Trwa ładowanie...
d2cvaf7

Walt Disney

Najnowsze informacje
4.7
(312 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Chicago, Illinois, USA

Filmografia:
d2cvaf7

Amerykański producent filmów, reżyser, scenarzysta, aktor dubbingowy, animator, przedsiębiorca, wizjoner i filantrop. Jeden z największych twórców przemysłu rozrywkowego w historii, legenda animacji i filmu. Laureat największej ilości nagród Akademii Filmowej - dostał ich aż 22.

* Walter Elias "Walt" Disney urodził się 5 grudnia 1901 roku w Chicago, zmarł 15 grudnia 1966 roku w Los Angeles.* Życie miał burzliwe - w czasie I wojny światowej, skłamał co do swojego wieku - miał zaledwie 16 lat - by móc się zaciągnąć do wojska. Wkrótce wrócił do domu i od razu wygrał stypendium w Kansas City Art Institute. Tam poznał animatora Uba Inwerksa. Przyjaźń zamieniła się we wspólny interes. Na początku lat 20-tych zrealizowali serię animowanych krótkometrażówek, przedstawianych w sieci kin Newmana.

Firma jednak zbankrutowała. Przyjaciele pojechali zatem w 1923 roku do Hollywood. Tam zaczęli pracę nad nową serią "Alice Comedies" - historią małej dziewczynki podróżującej do świata animków. Całość finansowali Margaret Winkler i Roy Disney - brat Walta. Bracia zostali partnerami do końca życia.

Zanim straciły popularność, wesołe przygody Alicji powstawały wręcz hurtowo - aż do 1927 roku. W trakcie prac nad kolejnym bohaterem - Królikiem Oswaldem - Disney odkrył, że Winkler okradła go ze wszystkich praw autorskich. Disney wsiadł w pociąg powrotny do domu. To w tym pociągu powstała Myszka Miki. Sukces wesołego gryzonia to efekt bardzo ciężkiej pracy zaledwie kilku osób - Walta, Uba Inwerksa, żony Walta - Lilly i jego szwagierki - Edny.

Pierwsze dwie historie okazały się porażką - ale już trzecia "Steamboat Willie" z 1928 roku, między innymi dzięki zsynchronizowanemu dźwiękowi, okazała się wielkim sukcesem. Głosu myszce udzielił sam Walt.Od tego czasu w zasadzie sukces gonił sukces - to Disney jako pierwszy stworzył film animowany w kolorze, to on był pierwszym laureatem Oscara za animację. Wreszcie to on - w 1934 roku - jako pierwszy rozpoczął pracę nad pełnometrażowym filmem animowanym - tak powstała "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków". I znów wielki sukces - frekwencyjny i artystyczny.

Od tego czasu Disney - nie rezygnując z krótkich metraży - na dobre zajął się animowanymi filmami:* "Pinokio" (1940), "Dumbo" (1941), "Bambi" (1942), "Fantazja"* - ta ostatnia okazała się finansową porażką, ale to dla imperium Disneya nie było już wielkim problemem. Na chwilę jego studio zaprzestało długich metraży, by na początku lat 50-tych do nich wrócić: "Kopciuszkiem" (1950), "Alicją w Krainie Czarów" i "Piotrusiem Panem", potem były jeszcze m.in. "Śpiąca królewna", "101 dalmatyńczyków", "Zakochany kundel".

W tym czasie Disney zaczął także produkować filmy fabularne ("Wyspa Skarbów", "Zorro"). W 1955 roku otworzył park tematyczny w południowej Kalifornii: słynny Disneyland. Walt był także jednym z pierwszych producentów telewizyjnych. ("Disneyland" (1954), "Mickey Mouse Club, The" (1955)).

Uwieńczeniem dzieła życia miał być musical "Mary Poppins" i drugi Disneyland - na Florydzie. Sam Disney już tego nie dożył. W 1965 roku odkryto u niego raka płuc, zmarł rok później. Jego plany zrealizował za niego brat Roy. Najważniejsze jednak, że nie pozwolono, aby firma przestała istnieć - co więcej rozwija się do dzisiaj i produkuje wciąż kolejne hity i gdy dziś patrzy się na tego produkcyjnego giganta, aż trudno uwierzyć, że stworzył go jeden człowiek.

Jego śmierć nie przerwała ekspansji wytwórni filmowej. Do najpopularniejszych filmów powstałych po śmierci Disneya należą m.in. "Księga dżungli" (1967), "Mała syrenka" (1989), "Dzwonnik z Notre-Dame" (1996), "Piękna i bestia" (1991), "Tarzan" (1999), "Toy Story" (1995).

* Wytwórnia Walta Disneya stworzyła imperium rozrywkowe o giełdowej wartości wielu miliardów dolarów.* Obecnie Walt Disney Company ma w swej gestii m.in. wytwórnie filmowe, kanały telewizyjne, wiele sklepów, supermarketów, stacji radiowych a także parki rozrywkowe: Disneyland i Disneyworld w USA, Disneyland w Tokio, Disneyland pod Paryżem.

Walt Disney od 1925 aż do śmierci był mężem żona Disney, z którą miał córkę Dianę (ur. 18.12.1933). Sharon Mae Disney, druga córka pary, była adoptowana.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cvaf7
d2cvaf7
d2cvaf7