Trwa ładowanie...
d1dwud8

Żelazna dama

Najnowsze informacje
3.6
(49 głosów)
Oceń:
d1dwud8

"Żelazna dama" (The Iron Lady) to brytyjski dramat biograficzny, portret Margaret Thatcher, pierwszej i jedynej kobiety na stanowisku premiera w Zjednoczonym Królestwie. Jedna z najsłynniejszych i najbardziej wpływowych kobiet XX wieku, pojawiła się praktycznie znikąd, by przełamać barierę płci oraz klas społecznych i wybić się w zdominowanym przez mężczyzn świecie.

Za reżyserię projektu odpowiada Phyllida Lloyd, a scenariusz napisali Abi Morgan i Michaela Hirsta. Dwukrotna zdobywczyni Oscara Meryl Streep, wielka gwiazda Hollywood, wcieliła się w byłą panią premier Wielkiej Brytanii (1979-90) - Margaret Thatcher. Muzykę skomponowali Clint Mansell i Thomas Newman.

Akcja rozgrywa się w roku 1982, w ciągu 17 dni poprzedzających wojnę o Falklandy. Trwający dwa i pół miesiąca konflikt zbrojny, zakończony zwycięstwem Wielkiej Brytanii, doprowadził do znacznego wzrostu popularności pani polityk i przyczynił się do jej reelekcji. Historia niejednokrotnie źle oceniała słuszność politycznych decyzji Margaret Thatcher. Czas pokaże, czy po premierze Anglicy docenią wreszcie rygorystyczne rządy Żelaznej Damy.

Perspektywa zapoznania się z historyczną rolą tej wyjątkowej kobiety była dla aktorki zarówno porażająca, jak i fascynująca. Starała się do roli podejść z żarliwością, zapałem i troską o szczegóły, które charakteryzowały Lady Thatcher. Streep specjalnie do roli nauczyła się naśladować nie znoszący sprzeciwu wzrok pani premier. Ponadto, smarowała usta tą samą szminką, dopasowała sobie fryzurę i przyozdobiła uszy perłowymi kolczykami.

Podczas 69. ceremonii wręczenie Złotych Globów Meryl Streep otrzymała nagrodę za najlepszą aktorkę w filmie dramatycznym.

Żelazna dama
Tytuł oryginalny

Iron Lady, The

Gatunek

biograficzny, dramat, polityczny

Kraj produkcji

Francja

Rok produkcji

2011

Data światowej premiery

10.02.2012

Czas trwania

105 min.

Obsada

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dwud8
d1dwud8
d1dwud8