Trwa ładowanie...
d407kam

Edward Norton

Najnowsze informacje
4.7
(926 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Boston, Massachusetts, USA

Reżyser:
Filmografia:
d407kam

Począwszy od 1996 roku i jego znakomitej roli w filmie „Lęk pierwotny” uchodzi za jednego z najzdolniejszych i najciekawszych aktorów amerykańskich. Jego role charakteryzuje szeroka rozpiętość– sprawdza się znakomicie zarówno w komediach jak i dramatach, co dowodzi niezwykle wszechstronnych możliwości aktora.

Urodził się 18.08.1969 roku w Bostonie, dorastał w Columbii w stanie Maryland. Jest absolwentem tamtejszej Szkoły Sztuk Teatralnych, a także prestiżowego Uniwersytetu Yale (historia).* Od dziecka pociągało go aktorstwo, brał udział w licznych przedstawieniach zarówno w rodzinnej Columbii* (w 1977 roku zadebiutował w profesjonalnej sztuce „Annie Get Your Gun”), jak i podczas studiów w Yale. W 1990 roku przez krótką chwilę mieszkał w Japonii. Rok później przeprowadził się do Nowego Jorku.

W 1994 zagrał w przedstawieniu teatralnym „Fragmenty” – to właśnie wtedy udał się na casting do roli w filmie „Lęk pierwotny” (odrzuconej, notabene, przez Leonarda di Caprio) i został wybrany spośród ponad 2000 chętnych. Świetna rola u boku Richarda Gere we wspomnianym filmie (aktor otrzymał Złoty Glob za Najlepszą Drugoplanową Rolę Męską oraz nominację do Oskara w tej samej kategorii) otworzyła przed nim drzwi do kariery. Jeszcze w tym samym roku wziął udział w filmie Woody’ego Allena „Wszyscy mówią: kocham cię” oraz w dziele Miloša Formana „Skandalista Larry Flynt”, na planie którego poznał swoją przyszłą partnerkę Courtney Love.

W 1998 roku zagrał w filmie „American History X”, która przyniosła mu drugą nominację do Oskara, zaś w 1999 roku zasłynął kreacją w filmie „Fight Club” Davida Finchera, gdzie wystąpił obok Heleny Bohnam – Carter i Brada Pitta. Aktorzy zaprzyjaźnili się – Norton był jednym z nielicznych wybrańców zaproszonych na jego ślub z Jennifer Aniston.

W 2000 roku zadebiutował jako reżyser, producent i współscenarzysta filmu „Zakazany owoc” („Keeping the Faith”). W następnym roku partnerował prawdziwym legendom kina - Robertowi de Niro i Marlonowi Brando w filmie „Rozgrywka”. Rok 2002 przyniósł z kolei występy w takich filmach jak „Frida” (obok swojej ówczesnej partnerki życiowej, Salmy Hayek), „25 godzina” Spike’a Lee, czy „Czerwony smok” (prequel słynnego „Milczenia owiec” i „Hannibala”).

W 2003 roku wystąpił obok Charlize Theron w filmie „Włoska robota”.* Po dwuletniej przerwie zagrał w epickim dziele Ridleya Scotta „Królestwo niebieskie”* (2005), a w 2006 roku wystąpił w tytułowej roli w filmie „Iluzjonista” (obok Jessiki Biel). W 2006 roku wziął udział (wraz z Bradem Pittem) w zdjęciach do 10-odcinkowego miniserialu dla National Geographic oraz w zdjęciach do filmu „Duma i chwała”, gdzie zagrał razem z Colinem Farrellem.

W 2008 roku zagrał tytułową rolę w filmie "Incredible Hulk". W tym samym roku widzieliśmy go w "W cieniu chwały". W 2009 roku zagrał w dwóch obrazach: w "Co w trawce piszczy?" oraz "Było sobie kłamstwo". W 2010 roku towarzyszył aktorce Milli Jovovich w dramacie "Stone".

Z zamiłowania jest muzykiem, w 1998 roku wystąpił nawet na jednym z koncertów grupy Hole, której liderką była jego ówczesna partnerka, wdowa po legendarnym Kurcie Cobainie – Courtney Love.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d407kam
d407kam
d407kam