Trwa ładowanie...
w ciemności

''W ciemności'' nominowane do Oscara!

Share
''W ciemności'' nominowane do Oscara!
Źródło: Kino Świat
d1ccy8n

"W ciemności", najnowszy film *Agnieszki Holland opowiadający o ukrywających się w kanałach Lwowa Żydach, został nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny!*

Uroczystość ogłoszenia nominacji została poprowadzona przez aktorkę Jennifer Lawrence oraz przewodniczącego Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej - Toma Sheraka, którzy ogłosili listę nominowanych we wtorkowy poranek czasu lokalnego (wtorkowe popołudnie czasu polskiego).

Spośród dziewięciu produkcji, które liczyły się w walce o statuetkę, członkowie Akademii wyłonili pięć filmów. Oprócz dzieła Agnieszki Holland, która znalazła się w elitarnym gronie pokonując 62 oficjalnych kandydatów z całego świata, o Oscara walczyć będą już tylko: irańskie "Rozstanie", belgijski "Bullhead", kanadyjski "Monsieur Lazhar" oraz izraelski "Footnote".

d1ccy8n

To kolejny światowy sukces polsko-niemiecko-kanadyjskiej koprodukcji zanotowany na przestrzeni ostatnich kilkunastu dni. 17 stycznia, na dobę przed ogłoszeniem krótkiej listy kandydatów, „W ciemności” zdobył aż trzy nominacje do prestiżowych Nagród Filmowych Genie przyznawanych przez Kanadyjską Akademię Filmową i Telewizyjną (w tym za najlepszy montaż, scenariusz adaptowany i najlepszy montaż dźwięku).

Oscarowe nominacje powiększają listę wyróżnień, jakie ma na koncie „W ciemności”. Dotychczas, znakomicie przyjmowany przez widzów i recenzentów obraz, jest m.in. zwycięzcą festiwalu Camerimage, laureatem Nagrody Publiczności Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Mar Del Plata, Nagrody za Najlepszą Reżyserię Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Valladolid czy Nagrody dla Najlepszego Filmu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym St. Louis. Spotkał się także z entuzjastycznym przyjęciem na prestiżowych festiwalach w Toronto i Telluride.

Równocześnie, film Holland szturmem zdobywa USA. Jego pierwszy nowojorski pokaz przyciągnął tak wielkie tłumy, że audytorium Museum of the Moving Image nie mogło w dni premiery pomieścić wszystkich chętnych. „W ciemności” został doskonale przyjęty przez krajową widownię. Od dnia premiery – 5 stycznia – obejrzało go już blisko 500 000 widzów.

d1ccy8n

Podziel się opinią

Share
d1ccy8n
d1ccy8n