Pamiętnik znaleziony w garbie

Pamiętnik znaleziony w garbie - fabuła

Pamiętnik znaleziony w garbie
Źródło zdjęć: © WP Film

Pamiętnik znaleziony w garbie podzielony jest na cztery fragmenty: Poczęcie, Dzieciństwo, Wiek męski, Epilog, które są zgrabnie wplecione w losy ojczyzny na przestrzeni lat. Film jest mieszanką dramatu i komedii, ostatecznie możemy go określić jako tragikomedia.

Akcja filmu rozgrywa się na Śląsku. W rodzinnym domu mieszkają ojciec, wraz dwoma synami: Ewaldem (w tej roli znakomity Bogusław Linda, znany chociażby z takich filmów, jak: Przypadek, Psy, Tato, Pitbull. Nowe porządki) i Antonim (rola zagrana przez przez dwóch aktorów: Olafa Lubaszenko, znanego z filmów: Krótki film o miłości, Kroll, E=mc2 i Edwarda Linde-Lubaszenko, który wystąpił też w: Psy 2. Ostatnia krew, Sztos, Róża ) oraz żona Ewalda (Katarzyna Skrzynecka, pojawiła się też w: Nocne Graffiti, Straszny sen dzidziusia Górkiewicza i Marzena Trybała, zagrała w takich filmach, jak: Bez końca, Wielka Wyspa, Pogoda na jutro).

W 1939 roku wybucha wojna, bracia więc zaciągają się do wojska. Ewald dołącza do polskiej armii, a Antek wstępuje do Wehrmachtu. W czasie gdy Ewald walczy za swoją ojczyznę w polskim mundurze, Antek zostaje jeńcem radzieckim, a następnie przechodzi na stronę sowietów. Będąc oficerem NKWD, rozpędza sowieckich żołdaków, którzy usiłowali zgwałcić jego bratowąj, a następnie sam ją gwałci.

Gdy wojna dobiega końca, bracia wracają z wojennej tułaczki. Ewald wraz z żoną i Jankiem żyją na skraju ubóstwa, Antek w tym czasie robi karierę w partii. Gdy umiera Ewald, Maria i Janek wprowadzają się do Antoniego. Syn Marii i Antoniego dorasta, uczy się i podejmuje studia w Moskwie, gdzie poznaje Nadie (Olga Kabo, rosyjska aktorka, między innymi zagrała też w: 1920 Bitwa Warszawska) dla której traci głowę.

Ojciec Janka jest jednak przeciwny temu związkowi, gdyż dziewczyna jest Żydówką, i każe mu z nią zerwać. Janek buntuje się przeciw ojcu, nie chcąc mu się podporządkować, zaczyna też mieć dosyć systemu panującego w Polsce. Po powrocie do kraju, Janek wraz ze swoją żoną (Anna Majcher, znanej z takich filmów, jak: C.K. Dezerterzy, Szabla od komendanta, Ogniem i mieczem) postanawiają wyemigrować do Niemiec, lecz czy uda im się uciec od fatum, któremu na imię Polska?

Pamiętnik znaleziony w garbie - reżyseria, aktorzy

Jan Kidawa-Błoński, nie pierwszy raz nakręcił film, którego akcja rozgrywa się na Śląsku. Reżyser sam jest synem ziemi śląskiej i nakręcił tam też inne filmy dotyczące swojej małej ojczyzny i śląskiego społeczeństwa, a były to: Skazany na bluesa – biografia Ryśka Riedla oraz Trzy stopy nad ziemią – opowieść o przyjaźni dwóch chłopaków, pracujących ciężko w kopalni węgla.

W Pamiętniku znalezionym w garbie możemy podziwiać świetnych polskich aktorów w podwójnych kreacjach – Bogusława Lindę (zagrał Ewalda i uzdrowiciela Huntera) oraz Olafa Lubaszenko (wcielił się w postać młodego Antoniego i w dorosłego Janka).

Za muzykę w Pamiętniku znalezionym w garbie, odpowiada doświadczony i znany kompozytor Michał Lorenc, który skomponował, między innymi, muzykę do filmów: Bandyta, Psy, Różyczka.

Pamiętnik znaleziony w garbie

Tytuł originalnyPamiętnik znaleziony w garbie
Rok produkcji1993
Gatunekdramat
Kraj produkcjiPolska, Rosja
Data polskiej premiery1993-04-27T00:00:00.000Z
Czas trwania109 min.
Obsada
Reżyseria
Muzyka
Źródło artykułu:WP Film
polski filmfilm polskidramaty ludzkie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)