Trwa ładowanie...
d2zxlde

Aleksandra Justa

Najnowsze informacje
4.3
(22 głosy)
Oceń:
d2zxlde

Aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, jedna z bohaterek głośnego serialu „Ekipa”. Żona słynnego aktora Zbigniewa Zamachowskiego.

Urodziła się 2 października 1969 roku w Pszczółkach, w województwie pomorskim. Studiowała w PWSFTViT w Łodzi, którą ukończyła w 1992 roku. Jeszcze w tym samym roku zadebiutowała w filmie (epizod w „Kawalerskim życiu na obczyźnie” Andrzeja Barańskiego) i na scenie Teatru Studio w Warszawie, z którym związała się na osiem kolejnych lat. Jedną ze słynniejszych ról z tego okresu była kreacja Soni w „Wujaszku Wani” Antoniego Czechowa, w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego. W międzyczasie, w 1997 roku nawiązała stałą współpracę z Teatrem Narodowym w Warszawie, którego aktorką pozostaje do dziś.

Skupiona na pracy w teatrze, nie zrobiła zawrotnej kariery filmowej, ani telewizyjnej. W 1994 roku pojawiła się gościnnie na planie „Banku nie z tej ziemi, rok później dołączyła do obsady „Cwału” Krzysztofa Zanussiego, a w 1997 roku wystąpiła u boku Michała Żebrowskiego w serialu „Sława i chwała” Kazimierza Kutza. Na planie tej produkcji spotkała się również z mężem, Zbigniewem Zamachowskim, który grał jedną z kluczowych ról.

Miała grać jedną z głównych bohaterek telenoweli „Próby domowe” Waldemara Dzikiego, jednak prócz kilku pilotażowych odcinków, nie doszło do realizacji tego projektu.

Największe sukcesy jako aktorka filmowa odniosła w zagranicznych produkcjach. W 2003 roku wystąpiła u boku męża w niemiecko-polskim filmie „Światła” Hansa-Christiana Schmida. Aktorzy zagrali tu filmowe małżeństwo. Z kolei pierwszoplanowa kreacja Ewy w austriackim filmie „Struggle” Ruth Mader przyniosła jej nagrodę za najlepszą główną rolę kobiecą na MFF w Soczi w 2004 roku.

Po trzech latach przerwy, wypełnionych m.in. gościnnymi występami w serialach („Tak czy nie?”, „Kryminalni”, „Oficer”, „Pensjonat pod Różą”) powróciła na duży ekran, pojawiając się w epizodycznej roli kochanki w „Jasnych błękitnych oknach” w reżyserii i z udziałem Bogusława Lindy oraz w pierwszoplanowej roli żony głównego bohatera w filmie „Chłopiec na galopującym koniu”, będącym debiutem fabularnym Adama Guzińskiego (2006).

W tym samym, 2006 roku związała się na dwa lata z serialem „Dwie strony medalu”, gdzie kreowała postać Eli Martyniuk, sekretarki prezesa klubu sportowego, wokół którego dzieje się cała akcja, natomiast w 2007 roku widzowie mogli oglądać ją u boku Marcina Perchucia w głośnym serialu „Ekipa” w reżyserii Agnieszki Holland, Magdaleny Łazarkiewicz, Kasi Adamik i Borysa Lankosza.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zxlde
d2zxlde
d2zxlde