Trwa ładowanie...
dm6lkds

Zoe Saldana

Najnowsze informacje
4.6
(40 głosów)
Oceń:
dm6lkds

Czarnoskóra piękność rodem z Dominikany, jedna z gwiazd wielkich superprodukcji ostatnich lat: „Star Treka” J. J. Abramsa i „Avatara” Jamesa Camerona.

Urodziła się 19 czerwca 1978 roku w New Jersey w Stanach Zjednoczonych, dorastała w Queens w stanie Nowy Jork. Kiedy miała dziesięć lat, przeprowadziła się wraz z rodziną do ojczyzny ojca – Dominikany (matka jest Portorykanką), gdzie spędziła siedem kolejnych lat. To właśnie w tym okresie odkryła w sobie taneczną pasję, szlifując talent w tamtejszej, prestiżowej ECOS Espacio de Danza Dance Academy. Trenowała balet, ale również inne formy tańca, a po powrocie do Nowego Jorku kontynuowała naukę, dodatkowo uzupełniając krąg swoich zainteresowań o występy z teatralnym grupami Faces i New York Youth Theater.

Pierwszą filmową rolę otrzymała właśnie dzięki tanecznym umiejętnościom. Na dużym ekranie zadebiutowała w 2000 roku, z powodzeniem wcielając się w postać baletnicy Evy Rodriguez w dramacie muzycznym „Światła sceny” (2000). Kolejne propozycje nadeszły stosunkowo szybko, a Zoe niemal od razu miała okazję zetknąć się na planie z wielkimi gwiazdami: Kristen Dunst (komedia romantyczna „Sztuka rozstania” 2001), Britney Spears („Crossroads – dogonić marzenia” 2002), Johnnym Deppem i Keirą Knightley („Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły” 2003), Orlando Bloomem (thriller „Przystań” 2004), Tomem Hanksem i Catherine Zetą-Jones (romans/dramat „Terminal” Stevena Spielberga 2004).

W międzyczasie zgarnęła pierwsze filmowe nominacje – do MTV Movie Award (komedia romantyczno-muzyczna „Dobosz” z Nickiem Cannonem 2002) oraz do Black Movie, Black Reel, Teen Choice i Image Awards (komedia romantyczna „Zgadnij kto” z Ashtonem Kutcherem 2005). Spróbowała swoich sił również na małym ekranie (serial „Six Degrees” 2006-2007). Mimo, że kojarzona jest głównie z produkcji kinowych, trzeba pamiętać, że swój ekranowy debiut zaliczyła właśnie w telewizji, pojawiając się gościnnie na planie serialu „Prawo i bezprawie” (1999).

Szczęśliwym rokiem był dla Saldany 2009, kiedy to swoją premierę miały dwie kasowe superprodukcje z jej udziałem: filmowa wersja kultowego „Star Treka” w reżyserii J. J. Abramsa oraz osławiony i długo wyczekiwany „Avatar” Jamesa Camerona. Udział w tych filmach przyniósł aktorce kolejne, cenne nominacje (do Saturna, Black Reel, Empire, Teen Choice i Image Awards), a także pierwsze nagrody filmowe (Boston Sopciety od Film Critics Award, Visual Effects Society Award) i szeroką rozpoznawalność.

Najświeższe filmy z udziałem Zoe to: przygodowy film akcji „The Losers”, komedia „Death at a Funeral” i komediodramat „Burning Palms”. Premiera wszystkich produkcji planowana jest na 2010 rok.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dm6lkds
dm6lkds
dm6lkds