Trwa ładowanie...
d4gze0m

Wątpliwość

Najnowsze informacje
3.7
(94 głosy)
Oceń:
d4gze0m

„Wątpliwość” jest ekranizacją dramatu „Doubt” Johna Patricka Shanleya, w reżyserii samego autora. Sztukę wyróżniono nagrodą Pulitzera w 2005 roku. Na Broadwayu grano ją aż 525 razy! Dramat zdobył także cztery prestiżowe nagrody Tony, we wszystkich najważniejszych kategoriach. W Polsce wystawił go Piotr Cieplak, na scenie warszawskiego Teatru Polonia, z Aleksandrą Konieczną i Cezarym Kosińskim w głównych rolach.

Jest rok 1964. Katolicka szkoła w nowojorskiej dzielnicy Bronx. Zarządza nią nieznosząca sprzeciwu siostra Alojzyna (Streep), wyznawczyni surowych zasad. Zaczyna podejrzewać lubianego przez wychowanków ojca Flynna (Hoffman), że molestował jednego ze swych podopiecznych, czarnoskórego dwunastolatka. Do swych racji usiłuje przekonać mającą co do zachowania księdza pewne wątpliwości młodą nauczycielkę, siostrę James (Amy Adams).

Adaptacji filmowej podjął się słynny niezależny producent filmowy Scott Rudin, szef wytwórni Miramax. Wraz z Shanleyem zgromadził na planie plejadę absolutnie wybitnych współpracowników. Shanley wspominał, że do pisania skłonił go między innymi coraz niższy poziom dyskusji prasowych i telewizyjnych na drażliwe tematy. – Ludzie skrajnie pewni swoich racji bez ustanku na siebie wrzeszczą. Nikt nie ma odwagi powiedzieć „nie wiem”.

W większości filmów reżyserzy udzielają dobitnej odpowiedzi na zadane pytania. Naszym zamiarem było pozostawić publiczność z wrażeniem: jakie to dobrze postawione pytanie – komentował pisarz i zarazem reżyser.

Wątpliwość
Tytuł oryginalny

Doubt

Gatunek

dramat, mystery

Kraj produkcji

USA

Rok produkcji

2008

Data światowej premiery

20.02.2009

Czas trwania

104 min.

Obsada

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gze0m
d4gze0m
d4gze0m