Trwa ładowanie...
d3eb2iv

Haley Joel Osment

Najnowsze informacje
4.6
(210 głosów)
Oceń:
d3eb2iv

Amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Przełomową rolą w jego karierze był występ w „Szóstym zmyśle”. Rola ta jest uznawana za jedną z najwybitniejszych kreacji dziecięcych w historii kina.

Haley Joel Osment urodził się 10 kwietnia 1988 roku w Los Angeles. Matka aktora, Theresa Osment (z domu Seifert) była nauczycielką, natomiast ojciec Eugene był mało popularnym, niedocenionym aktorem serialowym. Kiedy na małego Haleya w supermarkecie zwrócił uwagę jeden z producentów, ojciec od razu przelał na syna swoje wszystkie aspiracje zawodowe i został jego agentem.

Pięcioletniego Haleya angażowano do występów w reklamówkach telewizyjnych. Jako sześciolatek zagrał Forresta Gumpa jr. w kultowym filmie ‘Forrest Gump’ (1994), za co otrzymał nagrodę przyznawaną młodym, obiecującym artystom przez amerykańskich krytyków. Kolejne role przynosiły pochwały i zachwyty nad jego talentem i niespotykaną wrażliwością.

Po filmie 'Szósty zmysł' (1999) w reżyserii M. Night Shyamalan, Haley stał się prawdziwą gwiazdą na całym świecie. Na przesłuchaniu do filmu młody aktor zjawił się w eleganckich spodniach i białej koszuli ze sztywnym kołnierzykiem. Jego perfekcja i opanowanie przekonały wszystkich, że to on powinien zagrać w filmie. W krótkim czasie w samych tylko Stanach obraz ten zarobił prawie 300 milionów dolarów. Ta rola nie bez przyczyny przyniosła mu również nominację do Oscara oraz Złotego Globu i jest uznawana za jedną z najwybitniejszych kreacji dziecięcych w historii kina. Później jego kariera błyskawicznie wystartowała tylko po to, by przedwcześnie się wypalić.

Aktor wystąpił również w Polsce, w filmie "Boże Skrawki" (2001) Jurka Bogajewicza wraz z Olafem Lubaszenką, Małgorzatą Foremniak, Andrzejem Grabowskim i Willem Defoe.Osment zagrał jeszcze w takich hitach jak: ‘A.I. Sztuczna inteligencja’ (2001) Stevena Spielberga i ‘Podaj dalej’ (2000) z Kelvinem Spacey i Helen Hunt. Później zniknął z dużego ekranu. Haley bez większego sukcesu pojawił się jeszcze w 2002, 2003 i 2007 roku w mało popularnych produkcjach lub też w takich, które nie mogą się poszczycić zbyt wysokim poziomem artystycznym: ‘Country miśki’, ‘Wakacie Waltera’ i ‘Truth & Treason’.

W 2006 roku nastąpił szok wśród wszystkich fanów - Haley Joel Osment został zatrzymany za jazdę po pijanemu i posiadanie narkotyków. W lipcu 2006 roku 18-letni aktor złamał żebro w wypadku samochodowym, który spowodował prowadząc pod wpływem alkoholu. Został wówczas aresztowany także za posiadanie marihuany.

Sąd skazał aktora na trzy lata pozbawienia wolności w zawieszeniu.W tym czasie musiał ponadto spędzić co najmniej 60 godzin na odwyku alkoholowym. Sędzia nakazał mu również uczestnictwo w 26 spotkaniach anonimowych alkoholików w ciągu późniejszych 6 miesięcy. Od tamtej pory Osment tłumaczy w wywiadach, że była to najlepsza rzecz jaka mu się w życiu przytrafiła. Gdyby nie ten wypadek, pewnie do dziś by nadużywał narkotyków i alkoholu, a każdy wie jak to może się skończyć.

Od 2008 roku Osment występuje na Broadwayu i studiuje na Uniwersytecie Tisch School of the Arts w Nowym Jorku. Haley Joel jest znakomitym golfistą, grał dla drużyny USA w All-Star Cup 2005, w turnieju z Michaelem Douglasem. W 2009 roku aktor dołączył do obsady komedii "Sex Ed". Film przedstawia historię absolwenta college'u, którego marzeniem jest posada nauczyciela matematyki.

Jego młodszą siostrą jest Emily Osment, amerykańska aktorka filmowa i piosenkarka.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3eb2iv
d3eb2iv
d3eb2iv