Trwa ładowanie...
d23roap

George Lucas

Najnowsze informacje
4.7
(43 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Modesto, Kalifornia, USA

Reżyser:
Scenarzysta:
Filmografia:
d23roap

Popularny całym świecie reżyser amerykański. Najbardziej znany jest jako twórca sagi "Gwiezdnych wojen" i współtwórca i producent serii filmów o przygodach Indiany Jonesa.<br.
George Lucas urodził się 14 maja 1944 roku w Modesto w stanie Kalifornia.

W wieku lat kilkunastu zamierzał zostać kierowcą rajdowym. Poważny wypadek samochodowy, tuż przed ukończeniem szkoły średniej sprawił, że zmienił plany życiowe. Jako student kierunku filmowego na University of Southern California zdobył główna nagrodę na amerykańskim festiwalu filmów studenckich w 1968 roku za film THX-1138: 4EB (Electronic Labirynth). W tym czasie otrzymał również stypendium z wytwórni Warner Bros. i został asystentem Francisa Forda Coppoli. Wkrótce zaprzyjaźnił się z Coppolą i obaj utworzyli własną wytwórnią American Zoetrope w 1969. Pierwszym filmem tej wytwórni była długometrażowa wersja "THX 1138". W 1971 roku George Lucas założył swoją wytwórnię Lucasfilm Ltd. W 1973 roku napisał scenariusz i wyreżyserował film "American Graffiti", który otrzymał 5 nominacji do Oscara i zdobył nagrodę Golden Globe.

Jednak Lucas najbardziej znany jest jako twórca sagi "Gwiezdnych wojen" i współtwórca i producent serii filmów o przygodach Indiany Jonesa, a także szef Lucasfilm Ltd. i LucasArts Entertainment Company LLC.

Sława Lucasa rozpoczęła się w 1977 roku, gdy wyreżyserował Gwiezdne wojny. Film, oparty na oryginalnym scenariuszu, Lucasa, pobił wszelkie ówczesne rekordy kasowe i zdobył siedem Oscarów.
Lucas był współautorem scenariuszy Imperium kontratakuje i Powrotu Jedi, przy których sprawował także funkcję producenta wykonawczego. W roku 1980 był współautorem scenariusza i producentem wykonawczym Poszukiwaczy zaginionej arki, filmu wyreżyserowanego przez Stevena Spielberga, który zdobył pięć Oscarów.
Był także współkierownikiem produkcji i autorem noweli filmowej do filmu Indiana Jones i Świątynia Zagłady, który otrzymał dwie nominacje i Oscara za efekty.

W roku 1986 Lucas pełnił funkcję producenta wykonawczego przy zrealizowanym na zlecenie Disneylandu trójwymiarowym filmie fantastyczno-muzycznym "Captain Eo" w reżyserii Francisa Coppoli, w którym wystąpił Michael Jackson. Opracował także koncepcję tzw. Star Tours, jednej z największych atrakcji Disneylandów.
Lucas był autorem oryginalnej noweli filmowej i producentem wykonawczym filmu "Willow" w reżyserii Rona Howarda, który wszedł na ekrany w roku 1988 i otrzymał trzy nominacje do Oscara.

Lucas był autorem noweli filmowej i producentem wykonawczym serialu TV "Kroniki młodego Indiany Jonesa", którego premiera odbyła się w roku 1992. Serial wyróżniono nagrodą Banff Award dla najlepszego serialu odcinkowego, Złotym Globem dla najlepszego serialu dramatycznego, nagrodą Angel Award za wartości artystyczne, 12 Emmy i 26 dalszymi nominacjami do tej nagrody.

Dla upamiętnienia dwudziestej rocznicy premiery "Gwiezdnych wojen", która przypadła na rok 1997, Lucas ponownie wprowadził na ekrany trylogię, tym razem w bliższej jego artystycznym zamierzeniom Wersji Specjalnej. "Gwiezdne wojny", "Imperium kontratakuje" i "Powrót Jedi" weszły na ekrany kin w odrestaurowanych kopiach z cyfrowo zmiksowaną ścieżką dźwiękową, z nowymi scenami i wzbogaconymi efektami specjalnymi.

W 1999 roku George Lucas powrócił na wielki ekran z kolejnymi epizodami "gwiezdnej sagi". Był reżyserem, autorem scenariusza i producentem wykonawczym Mrocznego widma (1999), a w 2002 roku Ataku klonów. W 2005 roku wyreżyserował film "Gwiezdne wojny: Część III - Zemsta Sithów". W 2008 roku był producentem wykonawczym obrazu "Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki".

W ramach założonego w roku 1971 Lucasfilmu działa obecnie sześć firm: Lucasfilm Ltd., Lucas Online, LucasArts Entertainment Company LLC, Lucas Digital Ltd. LLC, Lucas Licensing Ltd. oraz Lucas Learning Ltd. Wokół Lucasfilmu skupiają się działania produkcyjne na potrzeby kina i telewizji oraz działania w ramach THX Group, która pracuje na rzecz poprawy warunków wyświetlania filmów w kinach i w ramach tzw. "kina domowego" oferując szereg specjalistycznych usług.

LucasArts jest wiodąca firmą w zakresie promowania produktów interaktywnych w świecie. Jej produkty zdobyły ponad 100 nagród przemysłu elektronicznego. Lucas Digital, w ramach którego działają Industrial Light & Magic oraz Skywalker Sound oferują produkcję efektów specjalnych i usługi postprodukcyjne w zakresie miksowania dźwięku producentom filmów fabularnych i reklamowych. Pracownicy ILM zdobyli 40 Oscarów, zrealizowane przez nich filmy wyróżniono 14 Oscarami za efekty specjalne, a ich samych - 14 nagrodami za osiągnięcia naukowe i techniczne. Pracowników Skywalker Sound uhonorowano 28 Oscarami za filmy, które wyróżniono 15 Oscarami za dźwięk i efekty dźwiękowe.

Lucas Licensing zajmuje się działaniami merchandisingowymi, a więc wdrażaniem produktów opartych na zrealizowanych przez Lucasfilm filmach kinowych i telewizyjnych. Lucas Learning zajmuje się programem "niepowszechnej edukacji" oferując atrakcyjne produkty interaktywne, które łączą walory edukacyjne z rozrywkowymi.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23roap
d23roap
d23roap