Trwa ładowanie...
dnmfbun

Zofia Rysiówna

Najnowsze informacje
4.6
(16 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Rozwadów, Polska

Filmografia:

Zawrócony (1994) (Matka Tomka)

Rok spokojnego słońca (1984) (Siostra tłumaczka)

Gwiazda Piołun (1988) (Dziennikarka)

Jeśli serce masz bijące (1980) (Leokadia von Goltz)

Dinozaur (2000) (Baylene)

Królowa aniołów (1999) (Elżbieta Skłodowska)

Drewniany różaniec (1964) (Mateczka)

Mam tu swój dom (1963) (Fornalczykowa)

Akademia zbrodni (1994) (narrator)

A jeśli będzie jesień... (1976) (Kombatantka)

Małgorzata (1979) (Marcjanna Fornalska)

Azyl (1978) (1978) (matka Bogdana)

Faustyna (1994) (Siostra Wiktoryna)

Dom () (Siostra Wiktoria)

Modrzejewska (1989) (Zofia Potocka)

Rzeka kłamstwa (1987) (Dziedziczka)

dnmfbun

Urodzona w Rozwadowie, Rysiówna studiowała w 1939 roku w konspiracji aktorstwo w Warszawie. W czasie wojny była więźniarką obozu w Ravensbrueck.

Na scenie zadebiutowała w 1945 roku - na deskach Teatru im. Słowackiego w Krakowie. Występowała w teatrach Krakowa, Poznania i Warszawy. Grała także w Teatrze Telewizji oraz w filmach - "Mam tu swój dom" Juliana Dziedziny (1963), "Drewniany różaniec" Ewy i Czesława Petelskich (1965), "Azyl" Romana Załuskiego (1978), a ostatnio w "Królowej aniołów" Mariusza Grzegorzka (1999).

W teatrze grała przede wszystkim wielkie role dramatyczne. Wcieliła się m.in. w postacie Balladyny, Ofelii, Madame Bovary, Barbary Radziwiłłówny, Klitemnestry w "Elektrze", Maszy w "Trzech siostrach" i Fedry (w spektaklu we własnej reżyserii, wystawionym w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu).

Nie stroniła jednak także od ról komediowych, jak Celimena w "Mizantropie", Helena w "Mieszczanach" Gorkiego, Czerstwa Kobieta w "Akcie przerywanym" czy Podstolina w "Fircyku w zalotach".

Biografia Rysiówny to nie tylko wybitne role na deskach teatralnych i na ekranie. Aktorka należała do grupy, której udało się podczas wojny odbić Jana Karskiego z rąk gestapo ze szpitala w Nowym Sączu - pisał o tym Stanisław Jankowski w książce "Strzały pod więzieniem". "To bardzo bolesne wspomnienia i nie chciałabym dziś do nich wracać" - powiedziała aktorka trzy lata temu w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

Do końca życia była bardzo aktywna zawodowo. Jeszcze w ubiegłym roku wystąpiła w roli pani Pernelle w sztuce "Tartuffe czyli obłudnik" Moliera w Teatrze Telewizji.

Miała też wystąpić w filmie "Zielone wybrzeże" Małgorzaty Burzyńskiej u boku Andrzeja Seweryna i Agnieszki Wagner. Zdjęcia jeszcze się nie rozpoczęły.

Aktorka zmarła w jednym z warszawskich szpitali, do którego trafiła na początku listopada. Miała kłopoty z sercem i układem krążenia.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnmfbun
dnmfbun
dnmfbun