WP
WP

Colin Firth - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
WP

Aktor teatralny i filmowy, od lat uważany za najlepszego brytyjskiego aktora komediowego. Znany głównie jako odtwórca roli Marka Darcy'ego w filmowej adaptacji „Dziennika Bridget Jones”.

Colin Andrew Firth urodził się 10 września 1960 roku w miejscowości Grayshott w hrabstwie Hampshire w Anglii. Jest rodowitym Brytyjczykiem, ale jako dziecko wiele podróżował. Pierwsze lata życia spędził w Nigerii, gdzie jego dziadkowie byli misjonarzami. Rodzice byli nauczycielami, ojciec uczył historii w college'u, matka wykładała teologię na uniwersytecie. Mimo tego młody Colin nie cierpiał szkoły. Pierwsze doświadczenia aktorskie Firtha to występy w kościelnych jasełkach.

Jako osiemnastolatek dołączył do zespołu National Youth Theater. Występował rzadko, pracował najczęściej za kulisami. Rozpoczął studia w Drama Centre w Londynie. Jego talent został odkryty i doceniony podczas ostatniego semestru, gdy brał udział w szkolnej produkcji „Hamleta”. Debiutował w teatrze na West Endzie w sztuce Juliana Mitchella „Another Country”. Ekranizacja sztuki była także jego debiutem kinowym w 1984 roku. W latach 80. grywał głównie w filmach telewizyjnych.

Jego kariera rozpoczęła się na dobre dopiero u schyłku lat 80. W 1988 roku zagrał na dużym ekranie rolę weterana wojennego w filmie Pata O’Connora „Miesiąc na wsi”. W tym samym roku wystąpił u Miloša Formana w filmie „Valmont” na podstawie skandalizujących „Niebezpiecznych związków”. Na planie tego filmu poznał Meg Tilly, z którą był związany przez pięć lat. Wielkie zainteresowanie publiczności wzbudził rolą Pana Darcy’ego w miniserialu BBC „Duma i uprzedzenia”, za którą w 1995 roku został nominowany do nagrody BAFTA.

Rok później *zagrał w filmie „Angielski pacjent”, uhonorowanym Oscarem za najlepszy film roku. Kolejne lata były bardzo pracowite. Bywało, że grywał w 5 filmach rocznie. Najważniejsze role z końca lat 90. to: Lord Wessex w „Zakochanym Szekspirze” Johna Maddena, Szekspir w „Blackladder Back and Forth”.* W następnej dekadzie święcił triumfy m.in. w filmach kinowych „Dziewczyna z perłą”, „Gdzie leży prawda” oraz w telewizyjnym „Ostatecznym rozwiązaniu”.

WP

* W 2001 roku stał się ulubieńcem kinomanek na całym świecie za sprawą komedii “Dzienniki Bridget Jones”. Film odniósł oszałamiający sukces, a Firth stał się najbardziej rozchwytywanym odtwórcą ról amantów w Hollywood.*Zagrał w „To właśnie miłość” wyreżyserowanym przez Richarda Curtisa (2003), „Bridget Jones: W pogoni za rozumem” (2004) i „Przypadkowym mężu” (2009).

W 2008 roku zagrał w niezwykle popularnym musicalu „Mamma Mia” z Meryl Streep i Piercem Brosnanem.Pięciokrotnie uhonorowany nagrodami BAFTA i nominowany do Oscara, a także wyróżniony na Festiwalu w Wenecji w 2009 roku za przejmującą kreację w „Samotnym mężczyźnie” Firth należy dziś do czołówki gwiazd filmowych. Ostatnio podziwialiśmy go w dramacie Michaela Winterbottoma „Genua. Włoskie lato”, kostiumowej komedii „Wojna domowa” oraz animowanej produkcji 3D Roberta Zemeckisa „Opowieść wigilijna”.

Aktor występował także w teatrze, między innymi w przedstawieniach "The Caretaker" (Dozorca) Harolda Pintera (London West End), "Chatsky" i "Another Country".

Powszechne uznanie wzbudza jego wyciszony, acz bardzo wyrazisty sposób ekspresji. Mieszka w Londynie i we Włoszech. Jest żonaty z realizatorką filmów dokumentalnych Livią Giuggioli (ślub 21 czerwca 1997 roku). Mają dwóch synów, Luca (ur. 2001) i Matteo (ur. 2003). Colin Firth ma także syna Willa (ur. 1990) ze związku z aktorką Meg Tilly.

Data urodzenia

10.09.1960

Miejsce urodzenia

Grayshott, Hampshire, Anglia

WP
WP
WP