Trwa ładowanie...
d3wnd9w

Zac Efron

Najnowsze informacje
4.5
(1561 głosów)
Oceń:
d3wnd9w

Wschodząca, śpiewająca gwiazda kina amerykańskiego młodego pokolenia. Zdobył ogromną sławę i uwielbienie nastoletniej publiczności dzięki jednej roli – w telewizyjnym filmie muzycznym „High School Musical”.

Urodził się 18 października 1987 roku w San Luis Obispo w Kalifornii. Był muzykalnym dzieckiem, co nie umknęło uwadze jego rodziców. Przeciwnie - od małego zachęcali go śpiewania i występów publicznych, dbając o to, by uczęszczał na lekcje muzyki, a później również na kursy gry aktorskiej.

Wrodzony talent Zachary’ego, jak również starania jego rodziców zaowocowały tym, że chłopiec już jako 15-latek miał na swoim koncie całkiem pokaźną ilość występów scenicznych, z których najbardziej imponującym osiągnięciem był udział w spektaklu „Gypsy”.

Naturalną koleją rzeczy, ze sceny trafił prosto do telewizji, początkowo występując gościnnie na planie takich seriali, jak „Ostry dyżur” (2003), „Firefly” (2002), „Obrońca” (2004), czy „CSI: Kryminalne zagadki Miami” (2005).

* Nieco większe kreacje stworzył w filmach TV „Triple Play” i „Droga do marzenia” (2004, nominacja do Young Artist Award).*

W latach 2004-2005 występował w stałej roli w serialu „Summerland”, przysparzając sobie coraz większą rozpoznawalność i sympatię widzów. W 2005 roku zadebiutował na dużym ekranie w filmie familijnym „Derby”,* jednak prawdziwym przełomem był dla młodego aktora rok 2006 i występ w roli Troya Boltona w głośnej produkcji TV „High School Musical” w reżyserii Kenny’ego Ortegi. Rola przyniosła mu kolejną nominację do Young Artist Award oraz dwie Teen Choice Awards – za najlepszy przełomowy występ oraz za „chemię na ekranie” (wraz z Vanessą Anne Hudgens). Produkcja stała się największym sukcesem w historii kanału telewizyjnego (Disney Channel) - w samej tylko Ameryce obejrzało ją ponad 17 milionów osób.*

Nie tylko film cieszył się niebywałą popularnością, ale również ścieżka dźwiękowa, której sprzedaż w rekordowym czasie osiągnęła potrójną platynę, a pochodzące z niej single uczyniły Efrona pierwszym piosenkarzem w historii, który w jednym i tym samym tygodniu zadebiutował dwoma przebojami na amerykańskiej liście Billboard Hot 100.

Efron stał się gwiazdą z dnia na dzień i jako taki szybko otrzymał kolejne propozycje występów, m.in. w serialu „If You Lived Here, You’d Be Home By Now” (2006), który co prawda nie cieszył się wystarczającym uznaniem, by mieć swoją kontynuację poza odcinkami pilotażowymi, ale nie przeszkodziło to fanom czekać na kolejne projekty z jego udziałem - zwłaszcza, że nie trwało to długo.

Zanim powrócił do roli Troya w „High School Musical 2” (2007), wystąpił u boku międzynarodowych gwiazd: Michelle Pfeiffer, Christophera Walkena, Johna Travolty, Brittany Snow i Queen Latifah w musicalu „Lakier do włosów” (2007) Adama Shankmana.

* Rola Linka Larkina przyniosła mu MTV Movie Award za Najlepszy Debiut, zespołową Hollywood Film Award, Young Hollywood Award oraz nominację do Critics Choice Award za Najlepszą Piosenkę Filmową.*

Ostatnio po raz trzeci wrócił do roli Troya w „High School Musical 3”, zagrał w brytyjskim dramacie Richarda Linklatera „Me and Orson Welles” z Claire Danes i Benem Chaplinem oraz pojawił się obok Matthew Perry’ego w horrorze/komedii „Seventeen Again” (wszystkie z 2008 roku).

Zac Efron mieszka wciąż razem z rodzicami, młodszym bratem, Dylanem, dwoma psami i kotem. Jak większość młodych chłopców, interesuje się samochodami i sportem – gra w golfa, wspina się, jeździ na nartach i snowboardzie i uprawia surfing.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wnd9w
d3wnd9w
d3wnd9w