Trwa ładowanie...
david lynch
17-05-2010 13:27

David Lynch pisze list do Donalda Tuska

David Lynch pisze list do Donalda TuskaŹródło: Polska Dziennik Łódzki
d1i10g7
d1i10g7

O interwencję w sprawie zabytkowej elektrociepłowni EC1 w Łodzi, w której Fundacja Sztuki Świata miała stworzyć centrum sztuki, poprosił premiera Donalda Tuska amerykański reżyser David Lynch - jeden z jej założycieli.

Kilka dni temu władze Łodzi odkupiły EC1 od Fundacji.

List reżysera do premiera przesłała PAP Fundacja Sztuki Świata.

Fundację, którą kilka lat temu założyli m.in. Lynch i szef Festiwalu Plus Camerimage Marek Żydowicz, zamierzała stworzyć w zabytkowej elektrociepłowni centrum sztuki ze studiem amerykańskiego reżysera. Miał to być jeden z elementów tzw. Nowego Centrum Łodzi. Dwa lata temu Fundacja otrzymała od miasta nieruchomość za 0,1 proc. wartości, czyli niespełna 4 tys. zł. Teraz miasto - na podstawie warunków umowy - postanowiło odkupić ją za taką samą cenę.

d1i10g7

Swoją decyzję o odkupieniu EC1 tłumaczą koniecznością przyjęcia przez miasto dodatkowych obciążeń finansowych związanych z wyposażeniem EC1. W kwietniu Fundacja Sztuki Świata stwierdziła, że nie znajdzie pieniędzy na wyposażenie obiektów EC-1 i zwróciła się do władz miasta o zabezpieczenie w budżecie całości wydatków na ten cel.

Według miasta wartość projektu to ok. 220 mln, a na wyposażenie wstępnie planowane jest ok. 20-30 mln zł. Zdaniem władz Łodzi wydawanie publicznych pieniędzy na przedsięwzięcia nie będące własnością miasta jest nieuzasadnione i dlatego skorzystały one z możliwości odkupienia EC-1 na takich samych warunkach finansowych.

Pełniący funkcję prezydenta Łodzi Tomasz Sadzyński zapewnił, że po odkupieniu nieruchomości miasto nadal chce realizować tę inwestycję. Sadzyński chce rozmawiać z Lynchem, żeby zgodnie z planami stworzył on tam swoje studio.

Tymczasem reżyser wysłał w tej sprawie list do premiera Tuska. Pisze w nim m.in., iż jest zaskoczony decyzją władz Łodzi. Przypomina, że projekt EC1 był nadzieją na rozwój kulturalny miasta i powstania kolejnych inwestycji. Przypomina również, że w projekt był zaangażowany jeden z najwybitniejszych na świecie architektów - Frank Gehry. Zaprojektowany przez niego budynek byłby bardzo ważny dla rozwoju miasta.

d1i10g7

Lynch ma żal do władz Łodzi, że te nie rozmawiały z nim w tej sprawie i czuje się wyrzucony z budynku, który oficjalnie mu sprzedano. Ma również żal, że o tym wszystkim dowiaduje się z prasy, a nie od zarządu Fundacji. Według niego całe to zamieszanie wokół EC1 może źle wpłynąć wizerunek Łodzi i całej polskiej kultury. Prosi premiera by ten sprawdził, czy kroki podejmowane przez władze Łodzi są zgodne ze strategią jego partii.

