Trwa ładowanie...
d4e601q

Chris Rock

Najnowsze informacje
4.8
(28 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Andrews, Południowa Karolina, USA

Reżyser:
Scenarzysta:
Filmografia:
d4e601q

Popularny, czarnoskóry komik, aktor, scenarzysta, producent, gwiazda amerykańskiej telewizji. Szerokiej publiczności znany chociażby z występu u boku Adama Sandlera w komedii „Wykiwać klawisza”.

Urodził się 7 lutego 1965 roku w Andrews w Południowej Karolinie, jako najstarszy z siedmiorga rodzeństwa. W jego rodzinnym domu wychowywało się jednak jeszcze więcej dzieci, z dobroci serca przygarniętych przez mamę Chrisa – nauczycielkę i pracownicę socjalną. Dorastał w Brooklynie, w Nowym Jorku.

Karierę na scenie kabaretowej rozpoczął jeszcze w liceum. Występy w klubach Manhattanu opłaciły się – w drugiej połowie lat 80-tych trafił pod skrzydła starszych kolegów po fachu: Sama Kinisona i słynnego Eddiego Murphy’ego. To właśnie dzięki ich protekcji zadebiutował zarówno jako aktor (sequel „Gliniarza z Beverly Hills” 1987), jak i scenarzysta (telewizyjny program „Uptown Comedy Express”).

Przełomem na jego zawodowej ścieżce było dołączenie do zespołu twórców słynnego programu rozrywkowego „Saturday Night Live” (1990-93). Ten show o wyjątkowo wysokiej oglądalności był trampoliną do sukcesu dla wielu komików, nie inaczej było w przypadku Rocka, który szybko stał się jednym z ulubieńców amerykańskich telewidzów i rozpoczął karierę na własną rękę. Uznaniem cieszył się jego autorski cykl „The Chris Rock Show” (1997-2000, nagroda Emmy), jak i pojedyncze programy kabaretowe: „Chris Rock: Bring the Pain” (1997, dwie statuetki Emmy), czy „Chris Rock: Bigger & Blacker” (1999, American Comedy Award).

Jednocześnie rozwijała się również filmowa kariera sympatycznego komika. Zagrał jedną z głównych ról w kryminalnym filmie „New Jack City” z Wesleyem Snipesem i Icem-T (1991), ponownie spotkał się z Eddiem Murphym na planie komedii „Bumerang” (1992), wystąpił obok Steve’a Martina w „Sierżancie Bilko” (1996) i obok Chrisa Farleya w „Wielkim Białym Ninjy” (1997). Jedną z najsłynniejszych, filmowych kreacji Rocka lat 90-tych była rola detektywa Buttersa w kolejnym sequelu słynnej produkcji „Zabójcza broń 4” (1998, Blockbuster Entertainment Award, dwie nominacje do MTV Movie Award). Poza tym to właśnie w tej dekadzie zadebiutował jako producent (komedia „CB4” 1993, sitcom „Kolorowy dom” 1998-2002) i aktor dubbingowy („Dr Dolittle” 1998).

Przełom tysiącleci obfitował w udane występy filmowe. Aktor dwukrotnie spotkał się z Kevinem Smithem („Dogma” 1999, „Jay i Cichy Bob kontratakują” 2001), wystąpił u boku Renée Zellweger i Morgana Freemana w komedii „Siostra Betty” (2000) oraz u boku Anthony’ego Hopkinsa w „Bad Company” (2002), był główną gwiazdą, producentem oraz scenarzystą romantycznej komedii fantasy „Spadaj na ziemię” (2001).

W 2003 roku zadebiutował w roli reżysera napisanej i wyprodukowanej przez siebie komedii „Przywódca – zwariowana kampania prezydencka”. Do pracy po drugiej stronie kamery powrócił w 2007 roku, realizując film „Chyba kocham swoją żonę” z Kerry Washington. W obu produkcjach pojawił się w pierwszoplanowych rolach. W międzyczasie spotkał się z jednym z przyjaciół z „Saturday Night Live” – Adamem Sandlerem, na planie komedii „Wykiwać klawisza” (2005, BET Comedy Award). W tym samym roku zaliczył jeden z bardziej znanych i udanych występów dubbingowych (jako Marty w „Madagaskarze”), dostąpił zaszczytu poprowadzenia gali wręczenia Oskarów i rozpoczął kilkuletnią przygodę jako producent wykonawczy nominowanego do Złotego Globu serialu „Wszyscy nienawidzą Chrisa” (2005-2009), w którym pełnił również funkcję narratora.

* Najświeższymi produkcjami z udziałem Chrisa Rocka są komedie: „Death at a Funeral” Neila LaBute’a i „Grown Ups”, na planie którego ponownie spotkał się z Adamem Sandlerem.*

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4e601q
d4e601q
d4e601q