Trwa ładowanie...
dxyeb6p

Ilona Łepkowska

Najnowsze informacje
3.7
(85 głosów)
Oceń:
dxyeb6p

Polska scenarzystka filmowa, autorka scenariuszy seriali telewizyjnych i pisarka. Autorka pomysłu, wiodąca autorka scenariusza i producent serialu „Barwy szczęścia” i „M jak miłość”. Królowa polskich seriali. Zdobywczyni Superwiktora. Dzięki niej powstały takie telewizyjne hity, jak: „Na dobre i na złe” i „Klan”.

Ilona Łepkowska urodziła się 11 lipca 1954 roku w Warszawie. W 1977 roku ukończyła Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. W 1982 ukończyła Zaoczne Studium Scenariuszowe przy PWSFTViT w Łodzi. Jako scenarzystka debiutowała w 1983 roku tekstem "Wakacje z Madonną". Film, którego reżyserem jest Jerzy Kołodziejczyk, przedstawiał miłosne i zawodowe doświadczenia młodych ludzi.

Dwa lata później Ilona Łepkowska pracowała przy serialu dla dzieci pt. "Kacperek" Ryszarda Zatorskiego, następnie wraz z Magdaleną Łazarkiewicz napisała scenariusz debiutanckiego filmu reżyserki pt.: "Przez dotyk" (1985). Obraz ten, otrzymał wiele krajowych i zagranicznych nagród (m.in. Grand Prix na Femmes Film Festival w Creteil oraz nagrodę dziennikarzy na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni).

Ogromny sukces odniosły jej scenariusze do komedii wyreżyserowanych przez Romana Załuskiego. Film "Och, Karol!" (1985), "Kogel-mogel" (1988) i "Galimatias, czyli kogel-mogel II" (1989) oraz "Komedia małżeńska" (1993). W 1994 roku Łepkowska napisała scenariusz telenoweli "Radio Romans", zaś wraz z Wojciechem Niżyńskim "Klan".

Ilona Łepkowska odniosła ogromny sukces adaptując na potrzeby kina popularną powieść Katarzyny Grocholi pt. "Nigdy w życiu". Komedia w reżyserii Ryszarda Zatorskiego, z Danutą Stenką w roli Judyty Kozłowskiej, była przebojem 2004 roku.

Rozpoczynając przed laty pracę przy najpopularniejszych dziś serialach: "Na dobre i na złe" oraz "M jak miłość” i odnosząc przy tym spektakularny sukces, ugruntowała swoją pozycję „królowej polskich seriali”.* W 2007 roku stworzyła kolejny serial, „Barwy szczęścia”. Rok później napisała scenariusz do komedii romantycznej pt. „Nie kłam, kochanie”.* W 2009 roku napisała scenariusz do komedii „Randka w ciemno”, a w 2011 roku była scenarzystką i producentką filmu „Och, Karol 2”.

Ilona Łepkowska ma również na koncie scenariusze do reklam i programów edukacyjnych. W 2003 roku została prezesem Stowarzyszenia Twórców Telewizyjnych "Serial".

Prywatnie mama operator filmowej, Weroniki Wojnach. Żyje w konkubinacie z architektem i politykiem Czesławem Bieleckim.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxyeb6p
dxyeb6p
dxyeb6p