Trwa ładowanie...
d3fghky

Świadek oskarżenia

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Świadek oskarżenia to film o rodzinie McMartinów – opiekunów w przedszkolu, którzy zostali oskarżeni o maltretowanie dzieci.
d3fghky
WP Film
Źródło: WP Film

Świadek oskarżenia – opis

Świadek oskarżenia to amerykański dramat z 1995 roku w reżyserii Micka Jacksona. Oliver Stone i Abby Mann byli producentami wykonawczymi filmu. Powstał na potrzeby telewizji, gdzie został wyemitowany na kanale HBO 20 maja 1995 roku. Film powstał na podstawie prawdziwego procesu przedszkolnego. Obsada obejmuje Jamesa Woodsa i Mercedesa Ruehla jako obrońcę i prokuratora w procesie McMartinów. Henry Thomas, Sada Thompson i Shirley Knight grają jedne z czołowych ról jako oskarżeni w tej sprawie, a Lolita Davidovitch jako terapeutka wykorzystywanych seksualnie dzieci, jej ustalenia miały decydujące znaczenie dla oskarżenia.

Fabułę filmu Świadek oskarżenia stanowi głośna sprawa rodziny McMartinów. Judy Johnson oskarżyła jednego z opiekunów przedszkola McMartinów o maltretowanie jej synka. Niekompetentny „ekspert” nagrywa dzieci, opisujące skandaliczne wydarzenia o ich wykorzystywaniu.

W mniemaniu społeczeństwa McMartinowie są winni zarzucanym oskarżeniom i zasługują na surową karę. Ubiegający się o rozgłos adwokat, Danny Davis, początkowo bronił McMartinów z egoistycznych powodów, ale powoli zaczynał wierzyć, że są oni niewinni. Proces sądowy trwał siedem lat i odkrył zaskakujące fakty...

Świadek oskarżenia – ciekawostki

Jeden z najdroższych i najdłuższych procesów w amerykańskiej historii prawnej ujawniający brak dowodów i nieprofesjonalne postawy, które doprowadziły do przetrzymywania jednego z oskarżonych w więzieniu przez ponad 5 lat bez możliwości kaucji.

Film powstał na podstawie historii Peggy McMartin Buckey, przebywającej w więzieniu przez dwa lata, w oczekiwaniu na wyrok najdłuższej amerykańskiej sprawy o molestowanie seksualne, skierowanej przeciwko przedszkolu rodzinnemu. Ona, jej matka Wirginia McMartin i jej syn Ray Buckey zostali oskarżeni w 1983 roku. Sprawa trwała siedem lat i kosztowała Los Angeles 13 milionów dolarów. Peggy została uniewinniona w 1990 roku po trzyletnim procesie, a Ray po pięciu latach. Krytycy powiedzieli, że sprawa opierała oskarżenia wyłącznie na zeznaniach małych dzieci.

Film Świadek oskarżenia kręcono w Los Angeles.

Świadek oskarżenia – nagrody i nominacje

Film Świadek oskarżenia zdobył kilka prestiżowych nagród. Montażysta Richard A. Harris otrzymał nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Montażystów w kategorii Najlepszy montaż. Z kolei reżyser Świadka oskarżenia, Mick Jackson, zdobył nagrodę Amerykańskiej Gildii Reżyserów Filmowych. Ponadto, film Świadek oskarżenia został laureatem nagrody Emmy w kilku kategoriach: Film telewizyjny, Najlepsza aktorka drugoplanowa w filmie (Shirley Knight), Najlepszy montaż filmu telewizyjnego – filmowanie za pomocą jednej kamery. Film Świadek oskarżenia może poszczycić się także dwoma Złotymi Globami w kategoriach: Film telewizyjny, Najlepsza aktorka drugoplanowa w filmie (Shirley Knight). Produkcja otrzymała także kilka nominacji, m.in. do nagrody Emmy, Złotego Globu, Young Artist czy nagrody Edgar Allan Poe.

Świadek oskarżenia
Tytuł oryginalny

Indictment: The McMartin Trial

Gatunek

dramat, thriller, kryminał

Kraj produkcji

USA

Rok produkcji

1995

Data światowej premiery

20.05.1995

Czas trwania

135 min.

Reżyser
Muzyka
Scenarzysta
Operator
Obsada

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fghky
d3fghky
d3fghky