Trwa ładowanie...

Berlinale 2014: Mateusz Kościukiewicz Shooting Star 2014

Share
Berlinale 2014: Mateusz Kościukiewicz Shooting Star 2014Źródło: PISF
d3wvzg9

Mateusz Kościukiewicz jest jednym z 10 europejskich aktorów, którzy otrzymali tytuł Shooting Star 2014. Kandydaturę aktora zgłosił PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Shooting Stars 2014

Shooting Stars to specjalny program stworzony przez European Film Promotion (EPF), którego celem jest promowanie młodych i utalentowanych aktorów europejskich. W tym roku oprócz Mateusza Kościukiewicza w gronie aktorów z tytułem Shooting Star znaleźli się również: Danica Curcic (Dania), Maria Dragus (Niemcy), Miriam Karlkvist (Włochy), Marwan Kenzari (Holandia), Jakob Oftebro (Norwegia), Cosmina Stratan (Rumunia), Nikola Rakocevic (Serbia), Edda Magnason (Szwecja), George MacKay (Wielka Brytania).

Uzasadnienie Jury

Jury Shooting Stars wyróżniło Mateusza Kościukiewicza za rolę w filmie "W imię..." Małgorzaty Szumowskiej. W uzasadnieniu wyboru aktora można przeczytać: - Obecność Mateusza na ekranie jest niezwykle intensywna. W rozgrywającym się współcześnie polskim filmie "W imię..." genialnie udało mu się sportretować bohatera, który z tajemniczego odmieńca przemienia się w szalenie nieprzewidywalną bombę zegarową, przechodząc od błazeńskiej energii do urzekającej tkliwości. Udaje mu się przy tym naszym zdaniem być cały czas przekonującym.

d3wvzg9

24 kandydatury

10 Shooting Stars wybrano z 24 kandydatów zgłoszonych przez członków European Film Promotion (EFP). Mateusza Kościukiewicza zgłosił PISF. Wyboru najzdolniejszych europejskich aktorów, na podstawie ich dotychczasowego dorobku artystycznego, dokonało międzynarodowe jury w składzie: norweski aktor i uczestnik jednej z poprzednich edycji Shooting Star Anders Baasmo Christiansen, krytyk filmowy Charles Gant z Wielkiej Brytanii, niemiecka reżyserka Hermine Huntgeburth, specjalistka ds. obsady Oriana Kunčić z Chorwacji oraz producent filmowy Jani Thiltges z Luksemburga.

Szansa na światową karierę

Mateusz Kościukiewicz jest czwartym polskim aktorem z tytułem Shooting Star. W ubiegłych latach Shooting Stars byli: Agnieszka Grochowska w 2007, Agata Buzek w 2010 oraz Jakub Gierszał w 2012 roku. Nominacja do tytułu Shooting Star otworzyła drogę do międzynarodowej kariery wielu europejskim aktorom m.in. France Potente, Rachel Weisz, Danielowi Craigowi, Danielowi Bruhlowi, Carey Mulligan, Albie Rohrwacher, Mélanie Laurent, Moritzowi Bleibtreu czy Elenie Anayi.

17. edycja Shooting Stars na Berlinale

Oficjalna prezentacja Shooting Stars odbędzie się w dniach 8-10 lutego 2014 podczas 64. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Będzie 17. edycja tego wydarzenia. W ciągu całego roku aktorzy z tytułem Shooting Star odwiedzą wiele międzynarodowych festiwali filmowych, wezmą udział w warsztatach i spotkaniach jako nowi ambasadorzy kina europejskiego.

d3wvzg9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wvzg9
d3wvzg9