Trwa ładowanie...
d1ohefa

Dario Argento

Najnowsze informacje
4.3
(6 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Rzym, Włochy

Reżyser:
Scenarzysta:
d1ohefa

Włoski reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Sławę przyniosły mu głównie filmy z gatunku horrorów, a szczególnie ich specyficznej włoskiej odmiany nazywanej giallo. Twórca takich filmów jak "Odgłosy" albo "Phenomena".

Dario Argento urodził się 7 września 1940 roku w Rzymie we Włoszech. Jest synem słynnego włoskiego producenta Salvadore Argento oraz brazylijskiej modelki Eldy Luxardo.Jako dziecko często słuchał strasznych historii opowiadanych mu przez rodziców i ciocię, przez co pokochał ten gatunek opowieści.

Po ukończeniu szkoły nie poszedł na studia, lecz zaczął pracować jako redaktor dla gazety "Paese Sera". Następnie zaczął pisać scenariusze, głownie westerny. W 1968 roku Argento napisał z jeszcze mało znanym Bernardo Bertolucci scenariusz do filmu sławnego Sergio Leone "Once Upon A Time In The West". Po sukcesie tego filmu Dario postanowił wyreżyserować swój pierwszy film. Padło na adaptację książki Fredericka Browna "The Screaming Mini", którą zatytułowano "Ptak o kryształowym upierzeniu". Film, do którego scenariusz również napisał Argento, miał swoją premierę w 1970 roku.

Horror odniósł międzynarodowy sukces, co pozwoliło debiutującemu w roli reżysera Dario zająć się kolejnymi filmami. W 1971 roku stworzył thriller "Cat O'Nine Tales", a w 1972 "Four Flies On Grey Velvet". Rok później ambitny twórca wyreżyserował dwa dramaty dla telewizji: "Testimone oculare" oraz "Five Days Of Milan". Po tej krótkiej zmianie Argento ponownie zwrócił się w stronę horrorów.

W 1975 roku stworzył film "Głęboka czerwień", który pozwolił reżyserowi wybić się i dzięki temu stać się jednym z ważniejszych włoskich twórców horrorów. W roku 1977 powstała kolejna wielka produkcja pt. "Odgłosy", która dzisiaj jest uważana za jedną z najlepszych w jego karierze. W 1980 roku powstało "Inferno", a zaraz po nim "Tenebre" (1982) oraz "Phenomena" (1985). Filmy szybko zdobyły uznanie widzów i krytyki. Następnie Dario zajął się produkcją dwóch filmów Lamberto Bravy "Demons" (1985) oraz "Demons 2"(1986).

Po porażce horroru "Opera", reżyser postanowił przenieść się do Stanów Zjednoczonych. W 1990 roku wraz z mistrzem gatunku zombie Georgem A. Romero nakręcił film "Two Evil Eyes". W 1993 roku, przebywając nadal w USA, stworzył film "Trauma" (1993), w którym zagrała jego najmłodsza córka ze związku z Darią Nicolodi - Asia.

W 1996 roku Argento wrócił do Włoch i od razu nakręcił kolejny przebój pt. "Stendhal Syndrome". Z kolei dwa lata później powstał "Phantom Of The Opera", a w 2001 "Sleepless". W 2004 roku wyreżyserował "Card Player", natomiast w 2007 horror „Matka łez”.

Dario Argento miał jedną żonę, Marisę Casale, z którą się rozwiódł. Małżeństwo trwało w latach 1968 -1972. Para ma córkę, Fiorę, urodzoną w 1970 roku. Z kolei w latach 1974–1985 reżyser był związany z włoską aktorką i scenarzystką, Darią Nicolodi. Para ma córkę, Asię Argento, włoską aktorkę i reżyserkę, urodzoną w 1975 roku.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ohefa
d1ohefa
d1ohefa