Trwa ładowanie...
d1gg6a1
d1gg6a1
d1gg6a1
d1gg6a1

Bogowie

Najnowsze informacje
d1gg6a1
5.0
(3 głosy)
Oceń:
d1gg6a1
2
1
Podziel się
Opinie
d1gg6a1
Zdjęcie

"Bogowie" to oparta na faktach, filmowa opowieść o młodym Zbigniewie Relidze, który w latach 80-tych dokonał pierwszego w Polsce, udanego przeszczepu serca. W rolę profesora wcieli się Tomasz Kot. Premiera filmu przewidziana jest na jesień 2014 roku. Film portretuje wybitnego człowieka, który odważył się zmienić obowiązujące zasady. Wyjmując z ludzkiego ciała serce, Religa przełamał moralne, kulturowe i religijne tabu. Kilka dekad temu transplantacja serca była według powszechnej opinii działaniem wbrew naturze. Tomasz Kot tak mówi o swojej roli: To jest film o pięknej sprawie i stanowi duże wyzwanie aktorskie. Podczas przygotowań poznałem ludzi uratowanych dzięki działalności Zbigniewa Religi, którzy dalej żyją. Odczuwam olbrzymią odpowiedzialność za tę rolę.

Producent filmu, Piotr Woźniak-Starak dodaje: To jest historia człowieka o niebywałej charyzmie, który dzięki determinacji odniósł sukces, płacąc za niego wysoką cenę. Profesorowi Relidze należy się ten film.

Scenariusz opowiada o dwóch latach z życia Religi, gdy wraz z ekipą młodych lekarzy opuszcza Warszawę i obejmuje własną klinikę. Przeciwstawienie się młodego zespołu pod wodzą Religi ich dawnym nauczycielom było dla wszystkich dużym ryzykiem zawodowym.

Biografia Profesora to autentyczny portret niepokornego. I to spostrzeżenie "chwyciło" mnie na początku – mówi scenarzysta i producent filmu Krzysztof Rak. W toku rozmów z jego bliskimi i współpracownikami okazało się, że ów portret jest pełen sprzeczności – dodaje Rak.

Bezkompromisowy charakter Religi pozwolił mu osiągnąć cel, który wydawał się niemożliwy do osiągnięcia. Zmagania Profesora to również walka o sprzęt i fundusze, a przede wszystkim starcie z przestarzałymi sposobami myślenia i niemocą charakterystyczną dla schyłku PRL.

Reżyser filmu, Łukasz Palkowski: Podczas lektury "BOGÓW" urzekł mnie bunt bohatera. Jego walka o rzeczy niemal niemożliwe w otaczających go realiach. Każdy prowadzi jakąś walkę o zmianę kawałka świata, przy czym ja swoją regularnie przegrywam. Historia Religi daje mi jednak nadzieję, że przyjdzie taki czas, kiedy ostatni będą pierwszymi.

“BOGOWIE” są również portretem fascynującego i hermetycznego świata kardiochirurgów, pełnego codziennej walki o życie pacjentów, skrajnych emocji, trudnych decyzji.

W obsadzie poza Tomaszem Kotem, zobaczymy Piotra Głowackiego i Szymona Piotra Warszawskiego, Rafała Zawieruchę grających role Mariana Zembali, Andrzeja Bochenka oraz Romualda Cichonia. Żonę profesora, Annę Religę gra Magdalena Czerwińska. W filmie zobaczymy również m.in. Kingę Preis, Sonię Bohosiewicz, Mariana Opanię, Jana Englerta, Zbigniewa Zamachowskiego, Władysława Kowalskiego, Damiana Damięckiego.

Zdjęcia będą kręcone w Warszawie, na Mazurach i na Śląsku. Zakończenie prac planowane jest na początku listopada.

d1gg6a1
Bogowie
Tytuł oryginalny

Bogowie

Gatunek

biograficzny, dramat, obyczajowy

Kraj produkcji

Polska

Rok produkcji

2014

Data światowej premiery

10.10.2014

Obsada
d1gg6a1
d1gg6a1

Podziel się opinią

2
1
Share
d1gg6a1
d1gg6a1
d1gg6a1
d1gg6a1
d1gg6a1