Trwa ładowanie...
kac wawa

Węże 2013 rozdane! [wideo]

Share
Węże 2013 rozdane! [wideo]
Źródło: AFP
dn1rmg2

Akademia WĘŻY po raz drugi w historii przyznała swoje nagrody. Gala odbyła się w Teatrze IMKA, a poprowadził ją *Tomasz Karolak. Specjalną nagrodę od Akademii WĘŻY otrzymał Mariusz Pujszo.*

"Kac Wawa" to główny triumfator tegorocznych nagród WĘŻE, przyznawanych w polskim kinie za najgorsze filmowe dokonania minionego roku. Niespełniona komedia zdobyła siedem nagród, w tym Wielkiego WĘŻA, dla najgorszego filmu 2012 roku.

"Kac Wawa" to opowieść o pewnym wieczorze kawalerskim, który wymyka się spod kontroli. W głównej roli wystąpił Borys Szyc, który otrzymał nagrodę za najgorszą aktorską kreację. Potwierdzeniem nieudanego zawodowego wyboru jest także wyróżnienie za najgorszy duet, które Borys Szyc podzielił z Sonią Bohosiewicz. To już drugi i trzeci Wąż w karierze Borysa Szyca, który przed rokiem otrzymał nagrodę za najgorszy duet, występując w filmie "1920 Bitwa Warszawska". Borys Szyc nie wziął udziału w Gali z powodu pracy w teatrze, gdzie wciela się w postać Hamleta.

"Kac Wawa" otrzymała jeszcze kilka innych wyróżnień, w tym za najgorszą reżyserię, scenariusz, żenującą scenę oraz dla komedii, która nie śmieszy. Po odbiór Węży stawił się m.in. współscenarzysta i koproducent "Kac Wawa" Jacek Samojłowicz. Ale nie tylko "Kac Wawa" zdobył wężowe wyróżnienia. Za najgorszą aktorkę uznano Martę Żmudę-Trzebiatowską, która wystąpiła w filmie "Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć". Niestety laureatka odmówiła udziału w gali z powodu innych zobowiązań. Za to na uroczystości pojawił się współproducent Alessandro Leone, który przyjął w imieniu twórców "Bitwy pod Wiedniem" nagrodę za najgorszy efekt specjalny. Znany z wielu wybitnych ról Marian
Dziędziel
otrzymał nagrodę za występ poniżej godności, którym "popisał" się w filmie "Komisarz Blond i Oko Sprawiedliwości". Pod jego nieobecność nagrodę odebrał producent filmu Piotr Reisch. Najgorszy plakat do polskiego filmu 2012 roku mogliśmy zobaczyć w produkcji "Sztos 2".

Mimo niesprzyjających okoliczności (twórca pracuje obecnie poza Warszawą) na gali Węży pojawił się Mariusz Pujszo, by osobiście odebrać nagrodę specjalną przyznaną przez Akademię Węży za Całokształt Twórczości.

dn1rmg2

Gospodarzem uroczystości wręczenia nagród Węży byłTomasz Karolak, a zaproszeni goście spotkali się w jego Teatrze IMKA. Aktor podkreślał, że w swojej karierze zagrał wiele złych ról i to znakomicie predysponuje go do przyjęcia funkcji gospodarza wężowej gali. Zdecydowanie coś w tym jest. I w roku poprzednim i w tegorocznej edycji zwyciężyły filmy, w których zagrał Karolak – odpowiednio "Wyjazd integracyjny" i "Kac Wawa".

Goście gali wręczenia nagród Węży na pewno się nie nudzili. Na scenie pojawiło się kilku znakomitych twórców, którzy swoim niewybrednym humorem bawili zgromadzoną widownię. Publiczność obejrzała m.in. angielskojęzyczny zwiastun najgorszych polskich filmów 2012 roku przygotowany przez CyberMariana (twórca pamiętnego zwiastuna amerykańskiej wersji "Czterech pancernych i psa"). Jego nowa produkcja już wkrótce trafi do internetu, a będzie ją można znaleźć m.in. na kanale Nagród Węży w portalu YouTube.

NAGRODY WĘŻE to odpowiednik amerykańskich Złotych Malin. Powołana w 2012 roku przez Kamila Śmiałkowskiego, Krzysztofa Spóra i Konrada Wągrowskiego nagroda wywołała sporo kontrowersji w środowisku polskich filmowców. W gronie członków Akademii przyznającej Węże jest ponad 100 osób, zajmujących się szeroko rozumianymi działaniami w obszarze polskiej kultury. Twórcy Węży chcą przy pomocy nagród rozmawiać o kondycji polskiego kina i w ten sposób wpływać na poprawę jego jakości. Węże w swoim charakterze mają prześmiewczy i rozrywkowy charakter, a sukces tegorocznej gali utwierdza pomysłodawców tego przedsięwzięcia w przekonaniu, że duch barejowskiego humoru jeszcze w narodzie nie zginął...

dn1rmg2

W dniu wręczenia nagród odbyło się też spotkanie założycielskie Stowarzyszenia, które rozwijać będzie działania Akademii związane m.in. z nagrodami Węży. Całoroczną aktywność Akademii Węży można śledzić na facebookowym profilu oraz na kanale YouTube, gdzie regularnie prezentowane są specjalne programy filmowe.

Gala Węży odbyła się w warszawskim Teatrze IMKA. Sponsorami wydarzenia były: Teatr IMKA, firma Stock, Black Rabbit, FastMedia, Rental Outpost One, ZTUDIO, bar minus 200, Media Art Center. Produkcją zajęła się firma Black Rabbit. Specjalne podziękowania organizatorów dla Tomasza Karolaka i Teatru IMKA oraz wszystkich wolontariuszy/młodych filmowców, którzy pomagali przy organizacji Gali.

OTO PEŁNA LISTA NAGRODZONYCH WĘŻAMI 2013:

WIELKI WĄŻ czyli NAJGORSZY FILM
Kac Wawa – reżyseria Łukasz Karwowski, producent Waldemar Leszczyński

DUET NA EKRANIE
Sonia Bohosiewicz i Borys Szyc - Kac Wawa

dn1rmg2

KOMEDIA, KTÓRA NIE ŚMIESZY
Kac Wawa – producent Waldemar Leszczyński

NAJGORSZY EFEKT SPECJALNY
Rozpaczliwy wilk - Bitwa pod Wiedniem

ŻENUJĄCA SCENA
Mariusz Pujszo kopulujący (z poduszką) - Kac Wawa

PLAKAT
Sztos 2 – producent Cezary Pazura

CAŁOKSZTAŁT TWÓRCZOŚCI
Mariusz Pujszo

dn1rmg2

Podziel się opinią

Share
dn1rmg2
dn1rmg2