Zobacz także:

**[

LEGENDARNA KUSICIELKA. O KIM MOWA? ]( http://film.wp.pl/mezczyzni-padaja-jej-do-stop-o-kim-mowa-6025282670335105g ) * *[

PIERWSZE PIERSI POLSKI ]( http://film.wp.pl/top-10-najbardziej-obfitych-biustow-polskich-aktorek-6025282550993537g ) * *[

WSTYDLIWE WPADKI GWIAZD ]( http://film.wp.pl/10-filmow-ktorych-sie-wstydza-6025282273682561g ) * *[

CICHOPEK ZATRUDNIŁA SOBOWTÓRA?! ]( http://aleseriale.pl/gid,5895,img,219267,fototemat.html ) ** Miastem od styczniowego referendum, w którym odwołano prezydenta Jerzego Kropiwnickiego, rządzi koalicja PO-SLD.

d1i10g7

Lynch przypomina również, że w ostatnim czasie zebrano ponad 10 tys. podpisów pod petycją skierowaną do radnych w sprawie zagospodarowania EC1. Jednak radni nią się nie zajęli. Reżyser pisząc do premiera wyraził nadzieję, że nadal można w Łodzi stworzyć coś niezwykłego, że można uratować projekt z korzyścią dla wszystkich.

W odpowiedzi na pismo reżysera, pełniący funkcję prezydenta Łodzi Tomasz Sadzyński przesłał do Lyncha list. Jego treść otrzymała w sobotę po południu PAP. W liście Sadzyński potwierdza, że miasto odkupiło od Fundacji Sztuki Świata zabytkową elektrociepłownię EC1 i przypomina, że obiekt będzie rewitalizowany z pieniędzy unijnych. Prezydent zaznacza wyraźnie, że w żaden sposób nie Łódź rezygnuje z zamiaru stworzenia w EC1 studia Lyncha.

"Podtrzymuję wszystkie wcześniejsze zobowiązania w tej sprawie. Studio jest projektem oczekiwanym przez branżę filmową, a Pańskie nazwisko i dokonania artystyczne gwarancją jego sukcesu. Zapewniam Pana o wyjątkowej przychylności władz miejskich dla Pańskich przedsięwzięć na terenie Łodzi" - pisze Sadzyński.

d1i10g7

Zapewnia również, że rewitalizacja EC1 to "priorytetowe zadanie w procesie powstawania Nowego Centrum Łodzi". Sadzyński jest również przekonany, że Lynch zechce okazać miastu pomoc w "tym niezwykłym projekcie".

Projekt rewitalizacji EC-1, a także budowa Specjalnej Strefy Sztuki i Camerimage Łódź Center mają być elementami Nowego Centrum Łodzi, które powstać ma na 90-hektarowym rewitalizowanym terenie w środku miasta, w okolicach Dworca Fabrycznego. Ważnym elementem w tym projekcie jest szybka kolej i przeniesienie dworca Łódź-Fabryczna pod ziemię. Całość powstać ma do 2015 roku. Na początku tego roku - głosami radnych SLD i PO - rada miejska nie przyjęła jednak programu budowy za 500 mln zł Camerimage Łódź Center, zaprojektowanego przez światowej sławy architekta Franka Gehry'ego.

Radni uzależnili przystąpienie do realizacji programu od uprzedniego uzyskania jego dofinansowania na poziomie 250 mln zł z funduszy innych niż budżet miasta, w tym unijnych. Po tej decyzji szef Festiwalu Plus Camerimage Marek Żydowicz zdecydował o wypowiedzeniu Łodzi umowy na organizację festiwalu. Nadal nie wiadomo też, czy na realizację Strefy Sztuki znajdą się środki unijne.

d1i10g7

Zobacz także:

**[

LEGENDARNA KUSICIELKA. O KIM MOWA? ]( http://film.wp.pl/mezczyzni-padaja-jej-do-stop-o-kim-mowa-6025282670335105g ) * *[

PIERWSZE PIERSI POLSKI ]( http://film.wp.pl/top-10-najbardziej-obfitych-biustow-polskich-aktorek-6025282550993537g ) * *[

WSTYDLIWE WPADKI GWIAZD ]( http://film.wp.pl/10-filmow-ktorych-sie-wstydza-6025282273682561g ) * *[

CICHOPEK ZATRUDNIŁA SOBOWTÓRA?! ]( http://aleseriale.pl/gid,5895,img,219267,fototemat.html ) **

d1i10g7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1i10g7