ycipk-4dn39y
ycipk-4dn39y

Aleksandra Justa - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Filmografia:

Światła (2003) (Milena)

Sztuka kochania (2016) (2016)

Stepy (2010)

Dwie strony medalu () (Ela Martyniuk)

Ekipa () (Paulina Turska)

Chłopiec na galopującym koniu (2006) (Maria)

Zdjęcie
Podziel się

Aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, jedna z bohaterek głośnego serialu „Ekipa”. Żona słynnego aktora Zbigniewa Zamachowskiego.

Urodziła się 2 października 1969 roku w Pszczółkach, w województwie pomorskim. Studiowała w PWSFTViT w Łodzi, którą ukończyła w 1992 roku. Jeszcze w tym samym roku zadebiutowała w filmie (epizod w „Kawalerskim życiu na obczyźnie” Andrzeja Barańskiego) i na scenie Teatru Studio w Warszawie, z którym związała się na osiem kolejnych lat. Jedną ze słynniejszych ról z tego okresu była kreacja Soni w „Wujaszku Wani” Antoniego Czechowa, w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego. W międzyczasie, w 1997 roku nawiązała stałą współpracę z Teatrem Narodowym w Warszawie, którego aktorką pozostaje do dziś.

Skupiona na pracy w teatrze, nie zrobiła zawrotnej kariery filmowej, ani telewizyjnej. W 1994 roku pojawiła się gościnnie na planie „Banku nie z tej ziemi, rok później dołączyła do obsady „Cwału” Krzysztofa Zanussiego, a w 1997 roku wystąpiła u boku Michała Żebrowskiego w serialu „Sława i chwała” Kazimierza Kutza. Na planie tej produkcji spotkała się również z mężem, Zbigniewem Zamachowskim, który grał jedną z kluczowych ról.

Miała grać jedną z głównych bohaterek telenoweli „Próby domowe” Waldemara Dzikiego, jednak prócz kilku pilotażowych odcinków, nie doszło do realizacji tego projektu.

ycipk-4dn39y

Największe sukcesy jako aktorka filmowa odniosła w zagranicznych produkcjach. W 2003 roku wystąpiła u boku męża w niemiecko-polskim filmie „Światła” Hansa-Christiana Schmida. Aktorzy zagrali tu filmowe małżeństwo. Z kolei pierwszoplanowa kreacja Ewy w austriackim filmie „Struggle” Ruth Mader przyniosła jej nagrodę za najlepszą główną rolę kobiecą na MFF w Soczi w 2004 roku.

Po trzech latach przerwy, wypełnionych m.in. gościnnymi występami w serialach („Tak czy nie?”, „Kryminalni”, „Oficer”, „Pensjonat pod Różą”) powróciła na duży ekran, pojawiając się w epizodycznej roli kochanki w „Jasnych błękitnych oknach” w reżyserii i z udziałem Bogusława Lindy oraz w pierwszoplanowej roli żony głównego bohatera w filmie „Chłopiec na galopującym koniu”, będącym debiutem fabularnym Adama Guzińskiego (2006).

W tym samym, 2006 roku związała się na dwa lata z serialem „Dwie strony medalu”, gdzie kreowała postać Eli Martyniuk, sekretarki prezesa klubu sportowego, wokół którego dzieje się cała akcja, natomiast w 2007 roku widzowie mogli oglądać ją u boku Marcina Perchucia w głośnym serialu „Ekipa” w reżyserii Agnieszki Holland, Magdaleny Łazarkiewicz, Kasi Adamik i Borysa Lankosza.

ycipk-4dn39y
ycipk-4dn39y