TOP 10: Ranking najlepszych dramatów
30.08.2015 | aktual.: 22.03.2017 19:11
Najlepsze dramaty filmowe to te, które od lat potrafią wzruszać swych widzów. Ukazując ludzkie tragedie i problemy, często uświadamiają nam, jak przewrotny może być los i w jak zawrotnym tempie szczęśliwe życie zamienia się w prawdziwy koszmar. Historia kinematografii zna przypadki wielu wyjątkowych dramatów. W każdej dekadzie znalazły się tytuły, które skutecznie skradły serca najwrażliwszych kinomanów. Jakie dramaty są jednak najlepsze z najlepszych?
Najlepsze dramaty filmowe to te, które od lat potrafią wzruszać swych widzów. Ukazując ludzkie tragedie i problemy, często uświadamiają nam, jak przewrotny może być los i w jak zawrotnym tempie szczęśliwe życie zamienia się w prawdziwy koszmar. Historia kinematografii zna przypadki wielu wyjątkowych dramatów. W każdej dekadzie znalazły się tytuły, które skutecznie skradły serca najwrażliwszych kinomanów. Jakie dramaty są jednak najlepsze z najlepszych?
Trudno jednoznacznie wybrać czołówkę najwspanialszych filmowych dramatów. Jednak z okazji premiery filmu "We Are Your Friends", postaraliśmy się wybrać dziesięć najbardziej wyjątkowych historii zaprezentowanych na kinowych ekranach. Ranking ten zawiera subiektywne zestawienie dramatów ponadczasowych i wyróżniających się spośród innych różnymi aspektami. Oto TOP 10 najlepszych dramatów wszech czasów.
10. Buntownik z wyboru
Ranking najlepszych dramatów otwiera "Buntownik z wyboru" w reżyserii Gusa Van Santa. Film opowiada historię Willa Huntinga (Matt Damon) – dwudziestolatka mieszkającego w ubogiej dzielnicy, który zajmuje się sprzątaniem pobliskiej uczelni. Niewiele osób jednak wie, ze Will to bardzo uzdolniony matematyk. Gdy pewnego razu jego umiejętności matematyczne wychodzą na jaw, dostaje on propozycję pozostania na uczelni i zrobienia kariery naukowej.
Ta jednak nie pociąga młodzieńca, w przeciwieństwie do przesiadywania w barze i bójek z nieznajomymi. Na pomoc Willowi wychodzi psycholog Sean Maguire (Robin Williams). Rozpoczyna się trudna terapia, która ma pomóc podjąć Huntingowi decyzję – opuścić miasto i rozpocząć lepsze życie, czy pozostać w rodzinnych stronach bez większych perspektyw rozwoju.
Wspaniałe kino z niezapomnianym duetem aktorskim Damon-Williams. Przejmujący i inteligentny film o trudnej przyjacielskiej relacji między mentorem a uczniem.
9. Sprawa Kramerów
Nie ma chyba lepszego dramatu sądowego, który w tak dokładny sposób ukazałby kryzys współczesnej rodziny. Miejsce dziewiąte niniejszego rankingu przypadło "Sprawie Kramerów" Roberta Bentona. Film przedstawia rozpad tytułowej rodziny.
Głowa familii – Ted Kramer (wspaniały Dustin Hoffman)
to typowy karierowicz XX wieku. Pewnego wieczoru, jego żona Joanna (Meryl Streep) oznajmia mu, że to koniec ich małżeństwa. Od tego momentu rozpoczyna się prawdziwa walka, której stawką jest opieka nad małoletnim Justinem.
"Sprawa Kramerów" została w 1980 roku nagrodzona pięcioma Oscarami. Choć od premiery filmu minęło już 35 lat, zaprezentowany w nim problem wydaje się być nadal aktualny. Mocny i wzruszający film, który z pewnością warto znać.
8. Zapach kobiety
Miejsce ósme rankingu najlepszych dramatów wszech czasów przypadło "Zapachowi kobiety" Martina Bresta.
Nieśmiały Charlie Simms – student jednej z amerykańskich uczelni – podejmuje się dorywczej pracy jako opiekun osoby niewidomej. Okazuje się nią być szorstki i trudny w obyciu emerytowany pułkownik Frank Slade (Al Pacino)
.
Początkowo współpraca między tym dwojgiem nie zwiastuje niczego dobrego, ale z czasem niewidomy dowódca staje się dla Charliego prawdziwym mentorem i nauczycielem życia. Wspaniały soundtrack, wzruszająca fabuła i fenomenalny Al Pacino, który udowodnił, że w dramatycznej roli czuje się równie dobrze co w gangsterskiej kreacji.
Scena tańca na wystawnym bankiecie należy do jednych z najbardziej charakterystycznych w historii kina.
7. Miłość
Michael Haneke to reżyser trudny. Jego filmy dotykają tematów często niewygodnych i balansujących na granicy tabu. Mająca swoją premierę w roku 2012 "Miłość", to chyba największe dokonanie tego twórcy. Film przedstawia losy małżeństwa z wieloletnim stażem, którego sielankowe życie przerywa nagła choroba żony – Anne.
Jej kochający mąż Georges, za wszelką cenę stara się pomóc wybrance serca dojść do pełnej sprawności. Postępująca choroba wystawia go jednak na próbę. Czy zdoła ją przetrwać?
