Trwa ładowanie...
d34ikv3

Vincent Gallo

Najnowsze informacje
4.3
(6 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Buffalo, Nowy Jork, USA

Filmografia:
d34ikv3

Amerykański aktor, producent filmowy, kompozytor, reżyser, scenarzysta, autor tekstów piosenek, wokalista i model.

Vincent Vito Gallo Jr. urodził się 11 kwietnia 1961 roku w Buffalo, w stanie Nowy Jork w USA. Przyszedł na świat w rodzinie rzymskokatolickiej sycylijskich emigrantów Vincenta Gallo Sr. i Janet Gallo. W 1978 roku przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie zaczął grać w zespole muzycznym Gray z artystą Jean-Michelem Basquiatem.

W latach 1978-1981 zasłynął swymi niecodziennymi występami ulicznymi, wykonywanymi w miejscach publicznych, lecz w obecności zaproszonych znajomych. Znalazł się pośród nich „Jednoręki mężczyzna”, „Mężczyzna bez twarzy”, „Chłopiec potrącony przez samochód” i „Chłopiec płaczący w witrynie restauracji”. Te radykalne występy denerwowały i niepokoiły przechodniów, równocześnie bawiąc znajomych Gallo.

Jeden z nich, undergroundowy filmowiec Eric Mitchell obsadził Gallo w głównej roli w swoim filmie „The Way It Is” u boku początkującego Steve’a Buscemi’ego. „The Way It Is” było pierwszym pełnometrażowym filmem, w którym wystąpił Gallo.On sam obsadził się za to wcześniej w kilku filmach krótkometrażowych: „If You Feel Froggy”, „Jump”, „The Gun Lover”, „Vincent Gallo as Jesus Christ” oraz „Rocky 10”.

Gallo zagrał w 33 filmach pełnometrażowych, w tym w „Pogrzebie Abela Ferrary”, „Arizona Dream” Emira Kusturicy, „Głodzie miłości” Claire Denis, oraz w wyreżyserowanych i wyprodukowanych przez siebie „Oko w oko z życiem” (pokazanym w ramach konkursu na festiwalu Sundance w 1998 roku), „Brązowym króliku” (pokazanym w ramach głównego konkursu podczas festiwalu w Cannes w 2003) i „Promises Written In Water” (premiera w 2010 roku). Za rolę w „Essential Killing" otrzymał m. in. nagrodę dla najlepszego aktora na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2010 roku.

Gallo prezentował swoją sztukę podczas 25 wystaw - w tym kilku zaaranżowanych przez słynną nowojorską handlarkę dziełami sztuki Anninę Nosei, oraz w ramach 3 wystaw muzealnych, m.in. w Hara Museum w Tokio.* Wydał też kilka albumów muzycznych, w tym 2 - When oraz Recordings of Music for Film* - pod egidą prestiżowej wytwórni Warp Records. Ponadto napisał, skomponował i wykonał oprawę muzyczną do swojego filmu „Oko w oko z życiem”.

Vincent Gallo był dwukrotnie żonaty. Pierwsze małżeństwo anulowano, natomiast drugie z Bethany Ritz zakończyło się rozwodem.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34ikv3
d34ikv3
d34ikv3