Trwa ładowanie...
ycipk-2u4grt
ycipk-2u4grt

Tomasz Konecki - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Miejsce urodzenia:

Warszawa

Reżyser:
Filmografia:
Zdjęcie
Podziel się

Reżyser hitów komediowych "Testosteron" (2007) i "Lejdis" (2008). Z wykształcenia fizyk, z talentu i pasji filmowiec. Absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (1987), był także wolnym słuchaczem filozofii na UW. W 1995 roku ukończył kurs reżyserii filmu dokumentalnego.

Karierę w branży filmowej rozpoczął w połowie lat 90. od castingu na prezenterów, na który wysłała go żona, Iwona Ogonowska-Konecka. Został prowadzącym programu TVP1 „Swojskie klimaty” (1994-1997), do którego zrealizował kilkadziesiąt form dokumentalnych. Pracę dla TVP1 kontynuował przy realizacji programów TVP1 „Bez przebaczenia” (1996-1997), „Raj” (1997-1998) i „Pół serio” (1998-1999).

Realizacje do ostatniego z programów telewizyjnych posłużyły jako kanwa do debiutu reżyserskiego Tomasza Koneckiego „Pół serio” (2000). Za film o perypetiach trzech młodych filmowców reżyser otrzymał m.in. Nagrodę dla Najlepszej Komedii i Nagrodę Specjalną Jury na FPFF w Gdyni, Nagrodę Złoty Debiut na Cierlickim Lecie Filmowym i Nagrodę dla Największej Niespodzianki na FF Młode Kino Europejskie we Wrocławiu.

W 2002 roku Konecki zrealizował kolejny obraz - czarną komedię „Ciało”, za który otrzymał m.in. Złotą Kaczkę miesięcznika Film za Najlepszy Polski Film 2003 roku. W latach 2005-2006 Tomasz Konecki reżyserował serial „Tango z aniołem” (40 odcinków, Polsat), a rok później przystąpił do realizacji pierwszego z wielkich hitów kasowych – „Testosteronu” (2007) na podstawie sztuki Andrzeja Saramonowicza (ponad 1,35 mln widzów w kinach w 2007 roku). „Testosteron” zdobył m.in. Nagrodę dla Najlepszej Komedii na Seattle Polish Film Festiwal oraz otrzymał Bursztynowe Lwy na FPFF w Gdyni 2007 dla filmu, który odniósł w kinach największy sukces frekwencyjny.

ycipk-2u4grt

Niespełna rok później do kin trafiła kolejna wyreżyserowana przez Tomasza Koneckiego komedia „Lejdis” (2008). Produkcja ta odniosła olbrzymi sukces frekwencyjny (na film wybrało się aż 2,5 miliona widzów) i przyniosła reżyserowi drugą Złotą Kaczkę w karierze (kategoria: Najlepszy Film sezonu 2007/2008).

Następny film w reżyserii Koneckiego - „Idealny facet dla mojej dziewczyny” (2009), pokonał międzynarodową konkurencję i otrzymał Nagrodę dla Najlepszego Filmu Europejskiego na 7. Festiwalu Europejskich Filmów Komediowych w Mlada Boleslav. Na 2011 rok reżyser przygotowuje nowy projekt komediowy, we współpracy z Robertem Górskim z Kabaretu Moralnego Niepokoju i Martyną Skibińską, copywriterką największych agencji reklamowych i zdobywczynią wielu nagród na festiwalach reklamy.

Tomasz Konecki jest nie tylko gwarantującym sukcesy frekwencyjne reżyserem filmów kinowych, ale też wziętym twórcą reklam. Specjalizuje się w reklamach z absurdalnym poczuciem humoru (np. „Drwale” i „Po wuju” dla MBanku, „Pani Jadzia” i „Na Statoil” dla Statoil) oraz z gwiazdami (m.in. Gerard Depardieu i Danny DeVito dla WBK, Justyna Kowalczyk dla Polbanku, Joanna Kurowska dla Plusa, Bogusław Linda, Zbigniew Zamachowski, Krzysztof Krawczyk i inne gwiazdy dla Radio Zet).

ycipk-2u4grt
ycipk-2u4grt