Trwa ładowanie...
dfbz6kf

Hugh Jackman

Najnowsze informacje
4.6
(521 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Sydney, Australia

Filmografia:
dfbz6kf

Aktor australijski i amerykański pochodzenia brytyjskiego. Urodził się 12 października 1968 roku w Sydney w Australii. Zanim zaczął studia na kierunku aktorskim Western Australian Academy of Performing Arts, był już magistrem dziennikarstwa Uniwersytetu Technologicznego w Sydney.

Pierwszym istotnym występem aktora była główna rola przystojnego więźnia w serialu telewizji australijskiej „Corelli” (1995), gdzie trafił po tym, jak odrzucił rolę w jednej z najpopularniejszych na kontynencie oper mydlanych „Neighbours”.

Na planie spotkał swoją przyszłą żonę, aktorkę Deborrę-Lee Furness. Ich serialowy romans szybko przerodził się w realny, zakończony małżeństwem. Później wystąpił gościnnie jeszcze w kilku australijskich produkcjach telewizyjnych oraz miał okazję nabyć doświadczenia jako gospodarz programu rozrywkowego.

Jako aktor uzdolniony muzycznie, w kolejnych latach wziął udział w trzech musicalach. W Australii były to „Piękna i Bestia” i „Bulwar zachodzącego słońca”, a na londyńskim West Endzie – musical „Oklahoma!” (1998). W 1999 wystąpił w komedii romantycznej „Bohater z okładki” oraz w dramacie „Królowie Erskineville”, co zapewniło mu nominację Australijskiego Instytutu Filmowego dla najlepszego aktora.

W 2000 roku zadebiutował w USA i to od razu w znaczącej roli w ekranizacji słynnego komiksu „X-Men” w reżyserii Bryana Singera, w którym wcielił się w postać Logana/Wolverine’a. Rola przyniosła mu rozpoznawalność i popularność zarówno wśród publiczności, jak i twórców.

Począwszy od 2000 roku rozwój jego kariery przybrał na intensywności. Nie było w tym nic dziwnego, bowiem z aparycją aktora nie trudno było ani o szybki rozgłos, ani o uwielbienie tłumów, szczególnie jeśli dojdzie do tego szczęście do występów w szeroko rozpowszechnianych filmach.

W 2001 roku wystąpił w dwóch komediach romantycznych: „Serce nie sługa” i „Kate i Leopold” z hollywoodzką „królową” gatunku - Meg Ryan (nominacja do Złotego Globu) oraz w filmie akcji „Kod dostępu” z Halle Berry i Johnem Travoltą. W 2003 roku powrócił do roli Wolverine’a w sequelu „X-Men 2”, zaś w 2004 przyszła kolejna, główna rola w następnej superprodukcji, tym razem z gatunku horroru fantasy, zatytułowanej „Van Helsing”. Aktor wystąpił tam w roli tytułowej, partnerując Kate Beckinsale.

W tym samym roku pojawił się mało znanym, krótkometrażowym filmie według scenariusza i w reżyserii żony „Standing Room Only” (2004) oraz w jego pełnometrażowej kontynuacji z 2005 roku „Stories of Lost Souls”, będącej koprodukcją argentyńsko-amerykańsko-brytyjsko-australijską, we współreżyserii żony, Deborry-Lee Furness.

Rok 2006 obfitował w wiele znaczących ról. Hackman zagrał główną rolę w „Źródle” Darrena Aronofsky’ego, obok Rachel Weisz, po raz trzeci wystąpił w sequelu „X-Men: Ostatni bastion”, zagrał obok Scarlett Johansson w głównej roli u Woody’ego Allena w komedii „Scoop- Gorący temat” oraz zmierzył się z Christianem Bale’em, jako iluzjonista w kostiumowym thrillerze „Prestiż” Christophera Nolana, gdzie ponownie spotkał się też z Johansson.

W 2009 roku mogliśmy oglądać aktora w roli Wolverine’a w wyłamującym się z serii filmie „X-Men Geneza: Wolverine” w reżyserii Gavina Hooda. Z kolei w 2011 roku zagrał w filmie "Giganci ze stali".

W latach 2004 i 2005 zasłynął jako prowadzący gali wręczania teatralnych nagród Tony, za co został odznaczony nagrodą Emmy (2005) oraz nominacją w kolejnym roku. W 2009 roku poprowadził 81. ceremonię wręczenia Oscarów.

Hugh Jackman od 1996 roku jest mężem Deborra-Lee Furness.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfbz6kf
dfbz6kf
dfbz6kf