Trwa ładowanie...
d2hedoy

Hank Azaria

Najnowsze informacje
4.5
(8 głosów)
Oceń:
d2hedoy

Wielokrotnie nagradzany aktor o wszechstronnym talencie. Podkłada głos pod kilka postaci w "Simpsonach", za co otrzymał trzy statuetki Emmy. Ostatnio można było go usłyszeć na dużym ekranie w "Simpsonach: wersji kinowej" ("The Simpson"s Movie"). Podłożył także głos pod nietoperza Bartoka w "Anastazji" ("Anastasia"), za co otrzymał Annie Award. Za rolę Agadora Spartakusa z "Klatki dla ptaków" ("Birdcage") Mike"a Nicholsa nominowano go do Screen Actors Guild Award.

Hank Albert Azaria urodził się 25 kwietnia 1964 roku w Forest Hills w Nowym Jorku w USA. Aktorstwa uczył się m.in. w Amerykańskiej Akademii Sztuk Dramatycznych w Nowym Jorku. W latach 1981-1985 studiował na Tufts University w Medford w stanie Massachusetts.

Studiował w prestiżowej American Academy of Dramatic Arts in New York, zagrał Hamleta w "Rosencrantz and Guildenstern Are Dead" na Columbia University. Kontynuował studia na Tufts University (zagrał między innymi w "Uncle Vanya," "The Merchant of Venice," "The Ballad of the Sad Café" i "The Dumb Waiter." )

Po przeprowadzce do Los Angeles kształcił się pod okiem Roya Londona (wystąpił także w dokumencie "Special Thanks to Roy London", który miał swoją premierę w 2005 na Tribeca Film Festival.). Występował w lokalnych klubach komediowych, napisał "An Evening on Thin Ice", które wystawiono w Theatre-Theatre. Azaria otrzymał także Dramalogue Award za występ w "Conspicuous Consumption".

Na koncie ma role w takich filmach, jak "Gazu mięczaku, gazu"("Run, Fat Boy, Run"),"Zabawy z piłką" (Dodgeball: A True Underdog Story"),"Epitafium"("Eulogy"), "Nadchodzi Polly" ("Along Came Polly"), "Pierwsza strona"("Shattered Glass"), "Szczekać na świat" ("Bark"), "Ulubieńcy Ameryki" ("America's Sweethearts"), "Cradle Will Rock", "Super-bohaterowie" ("Mystery Men"), "Mystery, Alaska", "Godzilla", "Wielkie nadzieje"("Great Expectations"), "Celebrity", "Quiz Show", "Gorączka"("Heat"),"Zabijanie na śniadanie"("Grosse Point Blank"),"Koniec niewinności"("Now and Then"), czy "Pretty Woman".

* W 2004 roku był współtwórcą scenariusza, producentem, reżyserem i gwiazdą filmu "Nobody"s Perfect"*, który miał premierę na Festiwalu Filmowym w Sundance i otrzymał nagrodę na U.S. Comedy Arts Festival w Aspen (Kolorado).

Wyprodukował i zagrał w dobrze przyjętym przez krytykę serialu "Huff", który ma na koncie siedem nominacji do nagrody Emmy. Sam Azaria został nominowany do Emmy i SAG. Nagrodzono go Emmy za rolę w filmie telewizyjnym "Wtorki z Morrie"em" ("Tuesdays with Morrie"); nominowano za gościnny udział w "Przyjaciołach"("Friends"; wcielił się w Davida, chłopaka Phoebe) i w "Szaleję za tobą" ("Mad About You"). Na małym ekranie można było go oglądać także w filmie stacji CBS "Ocalić Nowy Jork" ("Fail-Safe") i mini-serialu "Powstanie" ("Uprising").

* Azaria od niedawna znowu grywa na Broadwayu - wystąpił w "The Farnsworth Invention" Aarona Sordina, a także musicalu "Spamalot" Mike'a Nicholsa(za rolę Lancelota otrzymał nominację do Tony Award).* W 2003 roku wystąpił w "Sexual Perversity in Chicago" w London"s Comedy Theatre (zagrał tam u boku Matthew Perry"ego i Minnie Driver).

W 1997 roku Hank Azaria zaręczył się z Helen Hunt, którą poznał na planie filmu "Szaleję za tobą". 17 lipca 1999 para wzięła ślub. Małżeństwo trwało jednak bardzo krótko, zaledwie półtora roku.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hedoy
d2hedoy
d2hedoy