Trwa ładowanie...
d2puys9
d2puys9

Żelazna dama - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zdjęcie
Podziel się

"Żelazna dama" (The Iron Lady) to brytyjski dramat biograficzny, portret Margaret Thatcher, pierwszej i jedynej kobiety na stanowisku premiera w Zjednoczonym Królestwie. Jedna z najsłynniejszych i najbardziej wpływowych kobiet XX wieku, pojawiła się praktycznie znikąd, by przełamać barierę płci oraz klas społecznych i wybić się w zdominowanym przez mężczyzn świecie.

Za reżyserię projektu odpowiada Phyllida Lloyd, a scenariusz napisali Abi Morgan i Michaela Hirsta. Dwukrotna zdobywczyni Oscara Meryl Streep, wielka gwiazda Hollywood, wcieliła się w byłą panią premier Wielkiej Brytanii (1979-90) - Margaret Thatcher. Muzykę skomponowali Clint Mansell i Thomas Newman.

Akcja rozgrywa się w roku 1982, w ciągu 17 dni poprzedzających wojnę o Falklandy. Trwający dwa i pół miesiąca konflikt zbrojny, zakończony zwycięstwem Wielkiej Brytanii, doprowadził do znacznego wzrostu popularności pani polityk i przyczynił się do jej reelekcji. Historia niejednokrotnie źle oceniała słuszność politycznych decyzji Margaret Thatcher. Czas pokaże, czy po premierze Anglicy docenią wreszcie rygorystyczne rządy Żelaznej Damy.

Perspektywa zapoznania się z historyczną rolą tej wyjątkowej kobiety była dla aktorki zarówno porażająca, jak i fascynująca. Starała się do roli podejść z żarliwością, zapałem i troską o szczegóły, które charakteryzowały Lady Thatcher. Streep specjalnie do roli nauczyła się naśladować nie znoszący sprzeciwu wzrok pani premier. Ponadto, smarowała usta tą samą szminką, dopasowała sobie fryzurę i przyozdobiła uszy perłowymi kolczykami.

d2puys9

Podczas 69. ceremonii wręczenie Złotych Globów Meryl Streep otrzymała nagrodę za najlepszą aktorkę w filmie dramatycznym.

d2puys9

Podziel się opinią

Share
d2puys9
d2puys9