WP

Hank Azaria - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
WP

Wielokrotnie nagradzany aktor o wszechstronnym talencie. Podkłada głos pod kilka postaci w "Simpsonach", za co otrzymał trzy statuetki Emmy. Ostatnio można było go usłyszeć na dużym ekranie w "Simpsonach: wersji kinowej" ("The Simpson"s Movie"). Podłożył także głos pod nietoperza Bartoka w "Anastazji" ("Anastasia"), za co otrzymał Annie Award. Za rolę Agadora Spartakusa z "Klatki dla ptaków" ("Birdcage") Mike"a Nicholsa nominowano go do Screen Actors Guild Award.

Hank Albert Azaria urodził się 25 kwietnia 1964 roku w Forest Hills w Nowym Jorku w USA. Aktorstwa uczył się m.in. w Amerykańskiej Akademii Sztuk Dramatycznych w Nowym Jorku. W latach 1981-1985 studiował na Tufts University w Medford w stanie Massachusetts.

Studiował w prestiżowej American Academy of Dramatic Arts in New York, zagrał Hamleta w "Rosencrantz and Guildenstern Are Dead" na Columbia University. Kontynuował studia na Tufts University (zagrał między innymi w "Uncle Vanya," "The Merchant of Venice," "The Ballad of the Sad Café" i "The Dumb Waiter." )

Po przeprowadzce do Los Angeles kształcił się pod okiem Roya Londona (wystąpił także w dokumencie "Special Thanks to Roy London", który miał swoją premierę w 2005 na Tribeca Film Festival.). Występował w lokalnych klubach komediowych, napisał "An Evening on Thin Ice", które wystawiono w Theatre-Theatre. Azaria otrzymał także Dramalogue Award za występ w "Conspicuous Consumption".

Na koncie ma role w takich filmach, jak "Gazu mięczaku, gazu"("Run, Fat Boy, Run"),"Zabawy z piłką" (Dodgeball: A True Underdog Story"),"Epitafium"("Eulogy"), "Nadchodzi Polly" ("Along Came Polly"), "Pierwsza strona"("Shattered Glass"), "Szczekać na świat" ("Bark"), "Ulubieńcy Ameryki" ("America's Sweethearts"), "Cradle Will Rock", "Super-bohaterowie" ("Mystery Men"), "Mystery, Alaska", "Godzilla", "Wielkie nadzieje"("Great Expectations"), "Celebrity", "Quiz Show", "Gorączka"("Heat"),"Zabijanie na śniadanie"("Grosse Point Blank"),"Koniec niewinności"("Now and Then"), czy "Pretty Woman".

WP

W 2004 roku był współtwórcą scenariusza, producentem, reżyserem i gwiazdą filmu "Nobody"s Perfect", który miał premierę na Festiwalu Filmowym w Sundance i otrzymał nagrodę na U.S. Comedy Arts Festival w Aspen (Kolorado).

Wyprodukował i zagrał w dobrze przyjętym przez krytykę serialu "Huff", który ma na koncie siedem nominacji do nagrody Emmy. Sam Azaria został nominowany do Emmy i SAG. Nagrodzono go Emmy za rolę w filmie telewizyjnym "Wtorki z Morrie"em" ("Tuesdays with Morrie"); nominowano za gościnny udział w "Przyjaciołach"("Friends"; wcielił się w Davida, chłopaka Phoebe) i w "Szaleję za tobą" ("Mad About You"). Na małym ekranie można było go oglądać także w filmie stacji CBS "Ocalić Nowy Jork" ("Fail-Safe") i mini-serialu "Powstanie" ("Uprising").

Azaria od niedawna znowu grywa na Broadwayu - wystąpił w "The Farnsworth Invention" Aarona Sordina, a także musicalu "Spamalot" Mike'a Nicholsa(za rolę Lancelota otrzymał nominację do Tony Award). W 2003 roku wystąpił w "Sexual Perversity in Chicago" w London"s Comedy Theatre (zagrał tam u boku Matthew Perry"ego i Minnie Driver).

W 1997 roku Hank Azaria zaręczył się z Helen Hunt, którą poznał na planie filmu "Szaleję za tobą". 17 lipca 1999 para wzięła ślub. Małżeństwo trwało jednak bardzo krótko, zaledwie półtora roku.

Data urodzenia

25.04.1964

Miejsce urodzenia

Nowy Jork, Nowy Jork, USA

Filmografia

Happy Feet: Tupot małych stóp 2 3D (Sven)

Ulubieńcy Ameryki

Strażnicy marzeń (Dżin)

Lovelace (Jerry Damiano)

Nadchodzi Polly

Cradle Will Rock

Anastazja

Gorączka / Heat (1995) (Alan Marciano)

Celebrity

Godzilla

Klatka dla ptaków (Agador)

Quiz Show (Albert Freedman)

Zabawy z piłką (młody Patches O'Houlihan)

Smerfy 2 (Gargamel)

Free agents (Alex)

Grand, The (Mikey)

Huff (Craig 'Huff' Huffstodt)

Miłość i inne używki (dr Knight)

Smerfy 3D (Gargamel)

Year One, The (Abraham)

Noc w Muzeum 2 (Kahmunrah / The Thinker / Abe Lincoln)

Gazu mięczaku gazu (Whit)

Simpsonowie - wersja kinowa

Chłodny odcień błękitu (Buzz)

Szczek! (Sam)

Wielkie nadzieje (1998) (Walter Plane)

Pierwsza strona (Michael Kelly)

WP
WP
WP