Trwa ładowanie...
d423kbt

Dev Patel

Najnowsze informacje
4.7
(74 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Londyn, Wielka Brytania

Filmografia:
d423kbt

Brytyjski aktor pochodzenia hinduskiego, pamiętny odtwórca tytułowego milionera w obsypanym nagrodami filmie „Slumdog. Milioner z ulicy” Danny’ego Boyle’a.

Urodził się 23 kwietnia 1990 roku w Londynie w rodzinie hinduskich imigrantów. Co ciekawe, oboje jego rodziców urodziło się w Nairobi, w Kenii, jednak poznali się i pobrali dopiero w Londynie. Jego ojciec jest informatykiem, mama pracuje jako opiekunka. Ma starszą siostrę o imieniu Komal. Dorastał w dzielnicy Harrow, od wczesnych lat przejawiając zdolności aktorskie.

Pierwsze oznaki talentu ujawnił jeszcze jako uczeń szkoły podstawowej, a w wieku licealnym wiedział już, że w przyszłości wybierze studia dramatyczne. Do tej pory wspomina się jego świetną kreację dziecka z terroryzowanej szkoły w Biesłanie, jaką stworzył w szkolnej inscenizacji odtwarzającej przerażającą tragedię. Dev wykreował tę postać tak wiarygodnie, że doprowadził do łez jednego z nauczycieli-egzaminatorów.

Prócz aktorstwa, Dev od dziecka trenował i pasjonował się sztukami walki. Posiada czarny pas w taekwondo. Ten rodzaj hobby zawdzięcza niespożytej ilości energii oraz matce, która postanowiła właśnie w ten sposób temu problemowi zaradzić. Jednym z największych sukcesów Deva w tej dziedzinie było zdobycie brązowego medalu na Mistrzostwach Świata Juniorów zorganizowanych przez międzynarodową organizację AIMAA w Dublinie w 2004 roku.

Pilnie przygotowywał się do egzaminów wstępnych na studia aktorskie, kiedy udało mu się dostać angaż w jednym z seriali dla młodzieży. W ten sposób, w 2007 roku zadebiutował na małym ekranie w roli pakistańsko-hinduskiego nastolatka – muzułmanina Anwara Kharrala w serialu „Kumple” (2007-2008).

Absolutny przełom w jego karierze nastąpił wraz z angażem do pierwszoplanowej roli w przebojowym filmie Danny’ego Boyle’a „Slumdog. Milioner z ulicy” (2008). Film został świetnie przyjęty zarówno przez krytykę, jak i publiczność, stając się wielkim triumfatorem gali rozdania Oskarów w 2009 roku (osiem statuetek) i jednym z najbardziej kasowych hitów kinowych sezonu.

Świetna kreacja Jamala Malika – niewykształconego nastolatka z mumbajskich slumsów, który nieoczekiwanie staje się gwiazdą telewizji, jako zdobywca głównej wygranej w programie „Milionerzy”, z miejsca uczyniła z Patela gwiazdę. Rola przyniosła mu nagrodę BIFA, National Board of Review Award, nominację do BAFTA, Saturna i Europejskiej Nagrody Filmowej, dwie nagrody Black Reel, laury krytyków w Chicago, Phoenix i Waszyngtonie, dwie nominacje do MTV Movie Awards i zespołową nagrodę Screen Actors Guild.

Ostatnio miał okazję połączyć obie swoje pasje: aktorstwo i sztuki walki, trafiając na plan przygodowej produkcji fantasy „The Last Airbender” w reżyserii M. Nighta Shyamalana (2010).

Zobacz: Oscary 2017

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d423kbt
d423kbt
d423kbt