Trwa ładowanie...
d46e7vd

Vanessa Paradis

Najnowsze informacje
3.8
(188 głosów)
Oceń:
d46e7vd

Piosenkarka, modelka i aktorka francuska, po dziś dzień kojarzona z wypromowanym w wieku piętnastu lat przebojem „Joe le Taxi”. Wieloletnia partnerka życiowa Johnny’ego Deppa.

Urodziła się 22 grudnia 1972 roku w miejscowości Saint-Maur-des-Fossés na północy Francji. Pierwsze kroki w show-biznesie stawiała dzięki protekcji wuja – aktora Didiera Paina. Miała zaledwie osiem lat, kiedy po raz pierwszy pojawiła się w telewizji, jako uczestniczka programu „L’École des fans”, promującego młode talenty. Parę lat później, również z pomocą wujka, nagrała pierwszą płytę demo (nigdy nie rozpowszechnianą), dzięki której obiecująca piosenkarka zwróciła uwagę Francka Langolffa i Etienne Rodę-Gil – twórców jej późniejszego sukcesu, w postaci światowego przeboju „Joe le Taxi” (1987).

Dalsza kariera pięknej dziewczyny potoczyła się już gładko – rok później nagrała pierwszą płytę, a w 1989 roku, mając niespełna 17 lat zachwyciła debiutancką, pierwszoplanową rolą lolitki w dramacie/romansie „Białe małżeństwo” Jean-Claude’a Brisseau (1989). Kreacja ta przyniosła jej Césara dla Najbardziej Obiecującej Aktorki.

Pierwsza połowa lat 90-tych to kolejne, promowane na skalę międzynarodową premiery płytowe, współpraca z Lennym Kravitzem i szereg koncertów w Europie. To także początek owocnej kariery fotomodelki zainaugurowanej, uchodzącą za kontrowersyjną, reklamą perfum Coco Chanel (Vanessa pojawiła się jako zamknięty w klatce ptak, na którego spogląda łakomie biały, puchaty kocur).

Do gry aktorskiej wróciła w połowie lat 90-tych, pojawiając się z reguły w pierwszoplanowych rolach, u boku uznanych, francuskich gwiazd: Gérarda Depardieu w dramacie „Élisa” Jeana Beckera (1995), Jeana Reno, Jeanne Moreau i Gila Bellowsa w romantycznej komedii fantasy „Jak kochają czarownice” (1997), Jeana-Paula Belmondo i Alaina Delona w sensacyjnej komedii „Dziewczyna dla dwóch” Patrice’a Leconte’a (1998), wreszcie obok Daniela Auteuila w „Dziewczynie na moście” Leconte’a (1999, nominacja do Césara).

W tym samym czasie znów zrobiło się głośno o aktorce, za sprawą związku z hollywoodzkim gwiazdorem, Johnnym Deppem, z którym już wkrótce zaczęła dzielić rodzicielskie obowiązki, jako szczęśliwa mama Lily Rose Melody i Johnny'ego Deppa III. Para miała okazję wystąpić obok siebie w 2000 roku, w filmie Terry’ego Gilliama „The Man Who Killed Don Quixote”, który jednak, prześladowany przez niewyobrażalny pech, nigdy nie został ukończony.

Później rzadko pojawiała się na ekranie. W 2004 roku zagrała tytułową rolę w filmie „Billy i Colette” Serge’a Frydmana i pojawiła się w jednej z głównych ról w przygodowej produkcji „Atomik Circus – Powrót Jamesa Bataille’a”, po trzech latach przerwy dołączyła do obsady thrillera „La clef” z Thierrym Lhermitte (2007), a całkiem ostatnio wzięła udział w komedii „L’arnacoeur” z udziałem Romaina Durisa (2010).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46e7vd
d46e7vd
d46e7vd