Trwa ładowanie...
d3q5njs

Alejandro Gonzalez Inarritu

Najnowsze informacje
4.9
(13 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Ciudad de Mexico, Meksyk

Reżyser:
Scenarzysta:
Filmografia:
d3q5njs

Jeden z najbardziej znanych i cenionych, współczesnych reżyserów meksykańskich, realizujący filmy również w USA. Twórca głośnych obrazów: „Babel”, „21 gramów” i „Amores Perros”. Również: scenarzysta, producent i kompozytor.

Urodził się 15 sierpnia 1963 roku w Mexico City.

Od najmłodszych lat interesował się muzyką. Nic dziwnego więc, że pierwsze kroki w show- biznesie stawiał jako DJ i prezenter radiowy w najbardziej znanej meksykańskiej stacji WFM.

Mniej więcej w tym samym czasie – czyli pod koniec lat 80-tych – rozpoczął studia teatralne i filmowe.

W latach 1986-89 skomponował muzykę do kilku filmów produkcji rodzimej, m.in. do „Garra de tigre” (1989).

Na początku lat 90-tych rozpoczął pracę dla znanej meksykańskiej grupy medialnej Televisa, a po odejściuz niej, rozpoczął pracę na własny rachunek, zakładając firmę produkcyjną Zeta Films. Realizował tam głównie filmy reklamowe i teledyski.

Debiutował jako reżyser krótkometrażowego thrillera „|El Timbre” (1996).

Jego kolejny obraz, zrealizowany w 2000 roku pełnometrażowy debiut „Amores Perros” okazał się ogromnym, międzynarodowym sukcesem, stawiając Iñárritu wśród najbardziej interesujących i obiecujących twórców.

* Film nominowany był do Oscara, Złotego Globu, BIFA i BAFTA w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny, otrzymał Young Critics Award i Critics Week Grand Prize na MFF w Cannes, został obsypany niemal wszystkimi możliwymi meksykańskimi nagrodami Ariel oraz licznymi nagrodami na wielu światowych festiwalach.*

Ponadto, film wypromował aktora, Gaela Garcíę Bernala – późniejszego odtwórcę roli Che Guevary i gwiazdy „Złego wychowania” Almodóvara.

Po realizacji krótkometrażowego filmu „The Hire: Powder Keg” (2001) z Clivem Owenem i Stellanem Skarsgardem, i dołożenia swojej „cegiełki” do nowelowego projektu „11.09.01” (2002, zbiorowa UNESCO Award na MFF w Wenecji), w 2003 roku zrealizował w USA słynny obraz „21 gramów” z Seanem Pennem, Naomi Watts, Benicio Del Toro i Charlotte Gainsbourg, który miał swoją premierę na MFF w Wenecji, oraz otrzymał liczne nominacje do ważnych filmowych nagród, m.in. do Europejskiej Nagrody Filmowej (Screen International Award), Oscarów, BAFTA i Złotych Globów (głównie za kreacje aktorskie i scenariusz).

Jego filmy charakteryzują się wielowątkową narracją, wielością wprowadzanych bohaterów i specyficznym zapętleniem ich losów, co tworzy grunt dla snucia refleksji na temat roli przypadku w ludzkim życiu.

Podobny ton odnaleźć można w ostatnim dziele twórcy, równie głośnym, jak pozostałe, meksykańsko- amerykańskim filmie „Babel” (2006) z Bradem Pittem, Cate Blanchett i Gaelem Garcíą Bernalem. Film otrzymał Nagrodę za Reżyserię, Nagrodę Jury Ekumenicznego oraz Technical Grand Prize za Najlepszy Montaż na MFF w Cannes, 7 nominacji do Oscara i BAFTA (w tym za reżyserię i dla Najlepszego Filmu), Złoty Glob dla Najlepszego Dramatu (oraz 6 dalszych nominacji, również dla Iñárritu za reżyserię) i liczne nagrody krytyków.

Jednym z ostatnich projektów, w jakim wziął udział był kolejny nowelowy projekt „Każdy ma swoje kino” (2007), powstały z okazji 60-lecia festiwalu w Cannes. W 2009 roku był producentem wykonawczym filmu "Mother and Child". W 2010 roku wyreżyserował film "Biutiful".

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3q5njs
d3q5njs
d3q5njs