Trwa ładowanie...
d28nmq1

Gillian Anderson

Najnowsze informacje
4.7
(156 głosów)
Oceń:
d28nmq1

Amerykańska aktorka telewizyjna, filmowa i teatralna kojarzona przede wszystkim z rolą agentki FBI Dany Scully z bijącego rekordy popularności serialu „Z archiwum X”.

Urodziła się 9 sierpnia 1968 roku w Chicago. Większą część dzieciństwa spędziła w Wielkiej Brytanii, dokąd wyjechała wraz z rodzicami w wieku 2 lat. Była zbuntowaną nastolatką o silnej potrzebie ekspresji własnej osobowości, obracającą się w kręgach subkultury punkowej. Śpiewała nawet w kapeli rockowej i zasłynęła z tego, że na jeden z występów przyszła „ubrana” w bandaże.

To właśnie w tamtym czasie odkryła w sobie pasję aktorską, która zaprowadziła ją na studia dramatyczne na Uniwersytecie DePaul w Chicago. Tuż po ich ukończeniu, w 1991 roku zadebiutowała na scenie off- Broadwayu, a w 1992 roku po raz pierwszy wystąpiła na dużym ekranie w głównej roli w filmie „The Turning”.

* W 1993 roku nastąpił absolutny przełom w karierze Gillian – otrzymała ona główną rolę żeńską u boku Davida Duchovny’ego w popularnym serialu sci-fi „Z archiwum X”. Jako agentka FBI Dana Scully występowała aż do 2002 roku, zdobywając nagrodę Emmy (1993) i Złoty Glob (1997) oraz trzy dalsze nominacje do obu statuetek, nagrodę Saturna (1993) oraz sześć kolejnych nominacji i Blockbuster Entertainment Award w 1999 roku. Udział w serialu przyniósł aktorce ogólnoświatową rozpoznawalność i popularność. Na jego podstawie powstały również dwa film pełnometrażowe: „Z archiwum X: Pokonać przyszłość” (1998) i „The X – Files: The Truth” (2002).*

W międzyczasie pojawiała się również w filmach kinowych. W 1998 roku, już jako znana gwiazda telewizji wystąpiła w trzech komediowych produkcjach: „Potężny i szlachetny” z Sharon Stone, „Gra w serca” z Nastassją Kinski, Ellen Burstyn, Angeliną Jolie i Seanem Connerym oraz „Diabelna taksówka” z Julianne Moore i Johnem Cusackiem.

* Za rolę w melodramacie „Świat zabawy” (2000) Terence’a Davisa otrzymała nagrodę BIFA.*

Po kilku latach przerwy od występów zarówno na dużym, jak i małym ekranie, spowodowanej kryzysem po spadku popularności serialu „Z archiwum X”, powróciła w 2005 roku rolą w irlandzkim dramacie „The Mighty Celt” (Irlandzka Nagroda Publiczności), występem u Michaela Winterbottoma w biograficznym filmie „Tristram Shandy – wielka bujda” oraz kreacją w mini-serialu „Bleak House” (Broadcasting Press Guild Award, nominacja do Emmy, Złotego Globu i nagrody BAFTA TV).

Rok 2006 to występ w głośnym filmie „Ostatni król Szkocji” z Forestem Whitekarem i Jamesem McAvoyem, a 2007 – rola w thrillerze „W odwecie” z Dannym Dyerem.

Ostatnimi produkcjami z jej udziałem była komedia „How to Lose Friends & Alienate People” (2008) z Kirsten Dunst i Jeffem Bridgesem oraz kinowa kontynuacja telewizyjnego przeboju „Z archiwum X: Chcę wierzyć” w reżyserii Chrisa Cartera.

Swego czasu wystąpiła w teledysku grupy Bree Sharp „David Duchovny why don't you love me”.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28nmq1
d28nmq1
d28nmq1