Trwa ładowanie...
d2a3i0v

Dakota Fanning

Najnowsze informacje
4.3
(471 głosów)
Oceń:
d2a3i0v

Jedna z najbardziej znanych współcześnie, dziecięcych aktorek amerykańskich. Mimo młodego wieku, ma na swoim koncie występy u boku takich gwiazd jak Tom Cruise, Robert DeNiro, Charlize Theron, Kurt Russell, Reese Witherspoon, czy Sean Penn.

Urodziła się jako Hannah Dakota Fanning, 23 lutego 1994 roku w Conyers w stanie Georgia. Od najmłodszych lat przejawiała zdolności aktorskie, co dostrzeżone zostało jeszcze na etapie domowych zabaw w przebieranki, jednak dopiero występy w przedszkolu pokazały wyraźnie, jak bardzo dziewczynka odstaje od rówieśników. Zachęceni tym odkryciem rodzice natychmiast zapisali swoją zdolną córę do jednej z agencji. Niedługo potem 5-letnia Dakota po raz pierwszy wystąpiła przed kamerą w reklamie telewizyjnej, a w kolejnym roku otrzymała tak wiele propozycji, że rodzice zdecydowali się przeprowadzić całą rodziną z odległej Georgii do Los Angeles.

* Zaczynała od występów w popularnych serialach, wcielając się m.in. w dziecięcą wersję Calisty Flockhart w „Ally McBeal” (2000). Jej debiutem na dużym ekranie była niewielka rola w komedii „Tomcats”, a pierwszą większą i, jednocześnie, przełomową rolą – ta u boku Seana Penna i Michelle Pfeiffer w dramacie „Sam” (2001). Zdolną dziewczynkę szybko okrzyknięto kolejnym „cudownym dzieckiem Hollywood”, a jej zachwycająco dojrzały występ nagrodzono szeregiem statuetek (m.in. Broadcast Film Critics Association Award, Sierra Award, Satellite Award, Young Artist Award).*

W kolejnym roku wystąpiła u boku Charlize Theron, Courtney Love i Stuarta Townsenda w thrillerze „24 godziny” i po raz kolejny zagrała młodszy odpowiednik głównej bohaterki – tym razem kreowanej przez Reese Witherspoon w komedii „Dziewczyna z Alabamy” (2002). To także moment pierwszego spotkania ze Stevenem Spielbergiem, który zaangażował Dakotę do wyprodukowanego przez siebie serialu sci-fi „Wybrańcy obcych”.

* Zanim ponownie spotkała się ze Spielbergiem podczas realizacji słynnej superprodukcji „Wojna światów” z Tomem Cruisem (2005, Saturn, Sierra Award i Broadcast Film Critics Association Award), zaliczyła występ u boku Denzela Washingtona w sensacyjnym „Człowieku w ogniu” Tony’ego Scotta (2004), zagrała podopieczną Brittany Murphy w komedii romantycznej „Dziewczyny z wyższych sfer” (2003) i córkę Roberta De Niro w thrillerze „Siła strachu” (2005, MTV Movie Award w kategorii Najbardziej Przerażający Występ).*

W 2005 roku zgarnęła kolejną Young Artist Award za rolę u boku Jeffa Bridgesa i Krisa Kristoffersona w sportowym filmie fantasy „Wyścig marzeń”. Została też jedną z laureatek zespołowej nagrody na MFF w Locarno – Brązowego Leoparda za udział w dramacie „Nine lives” Rodrigo Garcii.

Rok 2006 to ogromny sukces animowano-fabularnej produkcji „Pajęczyna Charlotty” – jednego z nielicznych filmów z udziałem Dakoty, które są przeznaczone dla dzieci (pozostałe to m.in. adaptacja baśni „Jaś i Małgosia” 2002, czy familijna komedia „Kot” z Alekiem Baldwinem 2003). Kolejne produkcje to już raczej zapowiedź bardziej dorosłego aktorstwa, niż powrotów do świata dzieciństwa. Zarówno rola we wzbudzającym kontrowersje, niezależnym „Hounddogu” (2007), jak i brawurowy występ pośród plejady czarnoskórych gwiazd w „Sekretnym życiu pszczół” (2008, kolejna Young Artist Award, Phoenix Film Critics Society Award, Rising Star Award na MFF w Palm Springs) nie poddają się już ocenie w kategoriach „wybitnie uzdolnionego dziecka”, ale wychodzą dalej, wróżąc kontynuację kariery również w dorosłym życiu.

Ostatnie filmy z udziałem Fanning, to gwiazdorsko obsadzony kryminał „Winged Creatures” z Kate Beckinsale, Guyem Pearcem i Forestem Whitekarem (2008), thriller „Push” i horror „Księżyc w nowiu”, będący drugą częścią sagi, zatytułowanej „Zmierzch” (2009).

W 2009 roku użyczyła głosy głównej bohaterce głośnej animacji „Koralina i tajemnicze drzwi”.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2a3i0v
d2a3i0v
d2a3i0v