Trwa ładowanie...
d13ak6o

Courtney Love

Najnowsze informacje
3.3
(67 głosów)
Oceń:
d13ak6o

Amerykańska gwiazda filmowa i muzyczna, znana z licznych skandali i bogatego życia towarzyskiego, i jako taka, będąca permanentną bohaterką plotkarskich rubryk. Choć popularność zbudowała właściwie wyłącznie dzięki legendzie zmarłego tragicznie męża, Kurta Cobaina, z czasem udowodniła, że jest warta zainteresowania nie tylko jako wzbudzająca kontrowersje wdowa po słynnym muzyku, ale też ze względu na talent aktorski (doskonałe kreacje u Miloša Formana) i muzyczny (działalność w żeńskiej grupie rockowej Hole).

Urodziła się 9 lipca 1964 roku w San Francisco, jako Love Michelle Harrison. Dorastała w komunie hippisowskiej, jednak jej dzieciństwo tylko częściowo upływało pod znakiem „flower power”. Po rozwodzie rodziców wychowywała się przy matce, która po ponownym wyjściu za mąż, całkowicie zmieniła tryb życia i miejsce zamieszkania (na Nową Zelandię), jak również imię córki (z Love na Courtney).

Nigdy nie była grzecznym, pokornym dzieckiem – już jako 13-latka, przyłapana na kradzieży odesłana została do poprawczaka. Pierwsze lata dekady lat 80-tych spędziła na dalekowschodnich podróżach, na życie zarabiając jako striptizerka. Niewyżyta artystycznie i marząca o karierze gwiazdy rocka, zaczęła próbować swoich sił jako piosenkarka (podobno w jednym z klubów wystąpiła nawet z Faith No More), by w 1989 roku założyć własny zespół – Hole.

* Pierwsze kroki jako aktorka stawiała w filmach Alexa Coxa – biograficznym obrazie muzycznym „Sid i Nancy” z Garym Oldmanem (1986) i w westernowej komedii „Z piekła rodem” z Dennisem Hopperem (1987).*

Stało się o niej głośno w latach 90-tych, kiedy poślubiła Kurta Cobaina, a szczególnie – gdy po dwóch latach burzliwego małżeństwa, w 1994 roku została wdową po charyzmatycznym, owianym legendą i otoczonym kultem liderze Nirvany. Wykorzystała swoje pięć minut i zdołała utrzymać popularność – prowokując, nagrywając drugą płytę z grupą Hole i dając się poznać jako niezła aktorka.

W 1996 roku zagrała mniejszą rolę w komedii romantycznej „Feeling Minnesota” z Keanu Reevesem i Cameron Diaz, oraz dołączyła do gwiazdorskiej obsady niezależnej produkcji biograficznej „Basquiat – Taniec ze śmiercią” Juliana Schnabla, jednak prawdziwym przełomem w karierze aktorskiej Love było zawodowe spotkanie z Milošem Formanem i doskonałe kreacje: jako Althea w filmie „Skandalista Larry Flynt” z Woodym Harrelsonem w roli głównej (1996, Golden Satellite Award, nagrody krytyków w Bostonie, Chicago, Florydzie, Nowym Jorku, nominacja do Złotego Globu i MTV Movie Award) i Lynn w „Człowieku z księżyca” z Jimem Carreyem (1999).

W międzyczasie Love przeszła metamorfozę – zmieniła image i zrzuciła sporo kilogramów, automatycznie stając się jedną z najbardziej seksownych gwiazd Hollywood.

Później zagrała z braćmi Affleckami i Christiną Ricci w niezależnej, wielowątkowej komedii „200 papierosów” (1999), wystąpiła obok Kiefera Sutherlanda w dramacie „Cios” (2000) i zebrała pochwały za rolę w dramacie Boba Gosse’a „Julie Johnson” z Lili Taylor w roli tytułowej (2001, Wielka Nagroda Jury L.A. Outfest).

W 2002 roku wystąpiła u boku Charlize Theron i Kevina Bacona w thrillerze Luisa Mandokiego „24 godziny”, a po sześciu latach przerwy od występów w filmie, pobiła Angelinę Jolie w kolejce do roli Lindy Lovelace, słynnej gwiazdy filmów pornograficznych, w biograficznym obrazie, zatytułowanym „Lovelace” (2008).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13ak6o
d13ak6o
d13ak6o