Tomasz Kot
Polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. Choć największą popularność przyniosła mu rola Maksymiliana Skalskiego w serialu komediowym „Niania”, to wcale nie komedia była jego domeną u początków kariery. Jego cechą charakterystyczną jest wysoki wzrost (196cm).
18.07.2011 | aktual.: 16.11.2017 09:02
Urodził się 21 kwietnia 1977 w Legnicy. Już jako nastolatek bardzo interesował się teatrem. Szybką realizację planów zostania zawodowym aktorem zakłóciło oblanie matury, jednak już rok później Kot był studentem krakowskiej PWST. Zaraz po ukończeniu studiów rozpoczął współpracę z krakowskim Teatrem Bagatela.
Jego debiut teatralny związany jest jednak z wcześniejszym okresem („Panna Tutli-Putli” Witkacego oraz monodram „Edzio” Brunona Schulza w Centrum Sztuki Teatru Dramatycznego w Legnicy, 1996). W 2001 roku zagrał tytułową rolę „Hamleta” w spektaklu w reżyserii Krzysztofa Kopki. W Teatrze Bagatela zadebiutował w 2002 roku rolą w „Rewizorze” Mikołaja Gogola. Grał też Henryka w „Ślubie” Gombrowicza, Czarusia w spektaklu „Ca-sting” Rafała Kmity oraz Tytusa w „Testosteronie” w reżyserii Piotra Urbaniaka.
W czasie studiów wystąpił w przedstawieniu Teatru TV „Wybór” (1999) w reżyserii Jerzego Stuhra. W 2002 roku wystąpił w „Balladzie o Zakaczawiu” w reżyserii Waldemara Krzystka. Debiut telewizyjny wiąże się z rokiem 2004, kiedy aktor zaczął pojawiać się w serialach: „Całkiem nowe miodowe lata”, „Na dobre i na złe” i „Camera Cafe”.
W 2005 roku wystąpił w „Kryminalnych” oraz w serialu Jana Kidawy – Błońskiego „Wiedźmy”, a także kontynuował współpracę z serialem „Na dobre i na złe”, gdzie po raz pierwszy partnerował Agnieszce Dygant. W tym samym roku rozpoczęła się też współpraca pary aktorów na planie polskiej wersji sitcomu „Niania”. Role te przyniosły obojgu ogromną popularność.
Na tym nie kończą się jednak sukcesy zawodowe aktora związane z szczęśliwym dla niego rokiem 2005. To właśnie w tym roku debiutuje on na dużym ekranie, w głównej roli legendarnego wokalisty „Dżemu” Ryszarda Riedla w filmie Jana Kidawy-Błońskiego „Skazany na bluesa”. Aktor przygotowywał się do roli 3 miesiące, podczas których m.in. uczył się schematu działania narkotyków, przebywał z ludźmi z Monaru na tzw. „bajzlu”, poznawał ludzi, który osobiście znali Riedla, przesłuchiwał płyty Dżemu, chodził na koncerty.
Rok 2006 to występ w głośnym filmie „Dlaczego nie!”, udział w serialu „Hela w opałach”, a także dalsza współpraca z „Na dobre i na złe”. W 2007 roku wystąpił w głośnej komedii „hormonalnej” „Testosteron” powstałej w oparciu o dramat Andrzeja Saromonowicza, w którego inscenizacji teatralnej aktor miał już okazję wystąpić dwa lata wcześniej, w roli Tytusa (w którego w filmie wcielił się Borys Szyc).
W 2008 roku zagrał w komedii “Lejdis”, a rok później w filmach: “Randka w ciemno”, “Idealny facet dla mojej dziewczyny” i “Operacja Dunaj”.** W 2010 roku wystąpił w komedii “Ciacho” oraz w dramacie “Erratum”.**Rok 2011 to role w filmach “Wojna żeńsko-męska” i “Jak się pozbyć cellulitu”.
Jest żonaty od września 2006 roku z Agnieszką Olczyk. Ojciec Blanki (ur. 15 kwietnia 2007) oraz Leona.