Trwa ładowanie...
d1xfwgm

Alan Cumming

Najnowsze informacje
4.1
(8 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Perthshire, Szkocja

Reżyser:
Scenarzysta:
Filmografia:
d1xfwgm

Szkocki aktor, reżyser i scenarzysta. Znany zarówno z wysokobudżetowych produkcji takich jak "GoldenEye", "Spice World" czy „X-Men 2”, a także wielu filmów krótkometrażowych.

Alan Cumming urodził się 27 stycznia 1965 roku w Aberfeldy w Szkocji, w Wielkiej Brytanii.Zadebiutował w czasie studiów w Royal Scottish Academy of Music and Drama w Glasgow. Pierwszą, ważniejszą rolę zagrał w 1986 roku, w pokazanym na festiwalu filmowym w Edynburgu filmie "Passing Glory". W kolejnych latach widzieliśmy go zarówno w teatrze jak i w telewizji, m.in. w serialu "Shadow of the Stone" (1987).

W 1992 roku w filmie „Prague” zagrał młodego Szkota, który przyjeżdża do Pragi, aby poznać losy swojej rodziny . Aktor za tę rolę został wyróżniony nagrodą dla najlepszego aktora podczas Atlantic Film Festival. W 1994 roku w obrazie "Second Best" zagrał pracownika socjalnego. W 1995 roku zagrał w filmie "GoldenEye", przedstawiającym po raz pierwszy Pierce'a Brosnana w roli agenta 007.Cumming wcielił się w jego przeciwnika - geniusza komputerowego, Borisa Grishenko, zamieszanego w plan przejęcia kontroli nad światem.

* W 1994 roku Cumming wyreżyserował krótkometrażowy obraz "Butter" o kobiecie, która przygotowuje ucztę dla swojego chłopaka.* Ten jednak odwołuje spotkanie z powodu choroby. Ponadto aktor od połowy lat 80. regularnie występuje na scenach w Edynburgu, Glasgow i Londynie. Wystąpił m.in. w takich sztukach jak: "Makbet" Szekspira, "Macbeth Possessed" Stuarta Delvesa, "Trumpets and Raspberries" Dario Fo, "The Slab Boys" Johna Byrne'a.

W 1997 roku zagrał w muzycznej produkcji "Spice World", gdzie wcielił się w rolę filmowca pracującego z zespołem Spice Girls. W tym samym roku zagrał studenta w komedii "Romy and Michelle's High School Reunion". Dwa lata później był lordem w komedii "Plunkett & Macleane" oraz recepcjonistą hotelowym w "Oczach szeroko zamkniętych". W 2001 roku w filmie familijnym „Mali agenci” wcielił się w postać gwiazdora telewizyjnych programów, Fegana Floopa, podejrzanego o porwanie kilkorga dzieci.

W 2003 roku zagrał Nightcrawlera w filmie „X-Men 2”. Z kolei w 2010 roku wystąpił u boku Cher i Christiny Aguilery w musicalu „Burleska” jako Alexis.

W 1998 roku Entertainment Weekly wybrało go jednym z najbardziej twórczych ludzi na świecie. Dwa lata później został sklasyfikowany na osiemnastym miejscu na liście 50 najlepszych kawalerów do wzięcia w Szkocji. W 2001 r. został uhonorowany nagrodą NY Immigrant Achievement.

Alan Cumming w latach 1985 - 1993 był mężem aktorki Hilary Lyon. Aktor otwarcie przyznaje się do swojej orientacji biseksualnej. Od 2004 roku jest związany z Grantem Shafferem, z którym 7 stycznia 2007 roku zawarł formalny związek partnerski.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xfwgm
d1xfwgm
d1xfwgm