Trwa ładowanie...
d49nihd

Funny Games (1997)

Najnowsze informacje
4.2
(65 głosów)
Oceń:
Funny Games - trzyosobowa rodzina spotyka na swej drodze dwóch sadystycznych psychopatów.
d49nihd

Funny Games – opis

Funny Games to thriller z 1997 roku, którego reżyserem jest Michael Haneke. Film został odtworzony podczas Festiwalu Filmowego w Cannes w 1997 roku. Michael Haneke chciał nakręcić film w Stanach Zjednoczonych, ale ze względów praktycznych musiał zdjęcia przenieść do Austrii (Wiednia).

Bohaterem filmu Funny Games jest młode małżeństwo wraz z synkiem. Anna, Georg i Georgie zamierzają odpocząć od miejskiego gwaru, w tym celu przyjeżdżają do jednorodzinnego domku nad jeziorem. Kiedy Georg i Georgie wodują żaglówkę, do Anny przychodzi znajomy sąsiadów, Peter, i prosi o pożyczenie kilku jajek. Następnie dołącza do niego jego kolega Paul. Mężczyźni zachowują się dosyć dziwnie. Zaczynają być agresywni, znęcają się psychicznie i fizycznie nad trójką przyjezdnych. Okazują się być zdegenerowanymi psychopatami, którzy biorą całą rodzinę w niewolę, poddając ją coraz okrutniejszym „zabawom”.

Funny Games – ciekawostki

W 2007 roku Michael Haneke stworzył wersję amerykańską filmu Funny Games z inną obsadą, głównie amerykańską.

W filmie Funny Games często zacierana jest granica między fikcją a rzeczywistością. Widz może odnieść wrażenie, że uczestniczy w grze. Można to odczuć zwłaszcza w scenie, w której jeden z bandytów cofa taśmę i zwraca się bezpośrednio do odbiorców – widowni. Ponadto reżyser zastosował tutaj zabieg nazwany „zburzeniem czwartej ściany”, polegający na tym, że aktor grający w filmie zwraca się bezpośrednio do widza, ponieważ jest świadomy jego obecności. W Funny Games jeden z oprawców mruga w stronę kamery, twórcy filmu chcą w ten sposób pokazać widzowi, że sceny w filmie są wyłącznie fikcją.

Reżyser Funny Games Michael Haneke podczas realizacji filmu zaznaczył, że jeśli produkcja odniesie sukces, to będzie to efektem niezrozumienia przesłania.

Początkowo rola Anny była przeznaczona dla Isabelle Huppert, ale aktorka odmówiła wzięcia udziału w filmie.

Podczas projekcji filmu w Cannes w 1997 roku, niektórzy z widzów, w tym paru krytyków filmowych, byli tak zszokowani, że opuścili seans.

Ulrich Mühe i Susanne Lothar, którzy wcielają się w postaci ojca i matki, w prywatnym życiu byli parą, aż do śmierci Mühe'a w 2007 roku.

Funny Games – wyróżnienia

Reżyser filmu Funny Games zdobył nominacje do Złotej Palmy w Cannes oraz Złotego Kłosa podczas MFF w Valladolid. Ponadto, podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Chicago film Funny Games został nominowany do nagrody Gold Hugo, natomiast reżyser otrzymał nagrodę Silver Hugo.

Funny Games (1997)
Tytuł oryginalny

Funny Games

Gatunek

dramat

Kraj produkcji

Austria

Rok produkcji

1997

Data światowej premiery

14.05.1997

Data polskiej premiery

20.03.1998

Czas trwania

108 min.

Reżyser
Muzyka
Scenarzysta
Obsada
d49nihd

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49nihd
d49nihd
d49nihd