"Miłość" to zdecydowanie jeden z najlepszych dramatów, ukazujący w bardzo bezpośredni sposób ludzkie cierpienie, a na dodatek stawiający przed widzem odważne pytania. Film został uhonorowany w 2013 roku Oscarem za najlepszy obraz nieanglojęzyczny.
6. Trzy kolory: Czerwony
Szósta lokata rankingu przypada polskiemu mistrzowi – Krzysztofowi Kieślowskiemu. Jego "Czerwony" to absolutne mistrzostwo dramatu psychologicznego, będące jednocześnie obrazem niezwykle subtelnym i plastycznym. Film przedstawia relację młodej francuskiej modelki ze starcem, który od lat podsłuchuje swoich sąsiadów.
Mimo początkowego oburzenia, między dwojgiem bohaterów rodzi się przyjaźń. Kobieta stara się zrozumieć postępowanie podsłuchującego, a także próbuje znaleźć w nim oparcie.
Fenomenalne zdjęcia, jeszcze lepsza muzyka i oczywiście genialna gra aktorska. Dla wielu krytyków "Czerwony" był murowanym kandydatem do Oscara w roku 1995. Na przeszkodzie do tej nagrody stanął jednak Quentin Tarantino ze swoim niezapomnianym "Pulp Fiction".
5. Na wschód od Edenu
"Na wschód od Edenu" to klasyka światowego kina. Do dziś uważany za niedościgniony wzór dramatu z niezapomnianą obsadą.
Film jest obrazem rywalizacji dwóch braci o względy własnego ojca. Z czasem ich braterska więź zostaje wystawiona na jeszcze większą próbę, gdy obaj jednocześnie zakochują się w tej samej dziewczynie.
Przejmująca historia, której nie można nie znać. Film luźno oparty na jednej z części powieści Johna Steinbecka to klasyk z najwyższej półki. Obok "Buntownika bez powodu" jest to również jeden z obrazów, który zbudował aktorską legendę samego Jamesa Deana.
4. Forrest Gump
Czwarte miejsce zestawienia najlepszych dramatów zajął słynny "Forrest Gump".
Wiele osób powie, że film ten przynosi więcej zabawnych niż dramatycznych sytuacji. Prawda jest jednak taka, że przewrotne losy tytułowego bohatera wskazują nie tylko na jego tragizm, ale przede wszystkim na dramaty większości pozostałych postaci, z którymi miał styczność Forrest.
Pod przykrywką zabawnej i wręcz nieprawdopodobnej historii kryje się wyraźne odniesienie do realnych i ludzkich problemów. Rola życia Toma Hanksa oraz fantastyczny przebój kinowy. Nie ma chyba osoby, która nie znałaby przygód i dokonań Forresta Gumpa.
3. Cinema Paradiso
Najniższy stopień podium rankingu najlepszych dramatów zajęło włoskie "Cinema Paradiso" Giuseppe Tornatore.
Film ten to hołd złożony X muzie. Opowiada on historię małego Salvatore (nazwanego przez wszystkich Toto), który od najmłodszych lat kochał chodzić do pobliskiego kina. Wyświetlane w nim filmy były dla niego i wielu mieszkańców wioski największą i jedyną rozrywką. W tytułowym kinie Paradiso Toto poznaje Alfredo – operatora, który z czasem staje się jego największym przyjacielem.
"Cinema Paradiso" pokazuje magię miłości do kina, ale również koncentruje się na takich wątkach jak młodzieńcza miłość, brak ojca i porzucenie rodzinnych stron. Wzruszający obraz włoskiej prowincji czasów wojennych i kolejny laureat Oscara w naszym zestawieniu.
2. Zielona mila
"Zielona Mila" to dramat tak specyficzny, że nie mogło go zabraknąć w niniejszym rankingu. Ekranizacja powieści Stephena Kinga łączy ze sobą cechy gatunkowe dramatu i fantasy.
Tytułowa "Zielona mila" to korytarz prowadzący do sali egzekucyjnej jednego z amerykańskich więzień. Pewnego razu do celi śmierci trafia niejaki John Coffey – skazaniec ogromnej postury oskarżony o zabójstwo dwóch małych dziewczynek. Okazuje się jednak, że pod skórą olbrzyma kryje się wrażliwy i czuły człowiek, mający nadprzyrodzone umiejętności lecznicze.
Kolejna wspaniała rola Toma Hanksa, niezwykła, wielowątkowa fabuła, a przy tym wszystkim wiele scen wywołujących wzruszenie. To chyba jeden z najlepszych filmów wszech czasów i dramat najoryginalniejszy ze wszystkich nam znanych.
1. Życie jest piękne
Ranking wygrywa "Życie jest piękne" w reżyserii Roberto Benginiego. To przejmujący i jedyny w swoim rodzaju obraz traktujący o Holokauście. Mimo że nie pokazuje w bezpośredni i drastyczny sposób cierpień więźniów obozu koncentracyjnego, to widz i tak dostrzega ogromny dramat bohaterów ulokowanych w samym sercu wojennego piekła.
Film opowiada historię Guido Oreficego – włoskiego Żyda, który trafia do obozu zagłady ze swoją rodziną. Chcąc uchronić swojego syna przed świadomością napotykanego ich okrucieństwa, wmawia mu, że wszystko, co wokół nich się dzieje, jest formą pewnej gry lub zabawy.
Niezwykły scenariusz, fenomenalny pomysł i jeszcze lepsze wykonanie. To najbardziej wzruszający i porywający dramat, którego forma dodatkowo świadczy o jego niepowtarzalności.
W. Chentkiewicz