Trwa ładowanie...
d2kbjr8

Andrzej Grabarczyk

Najnowsze informacje
3.5
(66 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Włodawa, Polska

Filmografia:
d2kbjr8

Jest to aktor teatrów warszawskich, któremu przychylność ogólnopolskiej publiczność przyniosła przede wszystkim rola Jerzego Chojnickiego z popularnego serialu „Klanu”, gdzie wcielił się w opiekuńczego domownika o dobrym sercu.

Nie od razu planował zostanie aktorem. Początkowo chciał skończyć zootechnikę w Olsztynie i otworzyć fermę lisów. Swoją przyszłość widział również na posadzie dyrektora PGRu. Całe szczęście, rodzinne tradycje wzięły górę nad jego planami i pozwoliły rozwinąć skrzydła w zawodzie aktora.

Urodził się w 1953 roku we Włodawie. Wywodzi się z pochodzącej z Wołynia rodziny o artystycznych tradycjach. Jest synem cenionego, pełniącego kilkakrotnie dyrektorskie funkcje w teatrach aktora Wincentego Grabarczyka. Andrzej dorastał w Teatrze Śląskim. Ojciec grał, a mama była duszą sceny, prowadziła sekretariat, koordynowała pracę artystyczną, zajmowała się sprawami kadrowymi.

* Naukę rozpoczął w obecnej 36. szkole podstawowej z której przeszedł do Liceum im. Nowotki. W 1978 roku ukończył warszawskie PWST. Współpracował przez dwa lata ze stołeczną sceną ‘Komedia’. Można było go zobaczyć również na scenie ‘Na Woli’. *Od 1987 roku jest na stałe zatrudniony w teatrze Kwadrat.

Przed kamerami debiutował grając epizod w znanym serialu „Dom”z 1980 roku. Niedługo po tym zagrał swoją pierwszą główną rolę. Do ważniejszych pozycji w jego filmografii należą: „Grzeszny żywot Francisza Buły” z 1980 roku, „Był Jazz” Feliksa Falka z 1981, „Na straży swej stać będę” (1983), „Umarłem aby żyć”, „Zabij mnie glino”, „Lawa” czy „Pamiętnik znaleziony w garbie”.

Największa popularność przyniosła mu rola Jerzego Chojnickiego, bohatera telenoweli „Klan”. W serialu Andrzej Grabarczyk wiecie się w Męża Elżbiety który po śmierci ojca dowiedział się z zaskoczeniem, że ma młodszą o kilkadziesiąt lat siostrę przyrodnią – Kamilę. Odkąd matka dziewczynki ciężko zachorowała, opiekuje się dziewczynką. Próbuje swych sił w biznesie – pracował niegdyś w hurtowni leków, następnie jako akwizytor, wreszcie zajął się prowadzeniem magazynów firmy kurierskiej.

Mimo wielu starań, przez długi czas nie udawało mu się osiągnąć sukcesu. Kolejne porażki nie zdołały zachwiać jego optymizmem. Ostatnia z jego inicjatyw biznesowych – eksport polskich owoców i przetworów – wydaje się być przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Jerzy bardzo zaangażował się w prowadzenie własnej firmy – tym bardziej, że jedną z jego zagranicznych kontrahentek jest niezwykle atrakcyjna bizneswoman.

Prywatnie Andrzej Grabarczyk jest kolekcjonerem pamiątek przypominających mu dawne, znane z dzieciństwa kąty. W swojej kolekcji ma ponad 60 starych pocztówek oraz 80 łyżek do butów z których kilka pochodzi aż z przed wojny.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kbjr8
d2kbjr8
d2kbjr8