Trwa ładowanie...
d16u8tc

Jennifer Morrison

Najnowsze informacje
4.5
(438 głosów)
Oceń:
d16u8tc

Amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna, najlepiej znana dzięki roli doktor Allison Cameron w serialu „Dr House”.

Urodziła się 12 kwietnia 1979 roku w Chicago, dorastała w nieodległej miejscowości Arlington Heights, uczęszczając do tej samej szkoły, w której uczył jej ojciec. Pierwszy kontakt z show-biznesem zaliczyła jeszcze jako dziecko, pojawiając się w reklamach prasowych. Nie lada sukcesem był fakt, że na okładce Sports Illustrated for Kids ukazało się zdjęcie dziesięcioletniej Jennifer ze słynnym koszykarzem Michaelem Jordanem.

W filmie zadebiutowała już jako piętnastolatka, występując u boku takich gwiazd, jak Sharon Stone i Richard Gere w dramacie/romansie „Na rozstaju” Marka Rydella (1994). Wcieliła się tutaj w postać córki głównych bohaterów. W tym samym roku zagrała jeszcze w familijnej produkcji fantasy „Cud na 34. ulicy”, po czym zrobiła sobie dłuższą przerwę od występów na ekranie, by uzupełnić swoje edukację. Studiowała w Loyola University Chicago (1997-2000), talent szlifując dodatkowo przy prestiżowym Steppenwolf Theatre Company.

W 1999 roku powróciła na ekrany, dzięki występowi u boku Kevina Bacona w thrillerze „Opętanie”, a już rok później zadebiutowała w pierwszoplanowej roli w horrorze „Ulice strachu 2: Ostatnia odsłona” (2000).

Kolejne lata to mniejsze lub większe występy telewizyjne, z których najsłynniejsza była gościnna rola dziewczyny Joshuy Jacksona w głośnym serialu „Jezioro marzeń” (2001-2002). To także liczne kreacje w niezależnych, głównie komediowych produkcjach (m.in. „The Zeroes” 2001, „Nantucket” i „Girl Fever” 2002, „Grind” 2003).

Przełom w karierze aktorki nastąpił w 2004 roku, kiedy to powróciła na łono mainstreamowych produkcji, pojawiając się w komedii „Przetrwać święta” z Benem Affleckiem, Jamesem Gandolfinim, Catherine O’Harą i Christiną Applegate i w głośnej produkcji kryminalnej „Mr & Mrs Smith” z Angeliną Jolie i Bradem Pittem.

Jednak sezon 2004/2005 był ważny dla Morrison z jeszcze innego powodu – wówczas to rozpoczęła swoją wieloletnią przygodę z jednym z najsłynniejszych seriali z gatunku „medical drama” w ostatnich latach – produkcją „Dr House”. Rola pani immunolog Allison Cameron, jedynej kobiety w zespole najbliższych współpracowników ekscentrycznego, tytułowego doktora House’a, przyniosła jej ogromną popularność i sympatię widzów na całym świecie, a także pierwszą, prestiżową nominację do Screen Actors Guild Award (dla całego zespołu).

W międzyczasie, w 2007 roku zagrała w komedii akcji „Big Stan” w reżyserii i z udziałem Roba Schneidera, spotykając się na planie z Davidem Carradine’em i wystąpiła w telewizyjnej produkcji biograficznej „Morderstwo księżnej Diany”.

Poza tym zadebiutowała w roli producentki i zagrała główną rolę w niezależnej produkcji „Flourish” Kevina Palysa (2006). Na planie towarzyszył jej ówczesny partner w życiu i serialu, aktor Jesse Spencer.

Ostatnim filmem z udziałem Morrison jest głośna produkcja akcji sci-fi „Star Trek” J.J. Abramsa, gdzie wcieliła się w rolę Winony Kirk (2009).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16u8tc
d16u8tc
d16u8tc