Will Smith - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się

Znany, amerykański muzyk i aktor. Gwiazda „Facetów w czerni”, „Bad Boys” i „Bardzo dzikiego Zachodu”. Jedna z nielicznych postaci w show - biznesie, której bez trudu udało się przelawirować ze świata muzyki do świata filmu, w obu dziedzinach odnosząc równoważne sukcesy. Idol młodego pokolenia, którego nazwisko jest marką samą w sobie, on sam zaś – jedną z czarnoskórych ikon popkultury.

Urodził się 25 września 1968 roku w Philadelphii. Już w wieku szkolnym wielką pasją Smitha była muzyka. Mając 12 lat zainteresował się rapem, a jego działania w tej dziedzinie zmierzały w kierunku wypracowania własnego stylu.

Cztery lata później spotkał na swojej drodze Jeffa Townes’a, znanego również jako DJ Jazzy Jeff, z którym ostatecznie nawiązał współpracę pod pseudonimem Fresh Prince.

Udało im się zyskać rozgłos, na fali wzrostu popularności muzyki rap pod koniec lat 80-tych. W 1989 roku otrzymali nagrodę Grammy za przebój „Parents Just Don’t Understand”, w 1991 roku – za „Summertime”.Wspólną karierę kontynuowali do roku 1993.

Cztery lata później Smith powrócił na scenę muzyczną, wydając solową płytę „Big Willie Style” (1997).

Muzyka nie była jednak najważniejszą, a już na pewno nie jedyną działką, na której Smith się realizował.

Od początku lat 90-tych powoli rozwijała się też bowiem filmowa i telewizyjna kariera zdolnego Smitha.

Nazwisko i rozpoznawalność wyrobił sobie dzięki szalenie popularnemu w Stanach sitcomowi „Bajer z Bel-Air”, którego gwiazdą był przez 6 lat (1990-96), zgarniając dwie pierwsze nominacje do Złotego Globu (1993 i 1994). Popularność komedii i sukcesy muzyczne sprawiły, że na oferty filmowe nie musiał czekać długo.

Debiutem filmowym Smitha był występ u boku Whoopi Goldberg w komedii „Made in America” (1993).

Zaledwie dwa lata później otrzymał propozycję występu w przełomowej roli w filmie sensacyjnym „Bad Boys” (1995) Michaela Baya, i począwszy od tego roku i tej właśnie roli nastąpiło pasmo sukcesów Smitha.

Każdego roku występował w coraz to większej produkcji, zdobywając coraz większą popularność na całym świecie.

Rok 1996 to główna rola w głośnej produkcji sci-fi „Dzień Niepodległości”, 1997 – ogromny sukces komedii sci-fi „Faceci w czerni” Barry’ego Sonnenfelda z Tommym Lee-Jonesem i niezapomnianym, nagrodzonym nagrodą MTV utworem w wykonaniu Smitha.

Rok 1998 to gwiazdorski udział w sensacyjnym filmie Tony’ego Scotta „Wróg publiczny”, a 1999 – ponowne spotkanie z Barrym Sonnenfeldem na planie porównywalnej, pod względem popularności produkcji „Bardzo dziki Zachód” z Salmą Hayek.

Dzięki tytułowej roli boksera Muhammada Alego w biograficznym filmie Michaela Manna „Ali” (2001) udowodnił, że jest kimś więcej, niż tylko medialną gwiazdą paru sezonów, błyszczącą w kasowych superprodukcjach i zadowalającą gusta dzieci i młodzieży, ale że potrafi wykrzesać z siebie talent i wrażliwość na miarę nominacji do Oscara i Złotego Globu, za rolę dramatyczną.

Kolejne lata to raczej utrwalanie już zdobytej popularności, niż realne sukcesy – lata 2002- 2003 to sequele „Facetów w czerni II” i „Bad Boys II”, rok 2004 – występ cameo w filmie Kevina Smitha „Dziewczyna z Jersey” oraz produkcja i gwiazdorska rola w thrillerze sci-fi „Ja, robot”, zaś 2005 – rola w komedii romantycznej „Hitch: Najlepszy doradca przeciętnego faceta”.

Będąca kolejną ucieczką przed zaszufladkowaniem, zaskakująca rola w dramacie obyczajowym „W pogoni za szczęściem” (2006) przyniosła Smithowi następne nominacje do Oscara i Złotego Globu.

Jedną z ostatnich głośnych produkcji z gwiazdorskim udziałem aktora jest film akcji sci-fi „Jestem legendą” (2007). W 2008 roku zagrał w filmie "Hancock" oraz "Siedem dusz".

Sukcesy kasowe, jakie udało się odnieść Smithowi zarówno w branży muzycznej, jak i filmowej, poskutkowały założeniem własnej wytwórni Overbrook Entertainment, razem z przyjacielem, Jamesem Lassiterem. Jako producent, Smith ma na koncie co najmniej kilka znaczących osiągnięć, wykraczających również poza filmy z jego własnym udziałem.

W 2005 roku otrzymał Honorowego Césara za całokształt oraz nagrodę People’s Choice Award dla Najpopularniejszego Aktora w USA.

W 1992 roku Smith poślubił Sheree Zampino, z którą ma jednego syna – Willarda Christophera Smitha III, znanego również jako "Trey". W 1997 roku odbył się ślub Smitha z Jadą Pinkett. Mają dwójkę dzieci: Jadena Christophera Syre'a (ur. 1998) oraz Willow Camille Reign (ur. 2000).

Data urodzenia

25.09.1968

Miejsce urodzenia

Filadelfia, Pensylwania, USA

Filmografia

Bardzo dziki zachód (James T. West)

Faceci w Czerni (Jay/James Eduards)

Nazywał się Bagger Vance (Bagger Vance)

Faceci w czerni II (Agent J)

Bad Boys II (Mike Lowrey)

Time Share

Dzień Niepodległości (Kaptain Steven Hiller)

Ali (C. Clay/Muhammad Ali)

Bad Boys (Mike Lowrey)

Szósty Stopień Oddalenia (Paul)

Ja, robot (detektyw Del Spooner)

Rybki z ferajny (Oscar)

Wstrząs (Dr Bennet Omalu)

Legion samobójców (Deadshot)

Bad Boys 3 (Mike Lowrey)

Focus (Nicky)

Hancock 2 (John Hancock)

1000 lat po Ziemi (Cypher Raige)

Zimowa opowieść (Judge)

Hancock (Hancock)

W pogoni za szczęściem (Chris Gardner)

Hitch: Najlepszy doradca przeciętnego faceta (Alex 'Hitch' Hitchens)

3D Faceci w czerni 3 (Agent J)

Siedem dusz (Ben Thomas)

Jestem legendą (Neville)

Harald Schmidt Show, Die (samego siebie)

Wróg publiczny (Robert Clayton Dean)

Where the Day Takes You (Manny)

Made in America (Tea Cake Walters)

Smash Hits Poll Winners Party 1998 (Siebie)

Welcome to Hollywood (1998) (Siebie)