Trwa ładowanie...
d4ard73

Glenne Headly

Najnowsze informacje
4.2
(6 głosów)
Oceń:
d4ard73
hollywood.com
Źródło: hollywood.com

Glenne Headly - życiorys

Glenne Headly to amerykańska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna. Urodziła się 13 listopada 1955 roku w New London w stanie Connecticut. Pierwsze lata życia spędziła pod opieką matki w San Francisco i babci w Lansford w Pensylwanii. W pierwszych latach szkoły podstawowej przeprowadziła się do matki mieszkającej w wiosce Greenwich i prowadziła tu bogate życie kulturalne. Glenne Headly uczyła się baletu w szkole baletowej Roberta Joffrey'a i tańca nowoczesnego w szkole Marthy Graham. W Nowym Jorku uczęszczała do szkół publicznych, w tym do P.S. 41, gdzie znalazła się w klasie dla dzieci intelektualnie utalentowanych. To tutaj jeden z nauczycieli wprowadził ją w pracę u Jacques'a Cousteau'a w klasie oceanograficznej, co spowodowało, że zainteresowała się tą tematyką. Następnie rozpoczęła naukę w High School of Performing Arts specjalizującej się w dramacie i ukończyła ją z wyróżnieniem. Zamiast kontynuować naukę sztuki dramatycznej, Glenne Headly uczęszczała do małej amerykańskiej uczelni w Szwajcarii, w której ukończyła studia licencjackie. Zaraz potem, przeprowadziła się do Nowego Jorku. Postanowiła znaleźć pracę, w ciągu dnia pracowała jako kelnerka, co pozwoliło jej wieczorami i nocami grać w teatrze za darmo bądź za niewielkim wynagrodzeniem. Kolejnym etapem życia Glenne Headly była przeprowadzka do Chicago, gdzie dołączyła do "New Works Ensemble" w teatrze St. Nicholas. Ostatecznie została obsadzona w produkcji teatru Goodman - Curse of the Starving Class w reżyserii Roberta Fallsa z udziałem Johna Malkovich'a.

Glenne Headly – kariera zawodowa

Po zagraniu w Curse of the Starving Glenne Headly otrzymała propozycję dołączenia do grupy teatru Steppenwolf. Pojawiła się też w kilku innych produkcjach. Glenne Headly otrzymała kartę Actors' Equity kiedy zagrała w letniej produkcji Charley's Aunt i dołączyła do SAG, kiedy Arthur Penn napisał dla niej rolę w swoim filmie Four Friends (Czworo przyjaciół).

W 1982 roku poślubiła Johna Mlkovich'a i przeprowadziła się z nim do Nowego Jorku. Wkrótce potem zastąpiła Ellen Barkin w Extremities z Susan Sarandon. Później pojawiła się w The Philanthropist. W Nowym Jorku zagrała w Balm in Gilead z kolegami z teatru Steppenwolf oraz w Arms and the Man z Kevinem Kline i Raul Julia.

W latach 1988-1995 pojawiła się w kilku produkcjach: Making Mr. Right (Mężczyzna idealny), Paperhouse (Dom na papierze), Seize the Day (Chwytaj dzień) i Nadine. Rolą, która zapoczątkowała jej karierę filmową była rola w Dirty Rotten Scoundrels (Parszywe dranie - 1988) u boku Steve Martin i Michael Caine. Glenne Headly została nazwana najbardziej obiecującą nową aktorką. Nastepnie została obsadzona przez Warrena Beatty w Dick Tracy jako Tess Trueheart. Później można było ją zobaczyć u boku Demi Moore i Bruce'a Willisa w Mortal Thoughts (Motywy zbrodni) w reżyserii Alana Rudolpha. W 1988 roku rozwiodła się z Johnem Malkovichem. W 1992 roku pojechała do Kanady, by wziąć udział w małej produkcji Ordinary Magic z Ryanem Reynoldsem. Spotkała tam swojego przyszłego męża Byrona McCullocha, którego poślubiła 25 sierpnia 1993 roku.

W latach 1995-2004 pojawiła się w takich produkcjach, jak Mr. Holland's Opus (Symfonia życia), Sgt. Bilko (Sierżant Bilko), What's the Worst That Could Happen? (Sądny dzień), Breakfast of Champions (Śniadanie mistrzów), Around the Bend (Na zakręcie), 2 Days in the Valley (Dwa dni z życia doliny), Winchell, And the Band Played On (A orkiestra grała dalej) , Pronto (Wakacje gangstera), My Own Country (Moja własna ojczyzna) i Women Vs. Men (Kobiety kontra mężczyźni). W latach 1998–1999 grała w serialu Encore! Encore! (Brawo, bis!), z udziałem Nathan Lane i Joan Plowright. Ponadto,
Można było ją podziwiać jako dr Abby Keaton w serialu ER (Ostry dyżur) w latach 1996-1997 oraz jako Karen - żonę Leland Stottlemeyer w Monku w latach 2003-2004.
W 2004 wcieliła się w postać matki postaci granej przez Lindsay Lohan w Confessions of a Teenage Drama Queen (Wyznania małoletniej gwiazdy). Ostatnio pojawiła się także w filmach: The Amateurs (2005), The Namesake (Imiennik - 2006), Comeback Season (Czas na rewanż - 2006), Kit Kittredge: An American Girl (Kit Kittredge - amerykańska dziewczyna - 2008), The Joneses (Niedościgli Jonesowie - 2009), and Don Jon (2013). W 2016 roku mogliśmy ją podziwiać w filmie Strange Weather.

Glenne Headly i Ed Begley Jr. zostali wyznaczeni do głównych ról obok Josha Hutchersona w filmie Future Man.
Glenne Headly była członkiniąThe Steppenwolf Theatre Company od 1979 do 2005 roku. Zrobiła przerwę od ról teatralnych do 1999 roku, kiedy to zagrała u boku Miranda Richardson w spektaklu Aunt Dan & Lemon. W 2003 roku, Glenne Headly pojawiła się w The Guys razem z David Hyde Pierce. Można ją było zobaczyć także w produkcjach Malkovicha Arms and the Man.

Glenne Headly – nagrody i wyróżnienia

Glenne Headly jest zdobywczynią Theatre World Awards i czterech nagród Joseph Jefferson Awards. Została także dwukrotnie nominowana do Primetime Emmy Awards.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ard73
d4ard73
d4ard73