Trwa ładowanie...
d3lh6zk

Francis Ford Coppola

Najnowsze informacje
4.9
(49 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Detroit, Michigan, USA

Reżyser:
Scenarzysta:
Filmografia:
d3lh6zk

Znanym na całym świecie reżyser, producent i scenarzysta oraz laureatem pięciu Oscarów. Przez magazyn Enterainment Weekly został wybrany 21 najlepszym twórcą filmowym wszech czasów. W świcie showbiznesu postrzegany jest na równi ze Spielbergiem i Lucasem (który utrzymuje że postać Hana Solo z sagi ‘Gwiezdnych Wojen’ wzorował właśnie na nim). Dzięki jego filmom aż dwunastu różnych aktorów zdobyło Oscara. Prywatnie Francis Ford jest ojcem reżyserki Sophi Coppoli oraz wujkiem Nicolasa Cage’a.

Francis Ford Coppola urodził się w 1939 roku w rodzinie sławnego amerykańskiego kompozytora i muzyka oraz włoskiej aktorki. Wybitny reżyser przyszedł na świat w Detroit a dorasta we włoskiej dzielnicy Nowego Jorku. Naukę pobierał w wojskowej szkole Cornwell oraz w liceum Great Neck w New Jersey.

W 1955 r. rozpoczął studia w dziedzinie sztuki dramatycznej w Hofstra College. Jako student był bardzo aktywny, pisał scenariusze komedii muzycznych i inscenizował spektakle teatralne. Publikował również drobne prace literackie oraz założył pracownię filmową.

W 1959 r. rozpoczął kolejne studia, tym razem na wydziale filmowym University of Kalifornia. Jeszcze zanim ukończył naukę został asystentem Rogera Cormana, niezależnego producenta i realizatora niskobudżetowych produkcji. Młody Copolla zajmował się wówczas dźwiękiem, pisaniem dialogów i produkcją. . Ostatecznie, spróbował również swoich sił jako reżyser - pierwszym nakręconym przez niego filmem fabularnym był „Dementia 13”.

W ciągu kolejnych czterech lat Coppola <b.zaangażowany był w opracowywanie scenariuszy i adaptacje tekstów na potrzeby filmu. Przy jego współudziale powstały wówczas „This Property Is Condemned”, „Reflections ic a Golden Eye” oraz scenariusze do „Is Paris Burning?” i „Patton”. Ten ostatni film przyniósł reżyserowi Oscara (wraz z Edmundem H. Northem) za najlepszy scenariusz będący adaptacją. W 1966 roku powstał drugi film w reżyserii Coppoli - "You're a Big Boy Now", dzięki któremu jego* autor uzyskał tytuł magistra sztuk pięknych na UCLA*. Kolejne tytuły to "Finian's Rainbow" i "The Rain People".

W 1969 roku Coppola wraz z Georgem Lucasem założyli niezależną firmę producencką - American Zentrope, z siedzibą w San Francisco. Przy jej udziale powstały dwa filmy Lucasa: "THX-1138" oraz "American Graffiti".

Przełomowym rokiem był dla reżysera 1971. Wtedy to właśnie powstała pierwsza część trylogii "Ojciec chrzestny", która okazała najlepszym filmem sezonu i przyniosła jego autorowi, wspólnie z pisarzem Mario Puzo, kolejnego Oscara za scenariusz. Obraz wyróżniono również tą prestiżową nagrodą jako najlepszy film roku oraz za najlepszą reżyserię.

Wielkie przedsięwzięcia autorstwa Coppoli to scenariusz do filmu "Wielki Gatsby" oraz nakręcony w 1974 roku "The Conversation", uhonorowany Złotą Palmą w Cannes. W tym samym roku kolejna cześć "Ojca chrzestnego" zdobyła siedem Oscarów, z czego trzy przypadły samemu Coppoli- producent, reżyser i autor scenariusza. Po zakończeniu tych projektów, reżyser rozpoczął pracę nad "Czasem Apokalipsy", który w 1979 roku zdobył kolejną Złotą Palmę W Cannes oraz dwie nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej.

W tym roku powstał również "The Black Stallion" - Coppola był kierownikiem produkcji. W tym charakterze pracował również przy "Kagemusha", Akiro Kurosawy, "Mishima: A Life in four Chapters" Paula Schradera (wraz z Georgem Lucasem) "The Escape Artist", "Hammet", "Don Juan DeMarco", "Tajemniczy ogród", "The Blak Stallion Returns" i wielu innych. W 2007 roku wyreżyserował film "Młodość stulatka", a dwa lata później "Tetro". W 2011 roku był producentem wykonawczym filmu "W drodze".

Francis Ford Coppola poza pięcioma statuetkami może poszczycić się dziesięcioma nominacjami do tej zaszczytnej nagrody. Dwa z jego filmów zdobyły Złotą Palmę na Festiwalu w Cannes. Jego najdoskonalsze osiągnięcia reżyserskie to: trylogia "Ojciec chrzestny", "Czas Apokalipsy", "One From The Heart", "Peggy Sue wyszła za mąż", "Outsiderzy", "Rumble Fish", "Cotton Club", "Gardens of Stone", "Drakula" oraz "The Rainmaker".

Francis Ford Coppola ma czwórkę dzieci: Gian-Carlo Coppola, Mary Coppola, Sofia Coppola i Roman Coppola. Sofia poszła w ślady ojca i została reżyserem i scenarzystką.

Zobacz: Oscary 2017

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lh6zk
d3lh6zk
d3lh6zk