Trwa ładowanie...
d1q2wyu

Bogowie

Najnowsze informacje
5.0
(3 głosy)
Oceń:
2
1
d1q2wyu

"Bogowie" to oparta na faktach, filmowa opowieść o młodym Zbigniewie Relidze, który w latach 80-tych dokonał pierwszego w Polsce, udanego przeszczepu serca. W rolę profesora wcieli się Tomasz Kot. Premiera filmu przewidziana jest na jesień 2014 roku. Film portretuje wybitnego człowieka, który odważył się zmienić obowiązujące zasady. Wyjmując z ludzkiego ciała serce, Religa przełamał moralne, kulturowe i religijne tabu. Kilka dekad temu transplantacja serca była według powszechnej opinii działaniem wbrew naturze. Tomasz Kot tak mówi o swojej roli: To jest film o pięknej sprawie i stanowi duże wyzwanie aktorskie. Podczas przygotowań poznałem ludzi uratowanych dzięki działalności Zbigniewa Religi, którzy dalej żyją. Odczuwam olbrzymią odpowiedzialność za tę rolę.

Producent filmu, Piotr Woźniak-Starak dodaje: To jest historia człowieka o niebywałej charyzmie, który dzięki determinacji odniósł sukces, płacąc za niego wysoką cenę. Profesorowi Relidze należy się ten film.

Scenariusz opowiada o dwóch latach z życia Religi, gdy wraz z ekipą młodych lekarzy opuszcza Warszawę i obejmuje własną klinikę. Przeciwstawienie się młodego zespołu pod wodzą Religi ich dawnym nauczycielom było dla wszystkich dużym ryzykiem zawodowym.

Biografia Profesora to autentyczny portret niepokornego. I to spostrzeżenie "chwyciło" mnie na początku – mówi scenarzysta i producent filmu Krzysztof Rak. W toku rozmów z jego bliskimi i współpracownikami okazało się, że ów portret jest pełen sprzeczności – dodaje Rak.

Bezkompromisowy charakter Religi pozwolił mu osiągnąć cel, który wydawał się niemożliwy do osiągnięcia. Zmagania Profesora to również walka o sprzęt i fundusze, a przede wszystkim starcie z przestarzałymi sposobami myślenia i niemocą charakterystyczną dla schyłku PRL.

Reżyser filmu, Łukasz Palkowski: Podczas lektury "BOGÓW" urzekł mnie bunt bohatera. Jego walka o rzeczy niemal niemożliwe w otaczających go realiach. Każdy prowadzi jakąś walkę o zmianę kawałka świata, przy czym ja swoją regularnie przegrywam. Historia Religi daje mi jednak nadzieję, że przyjdzie taki czas, kiedy ostatni będą pierwszymi.

“BOGOWIE” są również portretem fascynującego i hermetycznego świata kardiochirurgów, pełnego codziennej walki o życie pacjentów, skrajnych emocji, trudnych decyzji.

W obsadzie poza Tomaszem Kotem, zobaczymy Piotra Głowackiego i Szymona Piotra Warszawskiego, Rafała Zawieruchę grających role Mariana Zembali, Andrzeja Bochenka oraz Romualda Cichonia. Żonę profesora, Annę Religę gra Magdalena Czerwińska. W filmie zobaczymy również m.in. Kingę Preis, Sonię Bohosiewicz, Mariana Opanię, Jana Englerta, Zbigniewa Zamachowskiego, Władysława Kowalskiego, Damiana Damięckiego.

Zdjęcia będą kręcone w Warszawie, na Mazurach i na Śląsku. Zakończenie prac planowane jest na początku listopada.

Bogowie
Tytuł oryginalny

Bogowie

Gatunek

biograficzny, dramat, obyczajowy

Kraj produkcji

Polska

Rok produkcji

2014

Data światowej premiery

10.10.2014

Obsada

Podziel się opinią

2
1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q2wyu
d1q2wyu
d1q2wyu