Trwa ładowanie...
d2ssabi

Alexis Bledel

Najnowsze informacje
4.7
(199 głosów)
Oceń:
d2ssabi

Łatwo rozpoznawalna, amerykańska aktorka telewizyjna i filmowa, znana przede wszystkim jako Rory Gilmore - główna gwiazda serialu „Kochane kłopoty”. Jej znakiem charakterystycznym są duże, iskrzące, niebieskie oczy.

Urodziła się 16 września 1981 roku w Houston, w Teksasie, w rodzinie o meksykańsko-argentyńskich korzeniach, w związku z czym językiem, którym posługiwała się na co dzień w domu był hiszpański. Angielskiego nauczyła się dopiero, gdy poszła do szkoły. W jej żyłach płynie jednak nie tylko południowoamerykańska, ale także europejska krew – jej ojciec jest bowiem potomkiem duńskich imigrantów. Wychowywała się w towarzystwie młodszego o pięć lat brata, Erika.

Kiedy miała osiem lat, rodzice zachęcili ją do uczestnictwa w zajęciach teatralnych, głównie w celu przezwyciężenia nieśmiałości dziewczynki. Dało to pewne rezultaty, wkrótce bowiem mogli podziwiać córkę w amatorskich inscenizacjach „Czarnoksiężnika z krainy Oz” i „Alladyna”.

Zanim rozpoczęła karierę w show-biznesie, przez kilka lat pracowała jako modelka, co wiązało się z licznymi podróżami do Europy i Azji. Miała ambitne plany zdobycia poważnego wykształcenia aktorskiego, jednak jej naukę w znanej i prestiżowej Tisch School of the Arts przy New York University przerwała propozycja zagrania głównej roli w serialu „Kochane kłopoty”.

Przyjęcie oferty i angaż do roli Rory Gilmore okazał się prawdziwym krokiem milowym w karierze Alexis, przynosząc jej popularność i sympatię widzów, szereg nagród (Young Artist Award, Family Television Award, dwie Teen Choice Awards), jak również stałe zajęcie na siedem kolejnych lat (2000-2007).

W międzyczasie zaliczyła udany występ w pierwszoplanowej roli w gwiazdorsko obsadzonym, familijnym filmie fantasy „Źródło młodości” (2002, nominacja do Saturna), który uważa się za właściwy debiut aktorki na dużym ekranie. Poza tym zagrała w szeregu innych, mniej lub bardziej znanych produkcji filmowych.

W 2004 roku wystąpiła w roli Georginy Darcy w dość nietypowej ekranizacji „Dumy i uprzedzenia”, zrealizowanej w konwencji nawiązującej do bollywoodzkich produkcji, natomiast rok później wcieliła się w postać Becky w pamiętnej ekranizacji komiksu Franka Millera „Sin City – Miasto grzechu”.

Rok 2005 to także pierwsze zetknięcie się z rolą Leny Kaligaris w znanej, młodzieżowej komedii „Stowarzyszenie wędrujących dżinsów”. Do roli Leny powróciła trzy lata później na planie sequela „Stowarzyszenie wędrujących dżinsów 2” (2008).

W 2006 roku zadebiutowała w roli producentki krótkometrażowego filmu „Life Is Short”, w którym również sama wystąpiła.

Ma na swoim koncie gwiazdorski udział w dwóch, raczej słabo nagłośnionych komediach romantycznych: „I’m Reed Fish” (2006) i „The Good Guy” (2009).

W 2009 roku została pierwszoplanową gwiazdą komedii „Absolwentka” w reżyserii Vickie Jenson.

Najnowszym projektem z jej udziałem jest dramat Roberta Redforda „The Conspirator”, z Robin Wright Penn, Jamesem McAvoyem i Evan Rachel Wood (2010).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ssabi
d2ssabi
d2ssabi