terenie USA).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1c7v2t
d1c7v2t
d1c7v2t