Trwa ładowanie...
d40nvb3

Wojciech Młynarski

Najnowsze informacje
5.0
(3 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Warszawa, Polska

Filmografia:
d40nvb3

Poeta, reżyser i wykonawca piosenki autorskiej, satyryk, artysta kabaretowy, autor tekstów piosenek i librett, tłumacz, znany przede wszystkim z autorskich recitali.

Wojciech Młynarski urodził się 26 marca 1941 roku w Warszawie. Od najwcześniejszych lat miał częsty kontakt z muzyką. Jego dziadek, Emil Młynarski, był wybitnym dyrygentem i kompozytorem.

Zaczynał jako współtwórca warszawskiego kabaretu Hybrydy, w którym występował obok takich artystów, jak Jan Pietrzak czy Jonasz Kofta. Po ukończeniu w 1963 roku studiów polonistycznych zdecydował, że będzie się zajmował profesjonalnym pisaniem piosenek i wykonywaniem ich na estradzie.

Jeszcze w 1963 roku publiczność Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu miała okazję usłyszeć jego utwór zatytułowany "Ludzie to kupią". Wykonywała go wtedy - również związana z Hybrydami - Janina Ostala. Piosenka na tyle spodobała się jury, że zdobyła wyróżnienie. Od 1965 roku Młynarski związany był z kabaretami Dudek i Owca. W międzyczasie pisał kolejne utwory, m.in. "Och ty w życiu" oraz "Jesteśmy na wczasach", które sprawiły, że stał się niezwykle popularny w całej Polsce.

W 1966 roku ukazała się jego pierwsza płyta, zatytułowana "Wojciech Młynarski śpiewa swoje piosenki". Dwa lata później pojawił się kolejny album - "Dziewczyny bądźcie dla nas dobre na wiosnę". Polacy mieli wówczas okazję usłyszeć takie piosenki, jak "Po prostu wyjedź w Bieszczady" czy też "W Polskę idziemy". Ten drugi utwór przerobił w 2005 roku Kazik Staszewski i wydał go jako singel promujący płytę "Los się musi odmienić". W latach 70. Młynarski zajął się przekładami piosenek pochodzących z musicali "Jesus Christ Superstar" i "Chicago".

* Zatrudniano go również jako narratora filmowego i aktora - pojawił się m.in. w serialu Janusza Łęskiego "Rodzina Leśniewskich".* W ciągu wielu lat jego utwory często pojawiały się w polskich serialach telewizyjnych i filmach, m.in. w "Wojnie domowej", "Stawce większej niż życie", "Pannie z mokrą głową" i "Szaleństwach Panny Ewy".

12 grudnia 2008 roku ukazał się longplay "Pogadaj ze mną", zawierający kilkanaście utworów, których słowa zostały oparte na nie wydanych wcześniej wierszach Młynarskiego. Autorem muzyki był Włodzimierz Nahorny. Udział w tym przedsięwzięciu mieli także m.in. Krzysztof Herdzin, Agnieszka Wilczyńska, Kayah i Zbigniew Zamachowski.

Córkami Wojciecha Młynarskiego są popularne prezenterki telewizyjne - Agata Młynarska-Kieniewicz oraz Paulina Młynarska-Moritz. Jego żoną była aktorka Adrianna Goldewska.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40nvb3
d40nvb3
d40nvb3