Trwa ładowanie...
d36zcb5
Aktualności

Westerny wszechczasów

Share
Westerny wszechczasów
d36zcb5

Western ma już 100 lat. Tyle dokładnie czasu minęło od premiery 'Napadu na ekspress' - 10-minutówki, której kacja rozgrywała się na Dzikim Zachodzie. Chyba niewiele gatunków filmowych zestarzało się tak bardzo. I chyba równie niewiele doczekało się tylu arcydzieł lub przynajmniej dzieł kultowych. No ale jak nie wspominać z pewną nostalgią opowieści o sprawiedliwych, dzielnych kowbojach z tajemniczą przeszłością i okrutnych, bezwględnych, chciwych bandytach.

Tymczasem, z okazji swoich urodzin, western doczekał się własnego rankingu ułożonego przez amerykańskiego krytyka i wybitnego znawcę tego gatunku Douga Nye'a.

Zwyciężył film Poszukiwacze z 1956 roku - klasyk z Johnem Wayne'em w roli głównej o poszukiwaniach porwanej siostrzenicy prowadzonych przez mściwego weterana wojny secesyjnej.

d36zcb5

Wyprzedził on takie hity, jak Jeździec znikąd oraz W samo południe, uważany przez wielu za najciekawszy, bo bardziej niż inny metaforyczny, western wszechczasów.

Z rankingu wynika, że najlepszym okresem w historii westernu były lata 50-te (na liście znalazło się aż 28 filmów z tej dekady), zaś spośród westernów nakręconych w latach 80-tych na listę dostały się jedynie 2. Najświeższą produkcją w plebiscycie okazał się Wyatt Earp z 1994 roku z Kevinem Costnerem w roli głównej.

Oto pierwsza dziesiątka:

Uwaga Federaci! Każdy z tych filmów to kolejne dla Was wyzwanie!

d36zcb5

Podziel się opinią

Share
d36zcb5
d36zcb5