Trwa ładowanie...
dpaa0nm

Ang Lee

Najnowsze informacje
4.5
(24 głosy)
Oceń:
dpaa0nm

Reżyser, scenarzysta i producent tajwańskiego pochodzenia, jeden z najbardziej znanych i uznanych współczesnych filmowców, twórca głośnego obrazu „Tajemnica Brokeback Mountain”.

Urodził się 23 października 1954 roku w Pingtung na Tajwanie. Początkowo studiował aktorstwo w Taipei. W 1975 roku ukończył National Taiwan College of Arts, zaś trzy lata później zdecydował się wyjechać do USA, by studiować reżyserię teatralną na Uniwersytecie w Illinois, a następnie – produkcję filmową na Uniwersytecie w Nowym Jorku. Podczas studiów na tym ostatnim, asystował Spike’owi Lee przy realizacji studenckiego filmu „Joe's Bed-Stuy Barbershop: We Cut Heads” (1983).

Mimo, że zrealizowane jeszcze w czasie studiów krótkometrażówki znalazły uznanie (film dyplomowy zdobył nawet nagrodę na festiwalu w Nowym Jorku), początki kariery filmowej Anga Lee nie należały do wymarzonych – dopiero w 1992 roku, po kilku latach bezskutecznych prób materializacji swoich projektów, zadebiutował jako scenarzysta, reżyser i producent zrealizowanego na Tajwanie filmu „Tui Shou” („Pushing Hands”).

Uwagę krytyki i publiczności skupił na sobie dość szybko, bo już w kolejnym roku, za sprawą filmu „Przyjęcie weselne” (1993), który otrzymał Złotego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie oraz nominacje do Oscara i Złotego Globu w kategorii Najlepszego Filmu Zagranicznego.

Nominacje do Oscara, BAFTA i Złotego Globu w tej samej kategorii przyniósł mu także film pochodzący z 1994 roku, zatytułowany „Jedz i pij, mężczyzno i kobieto”. Wszystkie te filmy tworzą swoistą trylogię, dla której klamrą – prócz występującego we wszystkich trzech aktora Sihunga Lunga – jest morał, który sam Lee określił jako „ojciec ma zawsze rację”.

Również znaczenie należących do trylogii filmów oscyluje wokół tej samej metafory: jedzenia.

W 1995 roku zrealizował swój pierwszy film anglojęzyczny – głośny melodramat kostiumowy „Rozważna i romantyczna” z Emmą Thompson i Kate Winslet.* Zgarnął za niego kolejnego Złotego Niedźwiedzia, nagrodę BAFTA dla Najlepszego Filmu oraz nominację do Złotego Globu za reżyserię.*

Po realizacji mniej rozsławionych obrazów: „Burzy lodowej” (1997, nominacja do Złotej Palmy w Cannes) oraz „Przejażdżki z diabłem” (1999) wyreżyserował głośną produkcję <b.„Przyczajony tygrys, ukryty smok” (2000), która przyniosła mu Złoty Glob za reżyserię, dwie nominacje do Oscara – za reżyserię i dla Najlepszego Filmu, oraz nagrodę BAFTA za reżyserię i dla Najlepszego Filmu Obcojęzycznego.

W 2003 roku Lee podjął się reżyserii adaptacji znanego komiksu akcji sci-fi „Hulk”.

* Rok 2005 z kolei to ogromny sukces filmu „Tajemnica Brokeback Mountain”, uhonorowanego Złotym Lwem w Wenecji, pierwszym Oscarem oraz kolejną nagrodą BAFTA i kolejnym Złotym Globem za reżyserię, jak również wieloma wyróżnieniami krytyków. Film Anga Lee – „Ostrożnie, pożądanie” z 2007 roku powtórzył sukces poprzednika na Biennale w Wenecji, zdobywając najwyższy laur – Złotego Lwa. W 2009 roku wyreżyserował obraz "Zdobyć Woodstock".*

Ang Lee mieszka w Larchmont w stanie Nowy Jork z żoną, Jane Lin i dwójką synów.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpaa0nm
dpaa0nm
dpaa0nm