Trwa ładowanie...
dtfzeu0

Tomasz Knapik

Najnowsze informacje
5.0
(6 głosów)
Oceń:
dtfzeu0

Polski lektor filmowy, radiowy i telewizyjny, z wykształcenia elektrotechnik, były wykładowca na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej.

Tomasz Knapik urodził się 16 września 1943 roku. Karierę w mediach rozpoczął jeszcze przed maturą w radiowej Rozgłośni Harcerskiej. Następnie pracował w Polskim Radiu i w Telewizji Polskiej. Pracując w TVP czytał filmy zagraniczne na żywo na stanowisku lektorskim.

Na początku lat dziewięćdziesiątych, gdy w Polsce rozkwitała sprzedaż kaset wideo, czytał wiele filmów wydawanych przez oficjalnych dystrybutorów. Wśród wszystkich filmów, które przeczytał, znalazło się wiele klasyków kina akcji, a także dużo filmów klasy B czy C. Był stałym pracownikiem takich polskich dystrybutorów jak: Imperial, Vison, Best Film, NVC VIM, ITI Home Video, Artvision i wielu innych.

W 1993 roku Tomasz Knapik zaczął współpracować ze studiami dźwiękowymi takimi jak Studio Publishing, Studio Eurocom czy Studio EN-BE-EF, które przygotowywały polskie wersje lektorskie w filmach i serialach dla prywatnych stacji telewizyjnych, m.in. dla telewizji Polonia 1. W 1995 roku został zatrudniony na stałe w telewizji Polsat, gdzie stał się głównym lektorem stacji, czytał niemal wszystkie filmy i seriale, a także zwiastuny zapowiadające ich emisje. W 1996 roku powrócił do pracy z Polonią 1, gdzie był lektorem w kilku programach.

Następnie powrócił do Polsatu, gdzie czytał większość zagranicznych seriali (m.in. Strażnik Teksasu, Gorączka w mieście, Grom w raju, Świat według Bundych i Nikita). W 2005 roku był jednym z głównych lektorów w filmach i serialach w telewizji Tele 5. Również w 2005 roku był lektorem w kontrowersyjnych reklamach telefonii komórkowej Heyah.

W latach 2005-2007 był także lektorem w programie „Karambol” na antenie TVN Turbo, który tworzony był przez Studio Filmowe i Reklamowe.* W 2008 roku nagrał komunikaty głosowe do autobusów w Warszawie*, przeczytał również serial „Terminator: Kroniki Sary Connor” na antenie AXN Sci-Fi.

Tomasz Knapik nadal jest czynny zawodowo. We wrześniu 2010 roku RMF FM wyemitowało pierwszy odcinek powieści radiowej "Dym nad wysypiskiem", której narratorem jest właśnie Knapik.

We wrześniu 2011 roku polski dystrybutor 9th Plan wypuścił na polski rynek DVD z legendarnym filmem "Kat Shoguna", gdzie narrator użyczył swojego charakterystycznego głosu.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtfzeu0
dtfzeu0
dtfzeu0