Trwa ładowanie...
d2u0i1i

Daniel Craig

Najnowsze informacje
4.5
(758 głosów)
Oceń:
d2u0i1i
East News
Źródło: East News

Aktor brytyjskiego pochodzenia. Urodził się 2 marca 1968 roku w Chester, w Anglii, dorastał jednak w sąsiednim Liverpoolu, gdzie jego matka studiowała sztukę.

W wieku 16 lat wyjechał do Londynu, gdzie uczył się aktorstwa w Narodowej Szkole Młodych, a potem wstąpił do Szkoły Muzyczno – Teatralnej Guildhall.

W 1992 roku zadebiutował u boku Morgana Freemana w filmie „Zew wolności”. Wystąpił w kilku innych rolach, jednak popularność na Wyspach przyniósł mu udział w serialu telewizyjnym „Our Friends in the North” (1996). W 1998 roku wystąpił w filmie „Love Is the Devil” (biografia Francisa Bacona), miał również niewielką, ale imponującą rolę mnicha w filmie „Elizabeth” z Oskarową Cate Blanchett w roli królowej.

W 1999 roku wystąpił w dramacie wojennym „Okop”, 2000 rok przyniósł mu z kolei występ u boku Kim Basinger w filmie „Marzyłam o Afryce”. W 2001 pojawił się w filmie „Lara Croft: Tomb Raider” z Angeliną Jolie, a w 2002 – w filmie „Droga do zatracenia” Sama Mendesa, z Tomem Hanksem, Paulem Newmanem i Judem Law.

W 2003 roku wystąpił w roli Teda Hughesa w biograficznym filmie o Sylvii Plath (w tej roli Gwyneth Paltrow) „Sylvia”. 2005 rok to udział w opartym na faktach filmie Stevena Spielberga „Monachium”, thrillerze „Obłęd” (gdzie wystąpił obok Adriena Brody) oraz w kryminalnej komedii „Layer Cake” („Przekładaniec’) wyreżyserowanej przez Matthew Vaughna (znanego do tej pory jako producent filmów Guya Ritchie).

Mimo pozostawania wziętym aktorem i udziału w wielu całkiem udanych, szeroko rozpowszechnianych produkcjach, Daniel Craig długo mógł cieszyć się anonimowością. Do czasu. W 2005 roku nastąpił przełom pod tym względem, za sprawą filmu* „Casino Royale”, będącego kolejną częścią serii „James Bond”. Craig został kolejnym szczęśliwcem (po takich aktorach jak Sean Connery, Pierce Brosnan, czy Roger Moore), który otrzymał rolę słynnego agenta*.

Wybór Craiga do tej roli spotkał się z dużą krytyką, jednak po wejściu filmu na ekrany szybko zmieniono opinię na ten temat, okrzykując film najlepszym od wielu lat, a kreację Craiga porównując do pamiętnego występu Seana Connerry. Daniel Craig był pierwszym Bondem – blondynem w historii i drugim Brytyjczykiem, który otrzymał rolę agenta.

W 2007 roku aktor zagrał w filmie fantasy pt. "Złoty kompas" oraz w "Inwazji". W 2008 roku drugi raz wcielił się w Jamesa Bonda w filmie "Quantum of Solace", widzieliśmy go również w obrazie "Opór". W 2011 roku zagrał w filmie "Kowboje i obcy".

W latach 1992-1994 Daniel Craig był żonaty ze szkocką aktorką Fioną Loudon, z którą ma córkę Ellę (ur. 1992). Romansował z niemiecką aktorką Heike Makatsch. W 2010 r. Craig poznał na planie filmu "Dream house" aktorkę Rachel Weisz. 22 czerwca 2011 roku w Nowym Jorku podczas prywatnej ceremonii para pobrała się.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2u0i1i
d2u0i1i
d2u0i1i