Trwa ładowanie...
d1qzd1r

James Caviezel

Najnowsze informacje
4.6
(9 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Mount Vernon, Washington, USA

Filmografia:
d1qzd1r

Na dużym ekranie zadebiutował w 1999r. w filmie Terenca Mallick'a Cienka czerwona linia, natomiast Amerykański aktor. Sławę i światowy rozgłos przyniosła mu rola Jezusa Chrystusa w filmie Mela Gibsona „Pasja”. Znany jest także z ról w filmach „Hrabia Monte Cristo” oraz "Angel Eyes", gdzie partnerował Jennifer Lopez.

James "Jim" Patrick Caviezel urodził się 26 września 1968 roku w Mount Vernon, w stanie Waszyngton w USA. Karierę rozpoczynał od małych ról w serialach telewizyjnych: "Murder, She Wrote" i "Cudowne lata". Na dużym ekranie zadebiutował epizodyczną rolą w "Moje własne Idaho" (1991) Gusa Van Santa, a następnie zagrał w "Diggstone"(1992), "Wyatt Earp"(1994), "Twierdza"(1996), "G.I. Jane"(1997).

Momentem przełomowym dla jego kariery stał się udział w filmie Terrenca Malicka "Cienka czerwona linia" (1998) w roli szeregowca Witta. Jego umiejętność łączenia pełnej wyrazu introspekcji z energią i sprawnością fizyczną można zauważyć w kolejnych produkcjach z jego udziałem: "westernie" Anga Lee z czasów wojny secesyjnej "Przejażdżka z diabłem" (1999), zaskakującym thrillerze Gregory Hoblita "Częstotliwość"(2000).

W 2001 roku zagrał u boku Jennifer Lopez w "Oczach anioła" Luisa Mandoki. Przekonująco wcielił się w postać niesłusznie skazanego Edmonda Dantesa w adaptacji "Hrabiego Monte Christo" (2002) w reżyserii Kevina Reynoldsa oraz bohatera wojennego oskarżonego o morderstwo w dramacie sądowym Carla Franklina "Bez przedawnienia" (2002).

Można powiedzieć, że rola Caviezela w "Pasji" (2004) stawia aktorowi najwyższe wymagania pod względem zarówno fizycznym jak i emocjonalnym. Caviezel został wybrany do tej roli, ponieważ gotów był całym sercem poświęcić się temu wyjątkowemu projektowi. Przed rozpoczęciem zdjęć Caviezel przez kilka miesięcy przygotowywał się fizycznie, duchowo i emocjonalnie do tego nadzwyczaj wymagającego zadania. Uczył się aramejskiego, języka w którym mówił Jezus, a w trakcie zdjęć codziennie całe jego ciało poddawane było charakteryzacji, która trwała 7-10 godzin. Dziesiątki dni zdjęciowych spędził wisząc na krzyżu w przenikliwym zimnie. Kiedy został uderzony przez piorun podczas zdjęć na Golgocie, po czym wstał cały i zdrów, Caviezel uwierzył, że Ktoś nad nim czuwa.

W 2006 roku zagrał w filmach „Deja Vu” oraz „Nieznani”. Rok 2008 to rola w obrazie „Długi weekend” i „Ukamienowanie Sorayi M.”. W 2011 roku wcielił się w Reese’a w serialu „Person of Interest”.

Od 1996 roku żoną Jamesa Caviezela jest Kerri Browitt.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qzd1r
d1qzd1r
d1qzd1r