Trwa ładowanie...
d4rcd00

Vin Diesel

Najnowsze informacje
4.7
(1873 głosy)
Oceń:
d4rcd00

Twórca filmowy i aktor, który ma na swym koncie filmy pokazywane na festiwalach filmowych, jednak widzowie kojarzą go przede wszystkim jako wysportowanego gwiazdora kina akcji.

Vin Diesel (właściwie Mark Vincent)* urodził się 18 lipca 1967 roku w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych.* Wychował się w dzielnicy Greenwich Village. Ma pochodzenie włoskie i ze strony matki szkockie. Jego matka zajmowała się psychologią i astrologią, a przybrany ojciec (biologicznego nigdy nie poznał) pracował w teatrze. Vin ma dwie siostry i brata – Paula Vincenta, który jest montażystą filmowym.

Swoją karierę aktorską rozpoczął w wieku siedmiu lat debiutując na scenie Theatre for the New City w inscenizacji „Kopciuszka” jako książę.Przez cały okres młodości kontynuował współpracę z teatrem. Ukończył później wydział anglistyki w Hunter College i wkrótce zaczął pisać scenariusze. Ukończył także kurs kreatywnego pisania. Jednocześnie dorabiał jako bramkarz w modnych nowojorskich klubach.

W 1988 roku przeprowadził się do stanu Kalifornia. Zadebiutował w dramacie „Przebudzenia” (1990) u boku Roberta De Niro i Robina Williamsa. Jest scenarzystą, reżyserem, producentem i aktorem swojego debiutanckiego krótkometrażowego filmu "Multi-Facial" (1994), który został zaprezentowany na festiwalu filmowym w Cannes w 1995 roku.

Pierwszym fabularnym filmem Diesela był dramat "Przybłędy" (1997), którego był reżyserem, producentem i aktorem.Obraz zrealizował kosztem 3 tysięcy dolarów w trzy tygodnie. Ten niskobudżetowy film został pokazany w konkursie na Sundance Film Festival w 1997 roku. Wkrótce Diesel przystąpił do współpracy z MTV dla której adaptował filmy na seriale telewizyjne.

Zachwycony występem Diesela w „Przybłędach”, Steven Spielberg poprosił scenarzystę Roberta Rodata, by specjalnie dla Vina dopisał rolę w „Szeregowcu Ryanie”.Popularność i kasowe sukcesy przyniosły mu role w dwóch filmach akcji Roba Cohena: „Szybcy i wściekli” oraz „XXX”.

W 2006 roku pracował pod kierownictwem legendarnego reżysera Sidneya Lumeta („Serpico”, „Pieskie popołudnie”) nad rolą w opartym na prawdziwych wydarzeniach filmie „Uznajcie mnie za winnego”, gdzie zagrał czterdziestosiedmioletniego mafioso, który zrezygnował z adwokata i przez trzy lata, podczas wielkiego procesu mafii, bronił sam siebie.

Diesel powołał, wspólnie z Georgem Zakkiem, firmę produkcyjną One Race Productions. Planuje film o starożytnym wodzu Hannibalu.

Rola poszukiwanego kryminalisty Riddicka w thrillerze „Kroniki Riddicka” (2004) zebrała słabe recenzje i otrzymała nominację do Złotej Maliny dla najgorszego aktora.* W 2006 roku zagrał Dominica Toretto w filmie „Szybcy i wściekli: Tokio Drift”, a w 2009 w „Szybko i wściekle”.*

Prywatnie był związany m.in. z Michelle Rodriguez (2001), Lizą Hernandez (2003), Mariah Carey (2002), Pavlą Hrbkovą (2002) i Marią Menounos. Obecnie jego partnerką jest Paloma Jimenez. Ma z nią córkę Hanię Riley urodzoną w 2008 roku.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4rcd00
d4rcd00
d4rcd00